Czwartek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 2821
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzyskie obchody 98. rocznicy Odzyskania Niepodległości

Piątek, 11 listopada 2016, 16:35
Aktualizacja: Niedziela, 13 listopada 2016, 8:33
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Wałbrzyskie obchody 98. rocznicy Odzyskania Niepodległości
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w Wałbrzychu, podobnie jak w większości miast w Polsce, odbyły się uroczyste obchody 98. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Dziś przypada Narodowe Święto Niepodległości – święto ustanowione na mocy ustawy z 23 kwietnia 1937 roku, następnie zniesione w roku 1945 i przywrócone w roku 1989. Święto ma upamiętniać odzyskanie przez Polskę niepodległości w roku 1918, po 123 latach zaborów. Wałbrzyskie obchody rozpoczęła zbiórka uczestników na Placu Magistrackim i przemarsz ulicą Gdańską, przez Rynek, ulicą Moniuszki do kościoła pw. Św. Aniołów Stróżów, gdzie odbyła się uroczysta Msza Św. Po mszy uczestnicy obchodów przeszli na Plac Kościelny.

Tam Anna Zalewska - Minister Edukacji Narodowej i Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha przypomnieli zebranym jak ważny jest ten dzień i jakie ma on znaczenie. Następnie uczestnicy obchodów złożyli kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości. Kwiaty złożyli między innymi przedstawiciele władz państwowych, władz miasta, policji, straży miejskiej, straży pożarnej, organizacji kombatanckich, przedstawiciele partii i organizacji politycznych i społecznych, spółek miejskich, szkół, uczelni, placówek kulturalno-oświatowych, środowisk górniczych, środowisk twórczych, związków zawodowych i harcerze. Część artystyczną uroczystości stanowił występ młodzieży z ZSI a przemarszom i składaniu kwiatów towarzyszyła górnicza orkiestra dęta.

W ramach obchodów zorganizowano też wiele imprez towarzyszących, wśród których warto wymienić odsłonięcie tablicy pamiątkowej Mariana Jachimowicza, cykl warsztatów i zajęć multimedialnych, przeprowadzonych w Bibliotece pod Atlantami i Muzeum Porcelany, konkurs "Pocztówka Patriotyczna", spektakl "Odbity w szybach cichy Lwów" w ZS1, Festyn z okazji Święta Niepodległości w ZS2, koncert zespołu Aperto i koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Wałbrzych" w Starej Kopalni czy XVII Cross Niepodległości o Puchar Ministra Sportu.

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group