Wtorek, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 2681
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wielkanocny konkurs kulinarny w wałbrzyskim Starostwie

Środa, 1 kwietnia 2015, 17:19
Aktualizacja: Czwartek, 2 kwietnia 2015, 7:22
Autor: red.
Wałbrzych: Wielkanocny konkurs kulinarny w wałbrzyskim Starostwie
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Kultywowanie kulinarnych tradycji świątecznych w powiecie wałbrzyskim – Wielkanoc 2015”.

-Kultywowanie tradycji świątecznych wpisuje się w historię i kulturę Polski. Jeżeli chodzi o ten Zarząd, o tę Radę Powiatu uważamy, że należy pokazywać ludziom dobry przykład jak można kultywować tradycje, oczywiście z folklorem, który wpisuje się w nasze realia. Celem konkursu było głównie spotkanie się w okresie przedświątecznym, wymiana doświadczeń, wymiana potraw - to jest najważniejszy element naszej tradycji. Chciałbym w imieniu swoim i w imieniu Zarządu Powiatu złożyć mieszkańcom najserdeczniejsze życzenia wielkanocne spokojnych, ciepłych, radosnych świąt - powiedział Jacek Cichura - Starosta Wałbrzyski.

W konkursie udział wzięli zarówno właściciele gospodarstw agroturystycznych jak i osoby fizyczne zamieszkałe na terenie powiatu wałbrzyskiego. Jedenastu uczestników konkursu przygotowało potrawy związane ze świętami wielkanocnymi. Wśród potraw znalazły się między innymi: faszerowana kaczka, chleb mięsny w kapuście, rolada boczkowa, królik po myśliwsku, żurek, biała kiełbasa w żurawinie, pasztet jajeczny, szynka w cieście żytnim i rolada wielkanocna. Uczestnicy konkursu udostępnili też przepisy i receptury, według których przygotowali potrawy.

Konkursowe potrawy oceniała komisja w której znalazł się wałbrzyski Starosta Jacek Cichura a także Renata Dyląg - przedstawicielka Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Marek Tarnacki reprezentujący Dolnośląską Izbę Rolniczą i Barbara Szeligowska - przedstawicielka lokalnych mediów. Na wyróżnionych czekały dyplomy a na zwycięzców nagrody - bony pieniężne.

-Jak sama nazwa konkursu wskazuje miały to być i były tradycyjne potrawy wielkanocne. Oceniany był smak, sposób podania potrawy, produkty które zostały wykorzystane do jej przyrządzenia, aranżacja i nakrycie stołu" - powiedziała przewodnicząca komisji konkursowej - Renata Dyląg z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

Trzecie miejsce w konkursie zajęła Wioletta Mierzejewska z Jedliny-Zdroju, miejsce drugie Ewa Durkacz z Czarnego Boru a pierwsze miejsce Elżbieta Gursztyn z Boguszowa-Gorc.

Dodatkowo tego dnia w Starostwie Powiatowym można było kupić ręcznie wykonane dekoracje świąteczne, prezentowane przez sześciu wystawców. Można też było posłuchać prezentacji muzycznej w wykonaniu zespołu „Ceramik Band” ze Szczawna-Zdroju. Organizatorem konkursu było Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu, a współorganizatorami Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego - Powiatowy Zespół Doradców w Wałbrzychu oraz Dolnośląska Izba Rolnicza – Rada Powiatowa w Wałbrzychu.

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group