Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 2292
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wizyta górnika

Czwartek, 5 grudnia 2019, 10:21
Aktualizacja: Piątek, 6 grudnia 2019, 8:41
Autor: red
Wałbrzych: Wizyta górnika
Fot. użyczone
Niedługo minie 30 lat od postawienia wałbrzyskiego górnictwa w stan likwidacji, jednak tradycja świętowania z górnikami 4 grudnia jest wciąż żywa.

Od lat w naszym mieście odbywają się przeróżne uroczystości i msze św. w imieniu górników. Tych żywych i tych którzy odeszli na wieczną szychtę. Kulminacją obchodów jest msza św. w kościele pw Aniołów Stróżów i uroczysty przemarsz pod Pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego przy al. Wyzwolenia. Wieczorami górnicy biorą udział w Karczmie Piwnej, a panie mają Babski Comber.

W wałbrzyskim Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 na Gaju również pamiętano o wałbrzyskim górnictwie i do dzieci z przedszkola i klas 1-3 z górniczą wizytą przybył górnik w stroju galowym. Wacław Kwieciński to były sztygar zmianowy z wałbrzyskiego Przedsiębiorstwa Robót Górniczych. Choć dziś już nie jest górnikiem to chętnie dzielił się swoimi wspomnieniami z pracy pod ziemią. Opowiedział dzieciom legendę o św. Barbarze, o pracujących dawniej koniach pod ziemią, a nawet małych myszkach, które górnicy chronili ponieważ ostrzegały o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Zapoznał również dzieci z kilkoma znanymi górniczymi piosenkami takimi jak: „Poszła Karolinka do Gogolina”, „Walczyk górniczy” i „Starzyk”. Również dzieci przygotowały się na to spotkanie i zaprezentowały piękne wierszyki i górnicze piosenki oraz wręczyły gościowi przepiękne laurki. Gość obdarował dzieci słodyczami, górniczymi kopalniokami.

Twoja reakcja na artykuł?

5
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
30%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group