Niedziela, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 1602
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wizyta księcia

Wiadomości: REGION, Szczawno-Zdrój
Środa, 16 września 2020, 9:24
Aktualizacja: Czwartek, 17 września 2020, 7:54
Autor: red
Fot. użyczone
W najbliższy piątek rozpocznie się wizyta honorowego obywatela Wałbrzycha, księcia Bolko von Pless w Wałbrzychu. Wnuk ostatnich właścicieli Zamku Książ, księżnej Daisy i księcia Jana Henryka XV odwiedza Wałbrzych na zaproszenie Prezydenta Wałbrzycha dra Romana Szełemeja oraz Prezes Zamku Książ w Wałbrzychu Anny Żabskiej.

W lutym tego roku książę przekazał do Książa trzy obrazy z dawnej kolekcji dziadków, w tym portret ojca, który do 1934 roku wisiał w zamku.

Książę Bolko odwiedzi Szczawno Zdrój w towarzystwie księżnej Marie Elisabeth "Lili", jej córki, baronówny Johanny von Stauffenberg (poznał ją Pan w ubiegłym roku) oraz córki Johanny i Henrichusa Standera III, 18-letniej Marie Stander. W arystokratycznym towarzystwie będzie także syn starszej siostry księcia Bolka, hrabiny Gioi (z domu von Hochberg-Pless), a tym samym prawnuk księżnej Daisy, hrabia Clemens Schenk von Stauffenberg z żoną hrabiną Iris.

ODSŁONIĘCIE TABLICY W SZCZAWNIE - SOBOTA - 19 września - godz. 16:00 - Dom Zdrojowy nr 1 (dawny Grand Hotel Hochbergów) - ul. Kolejowa 14.

Odsłonięcie tablicy w Szczawnie to symboliczne podkreślenie faktu, że Zamek Książ był przez wieki centrum decyzyjnym dla naszej ziemi, gdzie zapadały decyzje o rozwoju całych miejscowości, takich np. jak uzdrowisko Bad Salzbrunn.

Projekt tablicy, którą odsłoni książę Bolko, to inicjatywa władz Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A., Fundacji Księżnej Daisy von Pless, mieszkańców i sympatyków historii. Jej fundatorem jest wiceprezes Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A dr Jacek Gąsiorowski. Pomysł ufundowania tablicy narodził się, ponieważ w Szczawnie, w którym wszystko powstało z inicjatywy Hochbergów i za ich pieniądze, nie ma ani jednej informacji w publicznej przestrzeni upamiętniającej ten fakt. Na apel odpowiedzieli niezwłocznie dr Gąsiorowski i przewodniczący rady miasta Szczawno-Zdrój, Michał Broda. Tym samym zawiązał się nieformalny komitet upamiętnienia bytności i zasług Hochbergów w Szczawnie, którego jedyne posiedzenie odbyło się dzięki uprzejmości i w obecności Prezes Anny Żabskiej w Zamku Książ. Fundacja Księżnej Daisy von Pless była odpowiedzialna za projekt i przygotowanie treści na tablicę oraz uzgodnienie jej z wszystkim stronami.

W spotkaniu w Książu wzięli także udział prezes Uzdrowiska, Ireneusz Grzybowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Szczawna-Zdroju Michał Broda i burmistrz Marek Fedoruk. Udział swój w sobotniej uroczystości zapowiedziały władze Szczawna, jako kontynuator prawny i obecny administrator dawnej prywatnej miejscowości Hochbergów. Uzdrowisko jako właściciel obiektu wzięło na siebie kwestie uzgodnienia szczegółów instalacji tablicy, jej ostatecznego wyglądu i umiejscowienia na fasadzie Domu Zdrojowego z delegaturą konserwatora zabytków.

Twoja reakcja na artykuł?

