Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 2951
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wilgoci da się zapobiegać

Sobota, 30 stycznia 2021, 8:11
Autor: red
Wałbrzych: Wilgoci da się zapobiegać
Fot. MZB Wałbrzych
Zmagasz się z problemem nadmiernej wilgoci w mieszkaniu – czujesz nieprzyjemny zapach, a na ścianach Twojego lokalu pojawiają się naloty i wykwity pleśni?

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Nadmierna wilgotność powietrza, która skutkuje pojawianiem się pleśni, nie zawsze jest jednak wynikiem stanu technicznego samego budynku. Często rozwiązaniem problemu jest zmiana sposobu użytkowania mieszkania.

Zima to czas, kiedy wszelkimi sposobami staramy się chronić przed niskimi temperaturami. Niestety często bywa tak, że doraźne działania, jak np. doszczelnianie okien czy zatykanie wentylacji, niosą za sobą długotrwałe, negatywne skutki w postaci wilgoci.
Utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w mieszkaniu jest kluczowe dla komfortu życia. Zbyt suche powietrze to częsta przyczyna kaszlu czy problemów skórnych, zbyt wilgotne może doprowadzić do problemów z zatokami i bóli stawów, a dodatkowo degradująco wpływa na stan lokalu – ścian oraz wyposażenia.

Gdy w mieszkaniu pojawia się wilgoć, często winy szukamy w wadach konstrukcyjnych budynku lub nieudanych remontach, źle wykonanej izolacji, przeciekającym dachu czy nieszczelnych rynnach. Tymczasem najczęściej zdarza się, że źródła wilgoci znajdują się wewnątrz mieszkań i wynikają z błędów w użytkowaniu.

Jakie błędy w eksploatacji lokali powodują powstawanie wilgoci? Do najważniejszych można zaliczyć:
• intencjonalne zatykanie (zapychanie) kratek wentylacyjnych, które utrudnia cyrkulację powietrza;
• niewystarczające ogrzewanie pomieszczeń;
• brak lub niewłaściwy montaż nawiewników okiennych;
• zakrywanie grzejników (suszenie na nich prania, przechowywanie na nich rzeczy, zabudowywanie);
• nadmierne gromadzenie rzeczy (mebli, wyposażenia), które zaburza swobodną cyrkulację powietrza;
• suszenie prania w miejscach do tego nie przeznaczonych (pokojach, przedpokojach);
• niewłaściwie wentylowana łazienka, gromadzenie pary wodnej, kąpiel przy otwartych drzwiach;
• gromadzenie się wilgoci w miejscach utajonych, np. wskutek awarii rury bądź syfonu.

Działania prewencyjne najlepiej podejmować już na etapie zdiagnozowania wilgoci węchem. Nieprzyjemny zapach tzw. „stęchlizny”, to pierwszy sygnał alarmowy, że poziom wilgotności powietrza w naszym mieszkaniu jest niewłaściwy i symptom, z którym możemy poradzić sobie doraźnymi sposobami. Najlepsze i najprostsze są: systematyczne wietrzenie pomieszczeń, utrzymywanie właściwej temperatury (ogrzewanie) oraz stosowanie pochłaniaczy wilgoci.

Jeżeli jednak te sposoby nie przynoszą rezultatu, należy skontaktować się z właściwym Biurem Obsługi Klienta Miejskiego Zarządu Budynków w Wałbrzychu w celu rozpoznania przyczyn występowania wilgoci (www.mzbwalbrzych.pl/strony2/bok.htm).

Twoja reakcja na artykuł?

1
9%
Cieszy
3
27%
Hahaha
1
9%
Nudzi
3
27%
Smuci
1
9%
Złości
2
18%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group