Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 5069
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzychowi potrzeba infrastruktury turystycznej

Piątek, 8 lipca 2011, 11:00
Aktualizacja: Sobota, 9 lipca 2011, 10:14
Autor: Sven
Wałbrzych: Wałbrzychowi potrzeba infrastruktury turystycznej
Fot. Sven
Dobrze płatne miejsca pracy, ciekawe formy spędzania wolnego czasu i zmianę wizerunku miasta można uzyskać rozwijając infrastrukturę turystyczną Wałbrzycha – uważa Patryk Wild.

- Wałbrzych ma niezwykły, jak na polskie miasta, potencjał. Jest zielonym, górskim, przygranicznym miastem, posiadającym olbrzymią liczbę ciekawych zabytków. Położone jest w turystycznym regionie pomiędzy uzdrowiskami, jednocześnie blisko dużego miasta, będącego gospodarczą lokomotywą Polski oraz w dosyć bogatym województwie. Wałbrzych ma też tradycje turystyczne a niektóre dzielnice Wałbrzycha były w przeszłości miejscowościami turystycznymi. Ten potencjał nie jest wykorzystywany – przekonywał na konferencji prasowej Patryk Wild.

Dlatego spotkaliśmy się obok dworca kolejowego Wałbrzych Główny, skąd rozpościera się piękny widok na okoliczne szczyty, a sam dworzec, z którego rozpoczynają się aż cztery szlaki turystyczne, powinien być punktem wyjścia dla turystów przybywających do miasta z różnych stron Polski i świata. Aby to było mozliwe, należy przygotować trzy trakty turystyczne, z których każdy odpowiadać będzie za inny rodzaj turystyki kwalifikowanej:

- Wałbrzyski Trakt Kulturowy, będący trasą łącząca najciekawsze kulturowo (i nie tylko) fragmenty miasta: Kompleks Książ, Centrum Dzielnicy Stary Zdrój wraz z fabryką porcelany oraz centrum promocji ceramiki, Starą Kopalnię jako centrum turystyki i kultury (w tej właśnie kolejności), Kompleks Centralny jako strefa „usług czasu wolnego” i turystyki miejskiej, Podgórze – Centrum Turystyki Górskiej

Uzupełnieniem powinny być iluminacje głównych zabytków: szybów górniczych, wież kościołów, niektórych ciekawszych budynków i budowli inżynierskich, np. wiaduktów kolejowych.

- Wałbrzyski Trakt Uzdrowiskowy to trasa łącząca dwa znane i czynne obecnie uzdrowiska: Jedlina – Zdrój i Szczawno- Zdrój, przebiegająca przez obszar dawnego uzdrowiska Stary Zdrój. Kluczowym projektem, z punktu widzenia Wałbrzycha, powinna być rewitalizacja Starego Zdroju, polegająca na przywróceniu reprezentacyjnego wyglądu, rewitalizacji funkcji turystycznych i noclegowych (np. w hotelu Sudety) oraz wspieranie funkcji turystyki zdrowotnej.

- Wałbrzyski Ring - Wałbrzyska Korona (aktywna turystyka górska)

Trasa o długości około 40 kilometrów (dystans maratonu), przebiegająca szczytami wzgórz otaczających miasto. Umożliwia wytyczenia szlaków pieszych, rowerowo – narciarskich, biathlonowych i konnych. Trasy integrować będą w jeden turystyczny produkt schroniska i pensjonaty na szlakach górskich od Chełmca (schronisko przy wieży widokowej), przez Barbarkę (rekonstrukcja schroniska Kolbegabaude oraz zagospodarowanie sztolni Ernestine), Góry: Borową i Zamkową (nowe obiekty w tym jeden w ruinach zamku), Wołowiec – stary kamieniołom (nowy obiekt), Wzgórza Niedźwiadki – w pobliżu dawnego Mauzoleum, które wymaga adaptacji do nowych funkcji (Np. Monument Kresów), Harcówkę i Ptasią Kopę oraz strzelnicę na Poniatowie.

W odtwarzanych czy budowanych obiektach powinny znaleźć się miejsca noclegowe, restauracje, wypożyczalnie rowerów górskich i nart, ewentualnie inna infrastruktura turystyczna.

Program Patryka Wilda jest bardzo obszerny i zawiera jeszcze wiele interesujących szczegółów. Do zapoznania się z nimi odsyłamy do stron internetowych kandydata oraz Stowarzyszenia „Nowoczesny Wałbrzych”. Więcej zdjęć znajduje się pod adresem: http://borowa.orfin.info.

Według Patryka Wilda, źródeł finansowania powyższych projektów jest kilka. I wszystkie są już z powodzeniem stosowane w innych miastach. W związku ze słabą sytuacją finansową budżetu Wałbrzycha, tego typu projekty realizowane będą poprzez:
- montaże finansowe z innymi samorządami (na przykład urzędem marszałkowskim)
- wykorzystanie pieniędzy europejskich,
- partnerstwo publiczno - prywatne,
- inwestycje prywatne wspomagane niewielkimi transferami z budżetu miasta, uruchamiającymi tak zwane dźwignie finansowe.

Główną rolą Gminy będzie przygotowanie terenów pod inwestycje, poszukiwanie inwestorów i uruchamianie mechanizmów wsparcia.

Na zdjęciach obecny stan szlaku na Górze Borowa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (71) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group