Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 4178
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Walczą z Lex Czarnek

Wtorek, 1 lutego 2022, 15:11
Aktualizacja: 15:18
Autor: opr. PAW
Wałbrzych/Kraj: Walczą z Lex Czarnek
Fot. organizatorzy
Na stronie Związku Miast Polskich można podpisać petycję przeciwko „Lex Czarnek”.

Szkodliwa, zdaniem inicjatorów zbierania podpisów, dla naszego systemu edukacji ustawa, czyni bezprawnie z kuratora oświaty organ nadzoru nad samorządem terytorialnym. Przyznawane mu kompetencje nadzorcze obejmują powierzenie i wygaszanie stanowisk dyrektorom placówek oświatowych oraz decydowanie o liczbie szkół, które dana jednostka samorządu terytorialnego ma prowadzić.

- Kurator nie ponosi przy tym żadnej odpowiedzialności za te decyzje, zmuszając społeczności lokalne do nieracjonalnej gospodarki finansami publicznymi. Związek Miast Polskich już w czerwcu ubiegłego roku utworzył petycję "Zamach na polska szkołę", pod którą zebrano prawie 6500 podpisów. Zachęcamy do kontynuacji tej inicjatywy - polska edukacja nie może stać się ofiarą centralistycznych ambicji i ideologicznego zamachu, bo byłaby to szkoła strachu i hipokryzji, jak z czasów PRL-u.
Petycję mogą podpisywać wszyscy: przedstawiciele wspólnot lokalnych i samorządów, społeczności szkół publicznych i niepublicznych, rodzice i uczniowie. Szczegóły i petycja: https://www.miasta.pl/strefa-dla-miast/petycje/1 - czytamy w uzasadnieniu do zbiórki podpisów.

Tymczasem dziś wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska wraz z Senator Agnieszką Kołacz-Leszczyńską uczestniczyły w Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w polskim Senacie.

- Wysłuchaliśmy miażdżącej analizy prawnej i opinii ekspertów odnośnie Lex Czarnek. Walczymy dalej o szkołę wolną, demokratyczną i przyjazną dla naszych uczniów i nauczycieli - informuje Sylwia Bielawska.

Twoja reakcja na artykuł?

6
18%
Cieszy
13
38%
Hahaha
5
15%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
6%
Złości
8
24%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group