Piątek, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 4252
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Współpraca firm na pograniczu zacznie umierać

Czwartek, 14 sierpnia 2014, 12:56
Autor: red
REGION: Współpraca firm na pograniczu zacznie umierać
Fot. użyczone
– Codziennie obsługujemy osobiście, telefonicznie i mailowo kilkadziesiąt firm – zarówno polskich, jak i czeskich, zainteresowanych współpracą, wymianą handlową, czy otworzeniem działalności gospodarczej po drugiej stronie granicy. Bez wsparcia z Unii, nie będziemy nawet mogli utrzymać naszych biur – przekonywał podczas konferencji prasowej František Molik z Regionalnej Izby Gospodarczej Województwa Kralovehradeckiego.

Dolnośląscy Pracodawcy, Regionalny Związek Pracodawców Konfederacji Lewiatan, oraz przedstawiciele największej organizacji biznesu z północnych Czech protestują przeciwko ograniczaniu wspierania przedsiębiorczości w Programie Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2014-2020. Ostrzegają, że wiele wspólnych działań może nie dojść do skutku lub nie będzie kontynuowanych. Apel w tej sprawie złożono już u wojewody, marszałka województwa dolnośląskiego i prezydenta Wałbrzycha, a także poprzez Konfederację Lewiatan do wiceministra infrastruktury i rozwoju.

- To nie jest tak, że przedsiębiorca czeski staje na granicy, woła: "Ahoj, przedsiębiorcy z Polski, przyjdźcie do mnie" i oni przychodzą. Tu potrzeba pośrednika, takiego jak my, czy po stronie polskiej, a także konkretnych działań, choćby po to, by zniwelować barierę językową, wytłumaczyć zawiłości prawne, czy podatkowe - przekonywał Molik.

Od siedmiu lat, rokrocznie, czeska izba organizowała spotkania biznesowe, targi i wizyty studyjne przedsiębiorców, pozyskując na ten cel w sumie ponad 14 mln koron unijnych dotacji.

- Zależy nam na wspieraniu i rozwijaniu współpracy między polskimi i czeskimi pracodawcami, szczególnie z sektora MŚP - podkreśla Marcin Kowalski, wiceprezes Dolnośląskich Pracodawców. - W nowym okresie programowania nie będzie możliwości finansowania spotkań pracodawców, targów transgranicznych oraz doradztwa i obsługi prawnej firm, zainteresowanych nawiązywaniem wspólnych kontaktów handlowych, a także wymiany wiedzy specjalistycznej i know-how między organizacjami biznesu - ostrzega wiceprezes Kowalski.

Według danych GUS, polsko-czeskie obroty handlowe w 2013 r. odnotowały wzrost o ok.3%, osiągając wartość ponad 15,1 mld EUR. Polski eksport wzrósł o 4% i wyniósł ponad 9,4 mld EUR, zaś import nieznacznie przekroczył poziom 2012r. i wyniósł ok. 5,7 mld EUR. Republika Czech należy do najważniejszych partnerów gospodarczych Polski, zajmując czwarte miejsce pod względem obrotów handlowych po Niemczech, Rosji i Chinach.

O sprawę polscy i czescy pracodawcy walczą wspólnie od roku. Chodzi o problem braku konkretnych zapisów w nowym programie EWT w zakresie wspierania i stymulowania przedsiębiorczości transgranicznej oraz rozwijania partnerstwa organizacji pracodawców oraz izb gospodarczych z Polski i Czech w programach w projekcie Programu Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2014-2020.

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group