Niedziela, 17 października
Imieniny: Małgorzaty, Wiktora
Czytających: 3018
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wielka Parada Górnicza w Wałbrzychu

Wtorek, 4 grudnia 2018, 15:58
Aktualizacja: Środa, 5 grudnia 2018, 14:14
Autor: red.
Wałbrzych: Wielka Parada Górnicza w Wałbrzychu
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj ulicami naszego miasta przeszła Wielka Parada Górnicza, będąca ważną częścią Festiwalu Tradycji Górniczej Barbórka 2018.

Barbórka, zwana też Dniem Górnika, to przypadający 4 grudnia dzień św. Barbary - patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Tradycyjnie z tej okazji w wielu miastach naszego kraju odbywają się różnego rodzaju uroczystości. W Wałbrzychu, szczycącym się kilkusetletnią tradycją górniczą, nie mogło oczywiście zabraknąć uroczystych obchodów Barbórki.

Dzisiejsze obchody rozpoczęła Msza Święta, odprawiona w Kościele pw. św. Aniołów Stróżów. Następnie uczestnicy obchodów w towarzystwie pocztów sztandarowych i orkiestry górniczej przeszli w Wielkiej Paradzie Górniczej ulicami naszego miasta pod Pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego, gdzie pamięć górniczego trudu i poświęcenia została podkreślona i uhonorowana kwiatami.

W uroczystej Wielkiej Paradzie Górniczej udział wzięli między innymi przedstawiciele parlamentu, władz lokalnych, kościoła z ks. Bp. Ignacym Decem – Biskupem Świdnickim, który koncelebrował Mszę Św. na czele, przedstawiciele stowarzyszeń i związków górniczych – również z miasta partnerskiego Freiberg, młodzież szkolna, przedstawiciele miejskich spółek i zakładów pracy i oczywiście mieszkańcy naszego miasta,

Kolejnym ważnym elementem obchodów Barbórki była tradycyjna Karczma Piwna, która również została zorganizowana dzisiaj w Łaźni Łańcuszkowej na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Wielkiej Parady Górniczej 2018.

Twoja reakcja na artykuł?

4
31%
Cieszy
1
8%
Hahaha
1
8%
Nudzi
2
15%
Smuci
2
15%
Złości
3
23%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group