4
36%
Cieszy
2
18%
Hahaha
2
18%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
9%
Złości
2
18%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~la luna 16-09-2020 11:28
Wstydziliby się... ile można? może by tak pan Roman i pani Anna na własny koszt fundowali Bolkowi wystawne kolacje z perliczek skoro się tak bardzo zaprzyjaźnili, a nie cofali nas o 100 lat wstecz i molestowali ciągle tymi "zacnymi" arystokratami...
~ 16-09-2020 11:47
do: ~la luna (11:28)
A skąd wiesz ze tak nie jest!!!
~ 16-09-2020 13:09
do: ~ (11:47)
:) zapewne. w jakiejś alternatywnej rzeczywistości
~Emeryt dyplomowany 16-09-2020 13:10
Czy baronówna Johanna von Stauffenberg ma coś wspólnego z Clausem Schenkiem Graff von Stauffenbergiem, który po klęskach Niemców na wszystkich frontach chciał swojego dotychczas uwielbianego i jedynego wodza ukatrupić w Kętrzynie?
~Emeryt dyplomowany 16-09-2020 13:24
Państwo Żabska, Szełemej i Fedoruk . Ta tablica w treści brzmi jak nakaz komorniczy z opisem dawnych elementów majątku Hochbergów. Obecnie jak sądzę pragnących rewizji i restytucji dóbr. Pragnę przypomnieć wszystkim, że byli kapitaliści i utracjusze o dwuznacznej moralności, stracili swoje dobra na wyraźne polecenie Adolfa Hitlera za niepłacone podatki. Podobnie z nimi postąpił rząd polski II Rzeczypospolitej. Jeśli Wałbrzych za Prezydenta Szełemeja jest zadłużony bez możliwości spłaty długu to być może cos jest na tkz. rzeczy w procesie zastawnego przekazywania Książa i Szczawna Zdroju.
~Jerzy Jacek Pilchowski 16-09-2020 18:00
W Sudeckim Stadzie Ogierów koło zamku Książ gościła cała plejada polskich arystokratów. Długo bym mógł wymieniać ale ograniczę się tylko do jednego. Przez kilka lat instruktorem jazdy w klubie jeździeckim był Kazimierz książę Czartoryski. Rozumiem, że postkomunistyczna elitka lubi dodawać sobie splendoru. Niech im będzie. Proponuję jednak aby zamiast Niemców i odsłanianie tablicy w której czytamy "Bad Salzburnn" zaprosili np., Kazia i przy tej okazji dofinansowali działający dalej w stadzie Klub Jeździecki.
~Emeryt dyplomowany 16-09-2020 19:05
Z czystej uprzejmości spolegliwych wobec arystokracji pruskiej decydentów z Waldenburga i Bad Salzburnn, zapraszam do oddania honorów z ucałowaniem ziemi majątku rodzinnego Gut Barzdorf w okolicach Striegau po której stąpał nie kto inny jak Wolfram von Richthofen kuzyn Manfreda "czerwonego barona". Jego "zasługi" dla III Rzeszy nie sposób przecenić. Był szefem sztabu dowódcy "Legionu Condor" gen. Hugona Sperrla. Za jego sprawą zbombardowano w nalotach dywanowych hiszpańską Guernikę (26.04.1937 r. ) . Znaną powszechnie z malarskiego manifestu antywojennego Pabla Picassa. We wrześniu 1939 roku, w ramach 8 Korpusu Lotniczego głównie bombardował Wieluń i Warszawę. Później barbarzyńsko równał z ziemią Belgrad. Walczył w bitwach o Kretę , Anglię i w Rosji. Z takim dossier drodzy Państwo tablica w Bartoszówku ( Gut Barzdorf) k. Strzegomia musi zawisnąć ku chwale prusactwa i jej arystokracji. Idźcie wzorem Świdnicy i Pałacu w Jedlince . Tam repliki samolotu "czerwonego barona" już stoją" ku chwale.
~Ksiegowy 16-09-2020 19:55
Car z Żaba nieglupio kombinuja. Wiadomo że Pis z PO właśnie.przehandlowali teren Polski USmanom którzy na wypadek prawie pewnego konfliktu z Chinami, będą próbowali podpalić Rosję wlasnie z naszego gościnnego terytorium aby ta się nie wtracala. Jest opcja, że Amerykanie zapłacą Niemcom Ziemiami Odzyskanymi za wsparcie logistyczne czy inne jak pójdzie na noże. Niewykluczone że Ruscy umowia się z Makrela że nie zamienia Ziem Odzyskanych w nuklearna pustynie jak Warszawke i okolice. Wtedy tacy miejscowi kapo będą dla Szwabow jak znalazł, hołdu składają już teraz. Należy sprawdzić czy już się uczą niemieckiego, wtedy będzie jasna sprawa.
~Rodzic 17-09-2020 10:10
Podwyżek nauczycielom nie wypłacono we wrześniu, trawy nie koszono, bo brak pieniędzy, autobusy przeładowane, bo brak pieniędzy na dodatkowe kursy - ale kilkoro darmozjadów zaproszonych na koszt miasta. Co miasto ma z tego?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group