Sobota, 6 marca
Imieniny: Agnieszki, Róży, Wiktora
Czytających: 1945
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Czarny Bór: Wójt w ogniu pytań

Sobota, 29 stycznia 2011, 8:28
Aktualizacja: Czwartek, 5 lutego 2015, 8:11
Autor: PAW
REGION, Czarny Bór: Wójt w ogniu pytań
Fot. PAW
Na ostatniej sesji Rady Gminy w Czarnym Borze wójt Adam Górecki odpowiadał głównie na pytania dotyczące oszczędności w oświacie.

Adam Górecki bardzo szybko przekonał się, że pełnienie funkcji wójta to nie tylko zaszczyty, ale również czasem podejmowanie niepopularnych decyzji. Wójt zapowiada wprowadzenie oszczędności w dziedzinie oświaty.
- Rozmawiam z dyrektorami szkół i chcę wprowadzić pewne oszczędności w placówkach oświatowych. Oszczędności będziemy szukać jednak nie tylko w oświacie, ale także w innych działach – mówi wójt.

Jego słowa wywołały poruszenie wśród opozycyjnych radnych skupionych wokół Jarosława Buzarewicza.
- Na czym te oszczędności będą polegać, bo obawiam się, że to odbije się na dzieciach? – pyta Jarosław Buzarewicz.
Z kolei radny Arkadiusz Wodziak nazwał hipokryzją to, że oszczędności zaczyna się od oświaty, a nie od administracji.

Adam Górecki przybliżył wszystkim sumy, jakie gmina wydaje na funkcjonowanie szkół. Są to niebagatelne kwoty (SP w Czarnym Borze 1 mln. 606 tys. zł, SP w Witkowie 1 mln. 083 tys. zł, Gimnazjum w Czarnym Borze 1 mln. 520 tys. zł oraz przedszkole w Czarnym Borze 620 tys. zł).
- Nie twierdzę, że szkoły przynoszą straty, ale uważam, że można w nich wprowadzić oszczędności – mówi Górecki. – Rozważamy kilka koncepcji, ale na razie za wcześnie, by mówić o konkretach.

Oprócz oświaty podczas sesji poruszono również sprawę uruchomienia w Czarnym Borze drugiego zakładu wydobywczego, który miałby stanowić konkurencję dla kopalni Melafiru działającej od lat w Czarnym Borze.
- Można usłyszeć głosy mieszkańców, którzy obawiają się, czy w gminie nie powstanie nowa kopalnia odkrywkowa – mówi Jarosław Buzarewicz. - Mamy nadzieję, że wójt nie wyrazi na to zgody.

Adam Górecki zdecydowanie zaprzeczył jakoby prowadził jakiekolwiek rozmowy w sprawie uruchomienia nowej kopalni.
- To nie leży w mojej gestii, a poza tym odnoszę wrażenie, że niektórzy radni zadają pytania, by zaistnieć medialnie.

Największe zdziwienie wśród radnych, jak i samych mieszkańców przebywających na Sali podczas sesji, wzbudził sposób podejmowania uchwał. Radni podjęli kilka uchwał, mimo że wcześniej nie dyskutowali nad nimi na posiedzeniach komisji rady. Nie dyskutowali bowiem takich komisji jeszcze nie było. Przewodnicząca Rady Gminy w Czarnym Borze Sylwestra Wawrzyniak uznała, że dyskusja w sprawie tych uchwal nie jest potrzebna.
- Sesja nie jest służy do dyskusji – stwierdziła przewodnicząca.

Tak więc radni większością głosów podjęli uchwały, choć tak naprawdę mam spore wątpliwości, czy wiedzieli za czym głosują.

Czytaj również

Komentarze (118) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group