Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 2424
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzyszanka w finale projektu Akademicki Przedsiębiorca

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 2 lipca 2010, 7:18
Aktualizacja: 12:00
Autor: Dominika Krawczyk
Agnieszka Sienkiewicz
Fot. Dominika Krawczyk
Własny biznes to marzenie każdego absolwenta szkoły wyższej. Rzeczywistość okazuje się często brutalna. Założenie firmy nie jest proste ze względu na biurokrację i zawiłe procedury. Dlatego z pomocą przychodzi projekt Akademicki Przedsiębiorca, mający ułatwić start ambitnym młodym ludziom.

Wychodząc z uczelni zostajemy pozostawieni sami sobie, a po zasłużonym wakacyjnym odpoczynku przychodzi zwykle moment, w którym myślimy o podjęciu pracy.

Godziny poświęcone jej szukaniu i sporządzaniu coraz to nowszych listów motywacyjnych, często nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Wtedy zaczynamy myśleć o własnej firmie. Jednak pomysł to nie wszystko. Często barierą jest brak dostatecznych funduszy i wiedzy dotyczącej uruchomienia własnej firmy. Dlatego dużym ułatwieniem dla stawiających swoje pierwsze kroki w biznesie jest projekt, który realizują w partnerstwie, podmioty reprezentujące trzy rodzaje instytucji: uczelnię wyższą – Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu, instytucję otoczenia biznesu – Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. ze Szczawna – Zdroju oraz firmę prywatną – Internet Ventures Sp. z o.o z Katowic.

To właśnie połączenie wiedzy oraz doświadczenia biznesowego podmiotów realizujących projekt ma się przyczynić do jego powodzenia. Jego zadaniem jest zachęcenie studentów, absolwentów oraz pracowników uczelni z Dolnego Śląska, do zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, w której wykorzystywać będą oni wiedzę, jaką posiedli na studiach. Z takiej propozycji skorzystała studentka PWSZ AS w Wałbrzychu, Agnieszka Sienkiewicz. Jej pomysł na biznes zdobył uznanie i pozwolił Agnieszce znaleźć się wśród najlepszych I edycji projektu. Miała ona okazję zaprezentować go podczas sesji plenarnej Forum Akademickiego, która odbyła się we wrocławskiej Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu.

Ideą wałbrzyszanki jest założenie szkoły Nordic Walkingu. Ze względu na specyficzne górskie warunki okolic Wałbrzycha, pomysł ten spodobał się specjalistom.
- Mój projekt wiąże się z kierunkiem studiów, jakim jest Turystyka i Rekreacja. Jestem obecnie na drugim roku, więc projekt będę realizowała parę lat. Obecnie jest już w zaawansowanej fazie. Czeka mnie jeszcze zrobienie kursu Nordic Walking, dopracowanie biznes planu – tłumaczy. – Sama będę prowadziła takie zajęcia. Miałam już podobne na uczelni, gdzie prowadząca pokazała nam i nauczyła czym jest Nordic Walking i dlaczego warto korzystać z tej formy ruchu – wyjaśnia studentka.

Jednym z przesłań projektu jest również nabycie przez uczestników wiedzy w zakresie firm typu spin – off i spin – out, czyli tzw. przedsiębiorczości akademickiej. Zaletą firmy spin – off jest wsparcie uczelni, która zmniejsza ryzyko ewentualnego niepowodzenia inwestycji. Jednak Agnieszka Sienkiewicz nie jest do niej do końca przekonana.
- W tej chwili trudno mi powiedzieć czy uczelnia będzie podłączona pod ten projekt. Niemniej jednak na pewno będę się szczycić tym i szeroko reklamować, że dzięki niej zdobyłam uprawnienia. Myślę, że jeśli się uda, to na PWSZ będą się również odbywały warsztaty – tłumaczy pani Agnieszka.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~kolo 2-07-2010 20:23
Dobrze, że choć niektórym w tym mieście się coś udaje

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group