Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 5466
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Mieroszów: Więcej za śmieci

Niedziela, 1 grudnia 2019, 6:37
Aktualizacja: Poniedziałek, 2 grudnia 2019, 8:54
Autor: red
REGION, Mieroszów: Więcej za śmieci
Fot. archiwum
Nowe stawki za wywóz nieczystości w Gminie Mieroszów będą obowiązywać od 01.01.2020 roku i wyniosą 28 zł za jedną osobę na miesiąc.

Drodzy Mieszkańcy Gminy Mieroszów.

Zgodnie z unijnymi wytycznymi, w 2020 roku nasz kraj powinien osiągnąć 50-procentowy poziom odpadów podlegających recyklingowi. Obecnie ten wskaźnik wynosi tylko 30 proc. Na "ulgę" nie ma co liczyć. Mało tego, wymagania UE, dotyczące odpadów nadających się do przeróbki i ponownego użycia, będą coraz większe w kolejnych latach.

Sejm RP zdecydował więc o znowelizowaniu Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Część rozwiązań, jakie zapisano w dokumencie, będzie miała konsekwencje finansowe, które odczują przede wszystkim samorządy.

Nikt nie lubi podwyżek. Szczególnie, jako władze gminy nie lubimy ich serwować mieszkańcom. Niestety nie mamy wyjścia, ponieważ głównym powodem wzrostu cen za odbiór odpadów komunalnych są przepisy Unii Europejskiej oraz zmiana ustawodawstwa krajowego. To od nas zupełnie niezależne.

Prawo narzuciło kosztowny system selektywnej zbiórki odpadów w podziale na 5 frakcji:

1. Wzrost kosztów jakie musi ponieść Przedsiębiorca zajmujący się przetwarzaniem i składowaniem odpadów:
• wyższe stawki opłaty marszałkowskiej za składowanie odpadów „mieszalnych”
• wzrost płacy minimalnej
• wzrost kosztów paliwa
• wzrost kosztów energii
• wzrost kosztów dostosowania instalacji nowych standardów bezpieczeństwa (monitoring wizyjny, operat przeciwpożarowy, zabezpieczenie roszczeń na rzecz organów Ochrony Środowiska).

2. System gospodarowania odpadami komunalnymi zorganizowany przez gminę w tym prowadzenie PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) powinien się samofinansować (oznacza to, że gmina nie może dokładać środków publicznych na ten cel), co przekłada się na obowiązek ustalenia wysokości ponoszonych przez mieszkańców gminy opłat na poziomie zabezpieczającym pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami.

W tej sytuacji musieliśmy podjąć, podobnie jak inne samorządy trudną decyzję. Wybraliśmy jedną metodę naliczania opłat spośród 3 jakie dopuszcza Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ten wybór ma jak najmniej obciążać mieszkańców i jest najbardziej sprawiedliwy, choć zdajemy sobie sprawę, że kosztowny.

Uwaga!
Opłaty za odbiór odpadów nie stanowią źródła dodatkowych dochodów Gminy.

Burmistrz Andrzej Lipiński.

Twoja reakcja na artykuł?

3
16%
Cieszy
1
5%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
5%
Smuci
4
21%
Złości
10
53%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group