Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 3465
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Wiele filmów nakręcono w Wałbrzychu i regionie

Piątek, 18 sierpnia 2017, 10:02
Aktualizacja: 10:31
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Wiele filmów nakręcono w Wałbrzychu i regionie
Fot. red
Pewnie nie wszyscy wiedzą, ale w naszym mieście kręcono sceny do wielu polskich filmów.

Ulubionym miejscem dla filmowców stał się Zamek Książ. Warto wspomnieć choćby „Hrabinę Cosel” z 1968 roku, w której główną rolę zagrała Jadwiga Barańska. Warto jednak również pamiętać o takich filmach jak: „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”, „Magnat”, w którym zagrała Grażyna Szapołowska, „Trędowata”, gdzie wystąpiła Elżbieta Starostecka. Jednym z najbardziej znanych filmów, który poruszył opinią publiczną, był „Komornik”, gdzie główną rolę kreował Andrzej Chyra.

W 1972 roku kręcono w Mieroszowie serial fabularny "Gruby", w którego rolę wcielił się Maciej Łazanek. Był to film przygodowy, skierowany do dzieci i młodzieży. Bohaterami filmowej opowieści są uczniowie siódmej klasy, rozpoczynający właśnie naukę w nowo otwartej szkole w małym miasteczku na Ziemiach Odzyskanych, tuż po zakończeniu wojny. Niełatwy proces asymilacji osadników, przybywających w 1946 r. na Dolny Śląsk, echa wojenne: akcje dywersyjne Werwolfu, działania szabrowników - stanowią tło dla rozgrywających się na pierwszym planie przygód.

W Wałbrzychu swój film nakręcił również Andrzej Wajda. Było to w 1995 roku. Nakręcił u nas film pt. „Panna Nikt”. Akcja rozgrywała się m.in. w murach Szkoły Podstawowej nr 22 przy ul. 11 Listopada, ale zdjęcia do filmu kręcono również w Śródmieściu i na Piaskowej Górze. W filmie tym grały m.in. Anna Wielogucka, Anna Mucha i Anna Powierza.

Nieżyjący już reżyser filmowy Andrzej Żuławski ma również w swoim zbiorze wątek wałbrzyski. Mowa o roku 1971. W wałbrzyskim Zamku Książ kręcone były zdjęcia do horroru pt. „Diabeł”. W filmie zagrali m.in. Leszek Teleszyński, Wojciech Pszoniak oraz Małgorzata Braunek. Premiera filmu odbyła się dopiero w 1988 roku.

W 1993 roku w Wałbrzychu powstał film amatorski "Karczma piwna". Bardziej znany jest jednak film "Sztuczki". To film fabularny w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego z 2007 roku, który kręcono w naszym mieście, głównie w dzielnicach Biały Kamień i Podgórze, w 2006 roku. Zdjęcia plenerowe powstały m.in. na ulicy Daszyńskiego/Andersa, Niepodległości, w pobliżu wiaduktu kolejowego.

Zachęcamy naszych czytelników do przypomnienia tytułów innych filmów, które były kręcone w Wałbrzychu i regionie.

Czytaj również

Komentarze (37) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group