Czwartek, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 4736
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jedlina Zdrój: Wręczenie nagród kulturalnych Starosty

Czwartek, 12 grudnia 2013, 15:25
Aktualizacja: Piątek, 13 grudnia 2013, 10:25
Autor: Robert Bajek
Jedlina Zdrój: Wręczenie nagród kulturalnych Starosty
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w Sali Balowej Zespołu Pałacowo–Hotelowego „Jedlinka” w Jedlinie–Zdroju odbyło się uroczyste wręczenie nagród kulturalnych Starosty Wałbrzyskiego ze osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w 2012 roku.

Starosta Wałbrzyski przyznaje co roku nagrodę indywidualną lub zbiorową za działania w sferze rozwoju i zachowania lokalnej kultury, wartości i tradycji, twórczości artystycznej, edukacji kulturalnej, nowatorskich rozwiązań związanych z kulturą, ochrony zabytków i działalności w upowszechnianiu i promocji kultury. Wnioski o przyznanie takiej nagrody składać mogą organizacje pozarządowe, instytucje kultury, szkoły wyższe, jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia zawodowe, twórcze i kulturalne a także Komisja Oświaty, Polityki Społecznej i Promocji Powiatu Rady Powiatu Wałbrzyskiego.

Za rok 2012 nagrody kulturalne Starosty Wałbrzyskiego otrzymali: Łukasz Kazek nagrodę indywidualną, natomiast nagrodę zbiorową Zespół Pałacowo-Hotelowy „Jedlinka”. Uzasadnienia wyboru laureatów z wyszczególnieniem ich dorobku i osiągnięć dokonał Starosta Wałbrzyski Józef Piksa.

Łukasz Kazek - badacz i pasjonat lokalnej historii, dziennikarz, autor książek, reżyser filmowy, organizator widowisk rekonstrukcji historycznych, regionalista i reportażysta przez 10 lat wytrwale pracował na rzecz rozwoju kultury i propagowania Ziemi Wałbrzyskiej na terenie powiatu wałbrzyskiego oraz poza jego granicami. Od 2013 roku pełni funkcję ambasadora Muzeum Historii Polski na Dolny Śląsk. Organizator największej w Polsce rekonstrukcji historycznej, tzw. teatru historii. Impreza ta zajęła drugie miejsce w Polsce jako najważniejsze wydarzenie historyczne roku 2012. Założyciel Fundacji „Świat którego już nie ma”. Do nagrody został nominowany przez Stowarzyszenie „Nasza Sierpnica" w kategorii rozwój i zachowanie lokalnej kultury, jej najcenniejszych wartości i tradycji.

- Było to 10 lat bardzo ciężkiej pracy. Bardzo się cieszę, że mogę to robić. Robię to z czystej pasji, z całego serca. Bardzo się cieszę, że tu mieszkam, jestem z tego bardzo dumny, ta ziemia jest moją małą ojczyzną. To wszystko co tu istnieje, co można odkrywać jest niepowtarzalne. Gmina Walim jest jedyną gminą w Europie, która ma tyle rzeczy, których w Europie a pewnie i na świecie nie ma. Posiada sztolnie, posiada góry, kościoły, mnóstwo rzeczy. I to wszystko jest do odkrycia – powiedział Łukasz Kazek

Rekomendowany przez Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju Zespół Pałacowo-Hotelowy „Jedlinka” od kilku lat organizuje lub współorganizuje wiele ważnych imprez kulturalnych, takich jak między innymi bale charytatywne, wystawy - „W 526 dni dookoła Polski. Jak Kazimierz Paluch przemierzył kraj w X rocznicę odzyskania niepodległości", „50 lat Traktatu Elizejskiego"; koncert; zjazdy eksploratorów; Festiwal Ciasta i Wina „U Źródeł Charlotty"; Letni Festiwal Gitarowy czy konkurs historyczny „Śląskie Zamki i Pałace". Jest też miejscem organizacji dużych rekonstrukcji historycznych, takich jak na przykład widowisko „Spalona Ziemia 1916".

- Miejsce w którym się znajdujemy jest najlepszym dowodem na to, że na tą nagrodę zasłużyliśmy. Jesteśmy bardzo dumni. Mam nadzieję, że w nadchodzących miesiącach będziecie się Państwo mogli przekonać o tym, że Zespół Pałacowy „Jedlinka” się rozwija. Już na wiosnę będziemy otwierać tutaj kolejny obiekt. Będzie to mini browar, który jest nawiązaniem do tradycji tego miejsca, bo browar na tym terenie kiedyś istniał” – powiedziała przedstawicielka Zespołu Pałacowo-Hotelowego „Jedlinka”

Zgromadzeni na uroczystości dekorowania laureatów w Pałacu „Jedlinka” goście dzięki wyemitowanym prezentacjom mieli możliwość zapoznania się z dorobkiem i osiągnięciami zarówno Łukasza Kazka jak i Zespołu Pałacowo-Hotelowego „Jedlinka”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group