Środa, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 4147
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Szczawno-Zdrój: Wizyta księcia

Środa, 16 września 2020, 9:24
Aktualizacja: Czwartek, 17 września 2020, 7:54
Autor: red
REGION, Szczawno-Zdrój: Wizyta księcia
Fot. użyczone
W najbliższy piątek rozpocznie się wizyta honorowego obywatela Wałbrzycha, księcia Bolko von Pless w Wałbrzychu. Wnuk ostatnich właścicieli Zamku Książ, księżnej Daisy i księcia Jana Henryka XV odwiedza Wałbrzych na zaproszenie Prezydenta Wałbrzycha dra Romana Szełemeja oraz Prezes Zamku Książ w Wałbrzychu Anny Żabskiej.

W lutym tego roku książę przekazał do Książa trzy obrazy z dawnej kolekcji dziadków, w tym portret ojca, który do 1934 roku wisiał w zamku.

Książę Bolko odwiedzi Szczawno Zdrój w towarzystwie księżnej Marie Elisabeth "Lili", jej córki, baronówny Johanny von Stauffenberg (poznał ją Pan w ubiegłym roku) oraz córki Johanny i Henrichusa Standera III, 18-letniej Marie Stander. W arystokratycznym towarzystwie będzie także syn starszej siostry księcia Bolka, hrabiny Gioi (z domu von Hochberg-Pless), a tym samym prawnuk księżnej Daisy, hrabia Clemens Schenk von Stauffenberg z żoną hrabiną Iris.

ODSŁONIĘCIE TABLICY W SZCZAWNIE - SOBOTA - 19 września - godz. 16:00 - Dom Zdrojowy nr 1 (dawny Grand Hotel Hochbergów) - ul. Kolejowa 14.

Odsłonięcie tablicy w Szczawnie to symboliczne podkreślenie faktu, że Zamek Książ był przez wieki centrum decyzyjnym dla naszej ziemi, gdzie zapadały decyzje o rozwoju całych miejscowości, takich np. jak uzdrowisko Bad Salzbrunn.

Projekt tablicy, którą odsłoni książę Bolko, to inicjatywa władz Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A., Fundacji Księżnej Daisy von Pless, mieszkańców i sympatyków historii. Jej fundatorem jest wiceprezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A dr Jacek Gąsiorowski. Pomysł ufundowania tablicy narodził się, ponieważ w Szczawnie, w którym wszystko powstało z inicjatywy Hochbergów i za ich pieniądze, nie ma ani jednej informacji w publicznej przestrzeni upamiętniającej ten fakt. Na apel odpowiedzieli niezwłocznie dr Gąsiorowski i przewodniczący rady miasta Szczawno-Zdrój, Michał Broda. Tym samym zawiązał się nieformalny komitet upamiętnienia bytności i zasług Hochbergów w Szczawnie, którego jedyne posiedzenie odbyło się dzięki uprzejmości i w obecności Prezes Anny Żabskiej w Zamku Książ. Fundacja Księżnej Daisy von Pless była odpowiedzialna za projekt i przygotowanie treści na tablicę oraz uzgodnienie jej z wszystkim stronami.

W spotkaniu w Książu wzięli także udział prezes Uzdrowiska, Ireneusz Grzybowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Szczawna-Zdroju Michał Broda i burmistrz Marek Fedoruk. Udział swój w sobotniej uroczystości zapowiedziały władze Szczawna, jako kontynuator prawny i obecny administrator dawnej prywatnej miejscowości Hochbergów. Uzdrowisko jako właściciel obiektu wzięło na siebie kwestie uzgodnienia szczegółów instalacji tablicy, jej ostatecznego wyglądu i umiejscowienia na fasadzie Domu Zdrojowego z delegaturą konserwatora zabytków.

Twoja reakcja na artykuł?

6
46%
Cieszy
2
15%
Hahaha
2
15%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
8%
Złości
2
15%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group