• Środa, 22 stycznia 2020
  • Godz. 2:46
  • Imieniny: Anastazego, Doriana, Wincentego
  • Czytających: 2791
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wieża wałbrzyskiej Kolegiaty wymaga remontu. Potrzeba 2 mln zł. Będzie kwesta

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 4 maja 2017, 12:53
Aktualizacja: Piątek, 5 maja 2017, 9:35
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Wieża Kolegiaty Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu wymaga pilnego remontu, o czym dzisiaj na konferencji prasowej mówili między innymi ks. Wiesław Rusin – proboszcz parafii, Roman Szełemej – prezydent Wałbrzycha i Maria Ptak – kierownik wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu.

Wieża głównej wałbrzyskiej świątyni liczy około 80 metrów wysokości. Systematycznie pogarszający się stan techniczny kościelnej wieży sprawia, że prace renowacyjne i remontowe muszą zostać podjęte jak najszybciej. W celu przygotowania, sfinansowania i przeprowadzenia niezbędnych prac remontowych powstała inicjatywa społeczna, która spotkała się z bardzo przychylnym przyjęciem ze strony władz Wałbrzycha.

- Projekt komitetu społecznego ma na celu zbieranie środków poprzez kwestę, zbiórkę środków materialnych, darowizn w formie materiałów budowlanych na rzecz remontu zabytkowej wieży Kolegiaty, która wymaga natychmiastowej interwencji budowlanej. Jest decyzja nadzoru budowlanego nakazująca ze względu na stan techniczny szybkie prace remontowe. W ciągu lat nastąpiła bardzo głęboka degradacja zwłaszcza części narożnikowych filarów wieży, co powoduje że spadają odłamki cegieł i elementów dekoracyjnych pod drzwi Kolegiaty, gdzie chodzą piesi, turyści, wierni. Wieża została zabezpieczona siatką, żeby uniknąć niebezpiecznych zdarzeń. Jest to zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, ale także zagrożenie konstrukcyjne dla całej wieży. Nasz komitet społeczny działa od 1 maja. Został zarejestrowany przez Ministerstwo Administracji i ma prawo do prowadzenia publicznych zbiórek i kwest na terenie całego kraju. Pierwsza taka zbiórka odbędzie się w ramach Dni Wałbrzycha. Planujemy kwestę na 26 i 27 maja podczas planowanych imprez kulturalnych na terenie Starej Kopalni i Aqua Zdroju. Nasi wolontariusze będą zaopatrzeni w odpowiednie emblematy, puszki i tę kwestę będą prowadzić przez najbliższe miesiące a może i lata, dopóki nie uda nam się zgromadzić środków potrzebnych na renowację. Całościowy kosztorys remontu wieży opiewa na około 2 miliony złotych, ale chodzi nam też o inne elementy Kolegiaty, chociażby o piękną fasadę. Wiele elementów trzeba uzupełnić, odtworzyć, na nowo zabezpieczyć. Bardzo serdecznie proszę naszych mieszkańców i wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie tej inicjatywy.

Co interesujące na wyremontowanej wieży Kolegiaty ma powstać ogólnodostępny punkt widokowy. Na temat inicjatywy wypowiedział się również prezydent Roman Szełemej:

- Kolegiata jest naszą główną miejską świątynią katolicką. Choćby z tego powodu wymaga szczególnego szacunku, zainteresowania, troski. Jej stan od wielu lat jest przedmiotem troski i różnych działań o charakterze naprawczym. Przed trzema laty jako miasto rozpoczęliśmy wspólnie z parafią trud rekonstrukcji, naprawy a właściwie odbudowania pokrycia dachowego. Przeznaczyliśmy na to ponad 300 tysięcy złotych, jednocześnie wspierając starania parafii w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Te starania kończą się teraz pod gospodarskim okiem księdza Rusina zamknięciem sprawy pokrycia dachowego. Wieża wymaga wsparcia. My oczywiście robimy wszystko, żeby wnioski parafii w tym zakresie były mocno poparte. Znam wstępne decyzje komisji dotyczące rozdziału środków z Miejskiego Funduszu Ratowania Zabytków. Jeśli Wysoka Rada to zaakceptuje, to ponad 200 tysięcy złotych trafi w tym roku na konto parafii na rzecz ratowania wieży. Koszt jest bardzo poważny. Wspieramy jako miasto dużą aktywność księdza Rusina i oczywiście będziemy się angażować w zbiórkę społeczną, bo znaczenie tej świątyni wykracza poza wymiar zabytkowy. Ten kościół ma szczególną rolę w naszej wałbrzyskiej wspólnocie.

