Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 4063
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzych w abstrakcji

Środa, 10 lipca 2019, 6:42
Aktualizacja: 13:31
Autor: red
Wałbrzych: Wałbrzych w abstrakcji
Fot. Stara Kopalnia
Na początku lipca rozpoczął się projekt edukacji kulturalno–artystycznej Kropka i Kreska organizowany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach Akademii Doktora Korczaka. Celem projektu jest rozwój i edukacja dzieci poprzez zaangażowanie w działania artystyczne, nadawanie im wysokiej rangi i ukazywanie szerszej publiczności. Partnerem wałbrzyskiej edycji jest Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.

W ramach warsztatów plastyczno-filmowych grupy dzieci w dwóch kategoriach wiekowych (8-10 lat oraz 11-12 lat), pod kierunkiem edukatorów i filmowców, zrealizowały w instytucjach kultury na Dolnym Śląsku krótkometrażowe filmy abstrakcyjne w oparciu o lokalne techniki rzemieślnicze budujące od dziesięcioleci tożsamość regionu.

Pierwsze warsztaty w Starej Kopalni odbyły się 2 lipca – na początku zajęcia integracyjne, w trakcie których dzieci dobrze się poznały pracując zarówno w parach, jak i grupowo. Następnie uczestnicy zapoznali się z terminem „abstrakcji” nie tylko poprzez zabawę, ale również przez wykład.

Zaledwie dwa dni później odbyły się zajęcia tematyczne dla obu grup, podczas których powstały wstępne scenariusze.

W miniony piątek obie grupy realizowały swoje scenariusze. W przypadku grupy młodszej była to animacja poklatkowa o tematyce abstrakcyjnej z wykorzystaniem masy szamotowej oraz barwionej masy lejnej nawiązującej do ceramicznych tradycji regionu. Z kolei grupa starsza stworzyła abstrakcyjną animację poklatkową z wykorzystaniem węgla nawiązując do górnictwa, przemysłu i techniki.
Jak mówi kierownik Centrum Ceramiki Unikatowej Piotr Micek: „Tytułowe kropka i kreska dość mocna wyznaczyły nam kierunek, który obraliśmy w tym projekcie. W naszej interpretacji znaki graficzne, jakimi są kropka i kreska to przeciwieństwa, tak jak: ciepły, zimny; duży, mały; ładny, brzydki. Już na pierwszym spotkaniu staraliśmy się zrozumieć pojęcie abstrakcji”.
- Głównym bohaterem stworzonych animacji była porcelana i węgiel, białe i czarne złoto Wałbrzycha. Oba materiały kojarzące się z tradycjami naszego regionu i świetnie nadają się do budowania form i faktur abstrakcyjnych. W miniony piątek odwiedziła nas profesjonalna ekipa filmowa, która pomogła w kwestiach technicznych. Na efekt końcowy będziemy czekać z niecierpliwością – podsumowuje działania dyrektor Starej Kopalni Jan Jędrasik.

Premiera filmów odbędzie się 4 października br. na Międzynarodowym Festiwalu Punto y Raya JUNIOR 2019 w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu. Festiwal dedykowany jest dzieciom, a program Festiwalu przewiduje międzynarodowy konkurs abstrakcyjnych filmów autorstwa dzieci ocenianych przez dziecięce jury, pokazy filmowe, dziecięce występy audiowizualne, wystawę prac audiowizualnych, spotkania dla dzieci z artystami oraz bardzo szeroki program edukacyjny.

Mamy nadzieję, że prace młodych wałbrzyszan zostaną docenione podczas festiwalu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group