Wtorek, 24 listopada
Imieniny: Flory, Jana, Emmy
Czytających: 2605
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych widoczny w Brukseli

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 8 listopada 2009, 7:34
Aktualizacja: 11:52
Autor: Szela
Piotr Kruczkowski, Lidia Geringer, Piotr Borys
Fot. Szela
Coraz większym zainteresowaniem krajów europejskich cieszy się wałbrzyski projekt Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia. Obszar, zabudowany pokopalnianymi, zabytkowymi obiektami, przekształcany w tętniące życiem centrum kulturalne i rekreacyjne, to zdaniem uczestników seminarium w Brukseli, strzał w dziesiątkę.

Na konferencji, poświęconej strategii restrukturyzacji obszarów poprzemysłowych, swoje plany prezentowały również Francja, Belgia, Czechy, Wielka Brytania i Ukraina.- Nieskromnie powiem, że nasz projekt został oceniony, jako jeden z najlepszych – mówi prezydent Wałbrzycha, Piotr Kruczkowski, jeden z organizatorów międzynarodowego spotkania. Wałbrzyska delegacja z zadowoleniem stwierdziła, że dolnośląscy europosłowie nie zawiedli i stawili się w komplecie na seminaryjne prezentacje. - To dla nas bardzo ważne, bo pokazaliśmy solidarnie, że realizacja projektu Stara Kopalnia ma duże wsparcie ze strony europarlamentarzystów – podkreśla Piotr Kruczkowski.

Deputowani z innych krajów stwierdzili natomiast, że projekt absolutnie musi trafić do planów finansowych Unii Europejskiej w następnym rozdaniu, czyli po 2013 roku. Padły też propozycje, aby został on przesłany do Komitetu Regionów. - Projekt Stara Kopania zaczyna żyć własnym życiem – śmieje się Piotr Kruczkowski.

Pozytywnym efektem spotkania w Brukseli jest też utworzenie sieci miast, borykających się z podobnymi jak Wałbrzych problemami zagospodarowania postindustrialnych terenów, w celu wymiany doświadczeń. - Taki był cel seminarium i uważam, że został on osiągnięty – podkreśla prezydent. Jego słowa potwierdza Piotr Borys, europoseł z Wrocławia, dawniej wicemarszałek sejmiku dolnośląskiego. W narodzinach projektu uczestniczył od początku, był jego gorącym zwolennikiem. - Wałbrzych w Brukseli wypadł genialnie – mówi z entuzjazmem. Dodaje też, że region wałbrzyski dysponuje jeszcze wieloma innymi walorami, które dają się wpisać w paneuropejski program atrakcji turystycznych, ściśle powiązanych z historią regionu.

- Wałbrzych ma ogromną szansę na rozwój, promując swoje zalety nie tylko przez walory krajobrazowe, ale też poprzez historię i kulturę – podkreśla Piotr Borys.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group