Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 2888
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Witamina B12 – co należy o niej wiedzieć?

Niedziela, 4 lipca 2021, 6:35
Autor: TS
Wałbrzych/Kraj: Witamina B12 – co należy o niej wiedzieć?
Fot. użyczone
Witamina B12 jest jedną z substancji, które należy dostarczać organizmowi, ponieważ nie jest on w stanie wyprodukować jej samodzielnie. Jej obecność jest potrzebna, aby mogły zachodzić ważne procesy życiowe. Niewystarczająca podaż prowadzi do wielu zaburzeń. Zobacz, jakie są objawy niedoboru witaminy B12 i co jest jej najlepszym źródłem.

Po co organizm potrzebuje witaminy B12?

Witamina B12 bierze udział w przemianach węglowodanów, tłuszczów oraz białek. Dzięki temu mogą one trafić w odpowiedniej formie do wszystkich komórek ciała. Są to jedne z najważniejszych procesów, które zachodzą w organizmie człowieka.

Witamina B12 bierze udział w produkcji czerwonych krwinek, czyli erytropoezie. Zachodzi ona w szpiku kostnym kości długich i płaskich. Poza witaminą B12 potrzebne są: witamina B6, żelazo, witamina C, substancje białkowe, kwas foliowy oraz niektóre hormony. Brak któregokolwiek ze składników (lub jego niewystarczający poziom) zaburza ten proces, co ma poważne konsekwencje zdrowotne.

Witamina B12 jest ważna również dla układu nerwowego. Organizm potrzebuje jej, aby wytworzyć osłonki mielinowe na komórkach nerwowych. Ponadto dzięki niej mogą powstawać neuroprzekaźniki. Tym samym prawidłowy poziom witaminy B12 przekłada się na dobrą pamięć, koncentrację i zdrowie psychiczne.

Jak rozpoznać niedobór witaminy B12?

Zapotrzebowanie organizmu na witaminę B12 wynosi 2,4 μg (dotyczy to osób dorosłych, które są zdrowe i nie mają zwiększonego zapotrzebowania na tę substancję np. z powodu ciąży). Dostarczanie mniejszej ilości skutkuje powstaniem niedoboru. Można rozpoznać go po następujących objawach:
• zaburzenia koncentracji i uwagi,
• częste bóle i zawroty głowy,
• ogólne osłabienie,
• szybsza męczliwość,
• brak apetytu i niezamierzona utrata masy ciała,
• nieprzyjemne drętwienie palców,
• osłabienie siły mięśni,
• pogorszenie wzroku,
• zaburzenia smaku,
• zaburzenia czucia,
• zaburzenia nastroju,
• niedokrwistość,
• zblednięcie skóry i błon śluzowych.

Pojawienie się objawów niedoboru witaminy B12 jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem. Konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych, które potwierdzą niski poziom tej substancji.

Komu grozi niedobór witaminy B12?

Niedobór witaminy B12 grozi głównie tym osobom, które nie odżywiają się prawidłowo. Mowa o sytuacjach, w których dieta nie jest różnorodna lub brakuje w niej wielu grup pokarmów. Niski poziom jest często stwierdzany u osób na diecie wegańskiej, frutariańskiej (i innych pochodnych, w których eliminuje się całkowicie produkty pochodzenia zwierzęcego).

Jak uzupełnić niedobór witaminy B12?

Niedobór witaminy B12 można uzupełnić poprzez zmodyfikowanie jadłospisu. Do diety trzeba włączyć produkty, które są źródłem tej substancji (ryby, mięso, jaja, nabiał). Osoby na diecie wegańskiej mogą jeść produkty, które są dodatkowo wzbogacone witaminą B12 (np. produkty sojowe) i nie pochodzą od zwierząt. Często konieczna jest też suplementacja. O dawce powinien zadecydować lekarz, ponieważ musi być ona dostosowana do ciężkości niedoborów.

Twoja reakcja na artykuł?

4
80%
Cieszy
1
20%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group