Piątek, 3 kwietnia
Imieniny: Ingi, Ryszarda, Pankracego
Czytających: 2719
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Walka ze smogiem

Wiadomości: REGION
Czwartek, 2 stycznia 2020, 7:30
Aktualizacja: Piątek, 3 stycznia 2020, 9:25
Autor: red
Fot. UMWD
Zarząd województwa dolnośląskiego podjął dziś decyzję o przyznaniu dodatkowych pieniędzy na wybranie i dofinansowanie projektów związanych z wymianą źródeł ciepła w regionie. W sumie na Dolny Śląsk trafi ponad 153 miliony złotych. O decyzji poinformowali marszałek Cezary Przybylski i Jerzy Michalak, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej oraz Dariusz Stasiak, przewodniczący sejmikowej komisji ochrony środowiska.

- Stale poprawiamy jakość powietrza i zwalczamy przyczyny smogu w regionie. Poprzez dotacje unijne na modernizację systemów grzewczych wspieramy projekty ograniczające emisję dwutlenku węgla oraz zanieczyszczeń pyłowych do atmosfery – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Dzięki dzisiejszej decyzji dofinansowane zostaną kolejne 24 projekty na terenie województwa. Obejmą one 115 ze 169 gmin na Dolnym Śląsku. Oznacza to dofinansowanie łącznie kwotą ponad 153 mln zł. LISTA GMIN

Pod koniec ubiegłego roku Zarząd Województwa Dolnośląskiego w porozumieniu z Dolnośląską Instytucją Pośredniczącą i aglomeracjami wałbrzyską, jeleniogórską i wrocławska ogłosił 6 konkursów na wymianę źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, współfinansowanych ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 - 2020. Łączna kwota środków przeznaczonych na granty i dotacje wynosiła blisko 104 mln zł.

W sumie wpłynęły 33 wnioski na łączną kwotę dofinansowania 173 mln zł. Na terenie ww. aglomeracji pozytywnie oceniono i wybrano do dofinansowania 8 projektów na łączną kwotę 39,5 mln zł. Na terenie tzw. Obszarów Strategicznej Interwencji (tj. poza ww. aglomeracjami) pozytywnie oceniono 16 projektów, ale wybrano do dofinansowania tylko 7 projektów na łączną kwotę dofinansowania ponad 45,5 mln zł. Dla pozostałych zabrakło wówczas środków przeznaczonych na ten cel.
- W sumie na działania dotyczące eliminacji tak zwanej „emisji kominowej” przeznaczono z Regionalnego Programu Operacyjnego łącznie ponad 655 mln zł – informuje Jerzy Michalak, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.

Wymiana źródeł ciepła to jednak nie jedyne działania wspierane przez zarząd województwa środkami unijnymi. Do tej pory ogłoszono 10 konkursów na projekty dot. termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej. W sumie w ich ramach wpłynęły 362 wnioski o dofinansowanie, a realizowanych jest 242 projekty, które otrzymały dofinansowanie z UE w wysokości ponad 365 mln zł. Dodatkowo ponad 40 mln zł. zostało przeznaczonych na wsparcie projektów termomodernizacyjnych w postaci niskooprocentowanych pożyczek. Na terenie naszego województwa ich dysponentem jest Alior Bank.

W ostatnich latach samorząd województwa wspierał także inwestycje w OZE. Zorganizowano konkursy dla instalacji „przemysłowych” ale i również mikroinstalacji dla osób fizycznych. Łączna wartość dofinansowania przekroczyła 105 mln zł.
- Warto podkreślić dobrą współpracę sejmiku z zarządem województwa. Troska o czyste powietrze jest jednym z priorytetów naszej pracy w tej kadencji – mówi Dariusz Stasiak, radny sejmiku województwa i Przewodniczący Sejmikowej Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ponadto w ramach działania „Efektywność energetyczna w MŚP” wsparte zostały inwestycję dla przedsiębiorstw na kwotę 36 mln zł (łącznie 58 projektów). Z zawartych do tej pory umów o dofinansowanie wynika, że pieniądze przeznaczane na ten cel pozwolą na termomodernizację 682 budynków, w których oszczędność energii wyniesie minimum 25%. W sumie daje to 1 milion 127 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej poddanej termomodernizacji.

Wymienionych zostanie również 738 źródeł ciepła (nie są jeszcze brane pod uwagę dane z projektów grantowych, dla których dopiero nastąpi wybór grantobiorców), a także wspartych zostało blisko 1600 instalacji OZE do produkcji prądu i 571 do produkcji ciepła.

Twoja reakcja na artykuł?

