Środa, 14 kwietnia
Imieniny: Justyny, Waleriana
Czytających: 2273
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wernisaż wystawy fotografii Marka Arcimowicza – "Ludzie duchy"

Sobota, 25 marca 2017, 12:58
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Wernisaż wystawy fotografii Marka Arcimowicza –
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Starej Kopalni odbył się wernisaż wystawy fotografii Marka Arcimowicza – "Ludzie duchy".

Ludzie duchy to potoczna nazwa osób dotkniętych albinizmem w Tanzanii. Ich życie wypełnione jest ciągłym strachem przed kalectwem lub śmiercią, ponieważ według miejscowych wierzeń eliksir wytworzony z ich ciał ma przynosić szczęście i bogactwo. Życie codzienne tanzańskich albinosów stało się tematem bogatego fotoreportażu Marka Arcimowicza - "Ludzie duchy". Bezpośrednio po wernisażu zorganizowano spotkanie z autorem. Wystawę można oglądać bezpłatnie w budynku Galerii Sztuki B5 na terenie Starej Kopalni do 28 maja br. w godzinach 10.00-18.00.

- Fotografie które mogą państwo zobaczyć na wystawie powstały w czasie dwóch wypraw w 2014 i 2015 roku. Po raz pierwszy zostały opublikowane w majowym numerze magazynu National Geographic Polska w 2015 roku. Wystawa po raz pierwszy jest otwarta dla szerokiej publiczności. Wcześniej była tylko przez jeden wieczór eksponowana w Muzeum Żydów Polskich POLIN na zamkniętej premierze filmu Martyny Wojciechowskiej i Marka Kłosowicza pod tym samym tytułem, czyli "Ludzie duchy". Są to fotografie opowiadające historie albinosów w Tanzanii, na których urządza się polowania, dlatego że wierzy się, że eliksiry wykonane z ich ciała są doskonałym narzędziem do zapewnienia szczęśliwości przy użyciu czarnej magii. Ciągle ludzie w to wierzą, ciągle mordują swoich sąsiadów, ciągle znajduje się korpusy po tych atakach, dlatego że najcenniejsze są kończyny, nogi, ręce, genitalia i głowa. Resztę zwykle się zostawia, czasem zabiera serce. To bardzo smutny proceder. Wystawa powstała, żeby uświadomić szerszej społeczności co się dzieje. Ale również po to, żeby pomóc tym ludziom. Planujemy wydanie książki, albumu z którego cały dochód będzie przeznaczony na pomoc Kabuli - bohaterce naszego reportażu, oraz innym dzieciom w ośrodku Buhangija - powiedział Marek Arcimowicz.

Marek Arcimowicz - fotograf, podróżnik, alpinista i wykładowca akademicki. Od roku 2000 fotograf magazynu National Geographic Polska. Swoje prace publikował w National Geographic Traveller, Focus, Geo, Voyage, Gazecie Wyborczej i w Newsweeku. Jest współautorem górskiej edycji WOŚP. 2 kwietnia 2016 roku w Sali Balowej Zamku Książ podczas V Gali otrzymał tytuł Ambasadora Wałbrzycha.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group