Wtorek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 4608
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Jedlina-Zdrój: "Wojenne tragedie Ślązaków. Doświadczenie zapisane w pamięci”

Niedziela, 21 maja 2017, 12:04
Autor: Robert Bajek
REGION, Jedlina-Zdrój: "Wojenne tragedie Ślązaków. Doświadczenie zapisane w pamięci”
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Pałacu Jedlinka w Jedlinie–Zdroju odbył się wernisaż wystawy „Wojenne tragedie Ślązaków. Doświadczenie zapisane w pamięci”. Wystawa została zorganizowana przez Dom Współpracy Polsko–Niemieckiej, przy współudziale Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim i Zespołu Pałacowo–Hotelowego Jedlinka.

Głównym celem tej unikatowej wystawy jest zachowanie od zapomnienia ludzkich historii, oraz przełamanie tematu swego rodzaju tabu - służby w Wehrmachcie, którą w czasie II wojny światowej odbywały między innymi osoby, które po zakończeniu wojny mieszkały na terenie Polski. Wystawa stanowi wyjątkową lekcję historii, zwłaszcza dla młodego pokolenia, które z biegiem lat ma coraz mniejsze szanse na bezpośredni kontakt z osobami, które przeżyły wojnę.

Wystawa powstała dzięki relacjom blisko 50 osób z Górnego Śląska, Pomorza, Warmii i Mazur. Osoby te często dopiero po kilkudziesięciu latach milczenia zdecydowały się opowiedzieć o swoich przeżyciach. Historie naocznych świadków wojennych i powojennych wydarzeń uzupełniają opowieści ich bliskich - rodzeństwa, dzieci czy wnuków. W tym miejscu warto podkreślić, że wielu spośród członków rodzin przez długie lata nie miało pojęcia o przeszłości i przeżyciach swoich dziadków czy ojców.

Wystawa składa się z kilku modułów. Są to: „Korzenie”, „Wojna się zaczyna”, „Wehrmacht i wojna totalna”, „Rany i rekonwalescencja”, „Z niemieckiego do polskiego wojska”, „Końce wojny i powroty”, „Życie w Polsce ludowej. Między milczeniem a życiem codziennym”, „Tabu i polityka, zapomnienie i upamiętnienie”. Wystawę można oglądać na terenie Zespołu Pałacowo-Hotelowego Jedlinka w Jedlinie-Zdroju do 15 lipca br.

Czytaj również

Komentarze (26)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group