Środa, 28 lipca
Imieniny: Aidy, Marceli, Wiktora
Czytających: 3832
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wodę piję – zdrowo żyję

Poniedziałek, 13 października 2014, 17:05
Aktualizacja: Wtorek, 28 października 2014, 13:27
Autor: red.
Wałbrzych: Wodę piję – zdrowo żyję
Fot. Robert Bajek
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 im. Jana Pawła II w Wałbrzychu to kolejna placówka, w której zainstalowana została tak zwana "wodopijka". Z tego typu źródełek korzystać mogą uczniowie 20 wałbrzyskich szkół, a wkrótce możliwość taką będą mieli wszyscy, dzięki planowanym instalacjom ulicznym.

-Szkoła jest najważniejsza, bo pozytywne nawyki powinno się budować od szkoły. Systematycznie i z dużą determinacją chcemy przekonać Wałbrzyszan, że woda w wałbrzyskich wodociągach jest bardzo dobra, że można ją pić bez gotowania. Nie dość że jest bardzo smaczna, ale jest zdrowa. Te poidełka instalujemy w każdej szkole, dlatego że chcemy od tego miejsca, od szkoły rozpocząć proces przekonywania Wałbrzyszan, że wałbrzyska woda jest bardzo dobra. Chcemy, żeby dzieci nauczyły się pić wodę a przez to żeby powoli, systematycznie eliminować z napojów, które dzieci i młodzież na co dzień piją środki wysokokaloryczne, pełne cukru, węglowodanów, nie mówiąc o innych składnikach. Społeczeństwo polskie jest najszybciej tyjącym społeczeństwem w Europie. Chcemy, żeby w szkołach zlikwidować możliwość kupowania i picia napojów wysokokalorycznych, pełnych węglowodanów - powiedział Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Prezydent mówił również o aspekcie ekonomicznym całej akcji. Znaczącą część całości odpadów komunalnych stanowią opakowania PET po wodzie mineralnej i innych napojach. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że woda z wałbrzyskich kranów w zasadzie niczym nie różni się od wody kupowanej w hipermarketach a co za tym idzie rozsądniejsze wydaje się ograniczenie zakupów wody i korzystanie z wody z wodociągów. O akcji "Dobra woda z kranu", o jakości wałbrzyskiej wody i planach na przyszłość mówił też Marek Mielniczuk - Prezes Wałbrzyskich Wodociągów:

-Akcją "Dobra woda z kranu" wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom wielu mieszkańców. Chcemy skończyć ze stereotypem, jaki przez lata został wytworzony o tym, że woda z kranu nie nadaje się do picia, że trzeba ją kilka razy przegotować . Nasza woda spełnia wszystkie parametry i stawiane wymagania. Jest badana w sposób jak najbardziej rygorystyczny. Braliśmy przykłady z dużych aglomeracji - Gdańska i Krakowa, gdzie takie akcje trwają już od wielu lat a wzorujemy się na zachodniej Europie i na Stanach Zjednoczonych, gdzie ponad 70 procent mieszkańców deklaruje, że pije wodę prosto z kranu. W przyszłym roku rozpoczynamy akcję instalacji takich źródeł na terenie miasta. Dzięki przychylności Pana Prezydenta będziemy mieli możliwość instalacji w głównych punktach miasta ulicznych zdrojów, aby mieszkańcy mogli z naszej wody korzystać.

Wysoką jakość wody w wałbrzyskich kranach potwierdziła Małgorzata Bąk - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wałbrzychu:

-Od lat kontrolujemy jakość wody, która jest podawana konsumentom przez wodociągi na terenie miasta Wałbrzycha. Ta woda jest jakościowo dobra, spełnia wszystkie wymagania rozporządzenia odnośnie wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, zarówno pod względem parametrów bakteriologicznych jak organoleptycznych i chemicznych. W ciągu roku wspólnie z wodociągami wykonujemy ponad sto próbek. Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że woda którą piją konsumenci jest dobra, nadaje się do spożycia i należy ją pić.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group