3
30%
Cieszy
1
10%
Dziwi
0
0%
Nudzi
1
10%
Smuci
2
20%
Złości
3
30%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Kazimierz 2-01-2020 11:29
Nie stać mnie na zakup wystarczającej ilości węgla, bo wszystko drożeje to na pewno zmodernizuję ogrzewanie i założę gazowe. Za 100 zł miesięcznie jakie mogę przeznaczyć na ogrzewanie mieszkania wykonam projekt, zrobię całą instalację i opłacę rachunki za gaz, a następnie wystąpię o dofinansowanie. Gdyby ludzie odpowiednio zarabiali, otrzymywali godne emerytury nie byłoby problemu smogu bo kto chciałby się męczyć z węglem? Problem smogu wynika wyłącznie z zamożności naszego społeczeństwa i żadne dopłaty nic nie pomogą jeśli znaczna część naszego społeczeństwa nadal będzie klepać biedę a wszystko będzie drożeć.
~Hej ho 2-01-2020 11:35
do: ~Kazimierz (11:29)
Mnie tam nawet byloby stac na gazowe ale.... W okolicy nie ma gazu i nie będzie. A elektryczne jest ekonomicznym samobojstwem w moich warunkach
~Facio 2-01-2020 11:40
Do Kazimierza . Święte słowa proszę Pana.
~zawiedziony 2-01-2020 14:12
Pan Michalak miękko wylądował na stanowisku dyrektora DIP ? Zdjęcie jak za czasów POprzedniej koalicji w Sejmiku... Ciekawe co na to obecny koalicjant ?
~eko,,entuzjasta,, 2-01-2020 17:43
bajanie panie, religia ,,smogowa,, aby napchać kieszenie potentatom gazowym i producentom ,,ekowynalazków,,.
~księgowy 2-01-2020 19:34
Religia Św.Grety też, ale to jest bardziej wojna gospodarcza UE z Polską. Zachód sam natruł i się wzbogacił a teraz nas chce puścić w skarpetkach bo sie boi polskiej konkurencji gospodarczej. A ta ,,walka z ociepleniem" oznacza wysokie koszta energii dla polskich firm. Wstyd że ci panowie w ogóle przykładają do tego rękę.
~Zatruty 2-01-2020 23:18
Smog jest od tego ze w każdej rodzinie jest po 5 aut, najczęściej sprowadzonych z zachodu, ze zużytymi katalizatorami, napędzane dieslem które poruszają się o każdej porze i w każdym kierunku, nieważne czy to po bułkę do piekarni czy wielkie zakupy do marketu czy przejażdżkę niedzielna. Do tego samoloty, które średnio co minutę gdzieś startują i ładują na świecie. Ciekawe jak się podchodzi do ladowania samolotu nad Berlinem, Paryżem, Londynem, Antenami to nad miastem unosi się smog. A przecież tam węglem się nie pali! To skad ten pył ? Wybuch jednego wulkanu wyrzuca do atmosfery tyle dwutelenku węgla ile z kominów wprowadza się przez kilkanaście lat, kiedyś palili tylko węglem, nie było aut, samolotów, telewizorów, smartfonów komputerów, spalarni smieci, butelek plastikowych a zimy były po minus 30. To skad globalne ocieplenie i dlaczego ? Najgorzej ze większość ludzi jest tak głupich ze się nad tym w ogóle nie zastanawia. Wierzą ślepo co media im wcisną, a przy tym politycy którzy często poza polityka nieczego w życiu nie robili, niczego nie osiągneli w normalnym świecie. I najgorzej ze wierzą w to ludzie oświeceni...
~+++ 3-01-2020 20:08
do: ~Zatruty (23:18)
jeden stoi przed domem, drugi na parkingu przed szpitalem, trzeci na ul. lotników obok Barmana! Nowe miasto jak parking bezpłatny.
~wygolony! 3-01-2020 20:13
do: ~Zatruty (23:18)
zamiast wycinać drzewa w p. Sobieskiego! powinni sadzić jak najwięcej!!!!
~turysta 3-01-2020 9:03
Rząd ma obniżyć cene gazu i energii to podstawa aPawlak z rządem zamiast umowe podpisać po najniższych cenach to podpisał na najwyższe ceny w europie ,takich mamy polityków , cena węgla na giełdach światowych 80 do 100 dolarów a w Polsce każdy wie , nie wiele sie tu zmieni kogo stać na gaz ,prąd i solary , łatwiej będzie wszystkie władze pogonić jak smog wyeliminować
~turysta 3-01-2020 16:19
Tych panów trzech stać na ogrzewanie gazem ,prądem , solarami lub olejem opałowym , to mogą walczyć ze smogiem ,ale dochody ludzi są takie ze każdy dobiera opcje ogrzewania do zarobków i efekt jest taki że sie kopci i trują sie wszyscy i chociaż to jest ,, sprawiedliwe,, i nie piszcie o samochodach bo latem smogu nie widać i nie czuć jak w zimie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group