Poniedziałek, 22 kwietnia
Imieniny: Kai, Łukasza
Czytających: 5992
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wieża w parku powstanie

Piątek, 27 stycznia 2023, 11:31
Aktualizacja: 11:31
Autor: PAW
Wałbrzych: Wieża w parku powstanie
Fot. Wałbrzych Moje Miasto
W przetargu na budowę wieży widokowej w Parku im. Jana III Sobieskiego wpłynęły dwie oferty.
- Jedna z nich jest zbliżona do kosztorysu wykonawczego jaki posiadamy. W budżecie na ten cel mamy aktualnie przewidziane 6,7 mln zł, ale jesteśmy zdeterminowani, aby obiekt ten powstał. Szukamy oszczędności na innych zadaniach, aby wieża wybudowana została w planowanym terminie. Aktualnie trwa analiza ofert pod kątem formalnym - informuje prezydent Roman Szełemej.

Według projektu, stalowa wieża ma powstać na jednym z tarasów blisko PTTK Harcówka i składać się będzie z dwóch integralnych elementów. Pierwszym jest dwupoziomowa baza tworzona przez pierwszą platformę z obwodowym tarasem widokowym, drugim posadowiona na platformie wieża.

Wieża, planowana na jednym z sąsiadujących z Harcówką tarasów, ma spowodować wzrost atrakcyjności miejsca, parku i całego miasta. Realizacja wieży ma zapewnić możliwość w pełni panoramicznego spojrzenia na centrum i okolice miasta, bez ograniczeń stwarzanych przez rozrośnięte korony drzew.

Projektowany obiekt złożony jest dwóch integralnych elementów. Pierwszym jest dwupoziomowa baza tworzona przez pierwszą platformę z obwodowym tarasem widokowym. Drugim będzie umieszczona na platformie wieża. Dolna część obiektu z rozbudowaną platformą i tarasem, poza funkcją widokową, stworzy dodatkowy plac, miejsce spotkań i wypoczynku. Górna część została rozwiązana funkcjonalnie jako sekwencja 6 równomiernie rozmieszczonych w pionie obwodowych tarasów widokowych, opartych na rzucie sześciokąta foremnego. Tarasy lewitują w powietrzu, optycznie oderwane od centralnego, mieszczącego klatkę schodową, trzonu.

W związku z budową wieży potrzebnych będzie więcej miejsc parkingowych dla turystów odwiedzających wieżę. Miejsca parkingowe będą do dyspozycji w okolicach hali lekkoatletycznej, bo tam zmieści się całkiem sporo samochodów. Dodatkowe miejsca powstaną na bocznych placach ulicy Lotników. Główne wejście będzie właśnie usytuowane na ulicy Lotników od strony hali.

Twoja reakcja na artykuł?

22
34%
Cieszy
4
6%
Hahaha
1
2%
Nudzi
2
3%
Smuci
9
14%
Złości
26
41%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (47)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group