W chwili obecnej parafia otrzymała dofinansowanie w wysokości przeszło 300 tysięcy złotych między innymi ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz środków Województwa Dolnośląskiego i Gminy Wałbrzych. Środki te pozwolą rozpocząć remont zabytkowej wieży, jednak aby został on zakończony potrzebne są znacznie większe środki i temu właśnie ma służyć powstała inicjatywa społeczna i publiczne kwesty.

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~antykościelna 4-05-2017 13:33
Tak się własnie remontuje kościoły za publiczne pieniądze, pod pretekstem,że niby zabytek!
~do antykościlna 4-05-2017 13:45
To jest zabytek wybudowany bardzo dawno temu, ma ponad 100 lat a nawet 200 i trzeba ratować zabytki miasta
~leming 4-05-2017 13:59
proPOnuje w Wałbrzychu przerobić wszystkie kościoły na meczety będzie nowocześnie i POstępowo . A POtem nas muzułmanie wytłuką
~ 4-05-2017 14:20
Krzeszów odrestaurowano za pieniadze z KGHM. Może by ktoś pomyślał by tam prosić o wsparcie? A poza tym mamy tak tęgie głowy: Minister Zalewska, minister Dworczyk, wicewojewodę z PIS, WSS InVest Park - w rękach PiS. Może oni by też się na to zrzucili? Pani Szydło niech przyjedzie i niech coś dorzuci!
~roś 4-05-2017 14:53
Kto zsumuje wydatki miasta i Państwa na remont tej lekko zabytkowej budowli? Co kilka lat trafiają tam publiczne pieniądze. I co bez końca tak będzie? Kościół oddano w 1904r, a powstał na miejscu budowli z XV w., a więc nie przesadzajmy z tym zabytkiem.
~Polewa z leminga 4-05-2017 15:10
No tyle co stara zlomiarnia, to ten zabytek nie pochlania. W Stara Zlomiarnie kasa wsiaka jak w gabke. Ciekawe kto zsumuje wszystkie wydatki miasta i Panstwa na remont tej zlomiarni.
~benkmen 4-05-2017 15:39
~roś- a może by tak ten zabytek przesadzić..gdzieś indziej?? ;-)
~historyk 4-05-2017 16:51
Wystarczy trochę poszukać, aby przeczytać, że kolegiata jest wpisana do Rejestru Zabytków. Wystarczy nawet otworzyć wikipedię :)
~historyk 4-05-2017 16:58
Kolegiata to symbol Wałbrzycha, każdy nawet mówi na nią Czerwony Kościół to piękna budowla, nasza historia, kultura, to jeden z najpiękniejszych obiektów w mieście. Jak nie zadbamy o historię i zabytki to w mieście nic nie będzie.
idler73 4-05-2017 17:50
Daleki jestem od dawania pieniędzy na pasożyta, czyli kościół ogółem. Jednak, zabytki to co innego. Ratować je trzeba, choćby po to, żeby potomni zobaczyli jaki przepych fundowano żydowskiemu cieśli. Bogu, który zabił sam siebie po to, żeby odkupić karę, którą sam nałożył. Kolegiata została oddana do użytku w 1904 roku, a więc nie dawno. Powstała jednak w miejscu o wiele starszego kościoła i przejęła jago tradycje. Uratować ją trzeba, nie dla pasożyta, a dla potomnych właśnie, bo chcąc nie chcąc jest tak charakterystyczna dla miasta, jak niegdyś górnictwo.
~roś 4-05-2017 18:00
I po co ta dyskusja- skoro Kościół płaci podatki i z kasy Państwowej ani gronia nie bierze.
~Poinformowany 4-05-2017 18:34
