Sobota, 19 czerwca
Imieniny: Gerwazego, Protazego
Czytających: 2099
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzyskie obchody Dnia Górnika

Czwartek, 4 grudnia 2014, 20:02
Aktualizacja: Piątek, 5 grudnia 2014, 13:22
Autor: red.
Wałbrzych: Wałbrzyskie obchody Dnia Górnika
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj, podobnie jak w latach ubiegłych, odbyły się w Wałbrzychu uroczyste obchody Dnia Górnika, czyli tak zwana Barbórka – święto górnicze, obchodzone w dniu św. Barbary – patronki ciężkiej pracy. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta, odprawiona w Kościele p. w. Św. Aniołów Stróżów a zwieńczeniem obchodów była tradycyjna Biesiada Górnicza, zorganizowana na terenie "Starej Kopalni".

Bezpośrednio po mszy, którą koncelebrował ks. Bp Ignacy Dec - Biskup Świdnicki, pochód uczestników obchodów przeszedł ulicami Wałbrzycha pod Pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego przy Alei Wyzwolenia, gdzie odbyły się oficjalne przemówienia, podczas których przypomniano historię zarówno samego Wałbrzycha, jak również wałbrzyskiego górnictwa. Odbyło się też uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem. Słowa podziękowania za trud i ciężką pracę, a także wkład w rozwój miasta skierował do górników Wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk i ks. Bp Ignacy Dec. W uroczystych obchodach Dnia Górnika udział wzięli wałbrzyscy samorządowcy, przedstawiciele władz miasta, policji, straży miejskiej, instytucji państwowych, spółek miejskich, szkół i uczelni, instytucji kulturalnych a także przedstawiciele związku górników i hutników z partnerskiego miasta Freiberg w Niemczech, górnicy z Czech, górnicza orkiestra dęta, górnicy i mieszkańcy naszego miasta.

Po zakończeniu uroczystości pod Pomnikiem Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego uczestnicy na dalszą część obchodów Dnia Górnika przenieśli się na teren Centrum Nauki i Sztuki "Stara Kopalnia" przy ulicy Wysockiego w Wałbrzychu, gdzie odbyła się tradycyjna Biesiada Górnicza.

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group