Tak się składa że te 400tys z ministerstwa kultury pomógł załatwić Dworczyk, który to wychodził w Warszawie, bo początkowo kościół nie dostał nic, dopiero po odwołaniu się udało. Platformiarze próbują sobie to bezczelnie przypisać
~Abdul Rashid bin Efes 4-05-2017 19:41
a ile ten twój dworczyk załatwił dla przeciętnego mieszkańca? wszyscy po jednej maty platfusy i pisiory psia mać
~Anatol 4-05-2017 20:08
Ciekawe czy Rydzyk się dorzucić .
~Ertu 4-05-2017 21:03
wiecznie czarnuchom mało,trzeba było z tacy odkładać a nie teraz biadolić. ciekawe ile plebanek przytuli na lewo z tej kwesty,dotacji i innych. A moherki już lecą z renciną-lekarstw nie wykupią i nie dojedzą a na tacę rzucą
~Pac 4-05-2017 21:19
Czy to są dobra Watykanu, czy też społeczności lokalnej?
~HAZAEL 4-05-2017 21:47
Kościół ma nadzorcę w osobie wielebnego Biskupa Deca. Czy może się mylę. Nie weźmie jednej tacy w miesiącu z diecezji świdnickiej i uratuje kościół.
~Pilot 4-05-2017 21:52
Bedzie kwesta!!! Kasę ma zbierać KODowski KIJOWSKI
~księgowy 4-05-2017 22:03
Dworczyk więcej wydał na samoloty, niż załatwił.
~Mario1 4-05-2017 22:09
A kto jest właścicielem?! Nie czarni dają na remont nie stać ich
~Jolanta 4-05-2017 22:27
Biskup Dec ino patrzy aby jemu dać. Jak dotąd na ratowanie kolegiaty nie dał 1 zł.
~Thorez 5-05-2017 4:09
To Kara Boza za PiS
~ueshiba 5-05-2017 9:41
Ja bym raczej bardziej przyjrzal temu banerowi na kosciele o nazwie S..........to jest firma, ktora miedzy innymi dogadala sie ze spoldzielnia podzamcze na termomodernizacje budynkow i podwyzszenie czynszow 9i tak juz wysokich) mieszkancom, ktorzy nie mieli nawet nic do gadania w tej kwestii....teraz ta sama firma dogadala sie z parafia i z pieniedzy wiernych bedzie sie bogacic.
~Piskorz 5-05-2017 15:02
Ja nie mam żadnej wątpliwości, kościół należy wyremontować, a pieniądze muszą się znaleźć. Posłanki i Posłowie, bez względu na przynależność partyjną, do roboty. Po to Was wybraliśmy, po to jesteście. Mieliście służyć społeczeństwu, więc to czyńcie, bo coś o Was ostatnio cicho, siedzicie jak mysz pod miotłą.
57jurand 5-05-2017 16:32
Wyburzyć wszystko co stare ,zdaję się ,że taka teraz doktryna klęczonow z ratusza nieprawdaż?.Więc dlaczego mamy ratować tego starocia ,ani to zabytek ,ani żadne cudo.ładniejszy jest ,,ewangelik''Czyżby prawakow obowiązywało ustawa komusza o tym ,że wszystko przed 45 rokiem to zabytek.Dlaczego w podrygach dogadza się kleszym okupantom a taki np. Pałac Tchilscha wiecznie w trakcie renowacji. bo co? bo prywatny a kościółek to czyj ?.Też dziwne takie cudo a nigdy nie widziałem tam jakiejś wycieczki.Tak na marginesie to w tym kościele zostałem pasowany na katolika i to w tym kościele zostałem komunistą.
~pytacz 5-05-2017 21:28
Może faktycznie nie remontować? Poczekać aż wieża się zawali unijnym cymbałom na łeb.
~ 6-05-2017 7:32
Watykan niech cos sypnie.
~pytacz 6-05-2017 9:46
Za rozbiórkę też zapłacicie w razie czego, to chyba jest logiczne?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group