Środa, 16 czerwca
Imieniny: Anety, Justyny
Czytających: 2826
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Współpraca nawiązana

Wtorek, 29 września 2020, 7:23
Aktualizacja: Środa, 30 września 2020, 8:09
Autor: red
Wałbrzych: Współpraca nawiązana
Fot. użyczone
Fabryka Toyoty podpisała z Zespołem Szkół Nr 5 w Wałbrzychu umowę o współpracy dydaktycznej.

Współpraca polegać będzie na wsparciu fabryki w procesie dydaktycznym uczniów technikum kształcących się w zawodzie technik mechatronik. Wsparcie będzie realizowane między innymi poprzez: organizację wizyt zawodoznawczych dla uczniów, dodatkowe szkolenia na zasadach określonych w odrębnych porozumieniach, wsparcie szkoły w modyfikacji programów nauczania oraz stworzenie możliwości zatrudnienia w ramach umowy o pracę po ukończeniu szkoły. Dzięki umowie podpisanej przez prezesa fabryki Dariusza Mikołajczaka, dyrektor szkoły Iwonę Hnatiuk oraz wiceprezydent Wałbrzycha Sylwię Bielawską współpraca między Toyotą a szkołą rozpoczyna się w październiku.
- Zawody automatyka i mechatronika to zawody przyszłości. My również będziemy potrzebować coraz więcej pracowników, którzy rozumieją zasady działania układów mechatronicznych i potrafią programować oraz modyfikować funkcjonalność maszyn i robotów i łączyć je w systemy – podkreśla prezes fabryki Toyoty Dariusz Mikołajczak. - Chcemy, aby nasi uczniowie odbywali praktykę w nowoczesnym zakładzie pracy i mieli styczność z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi na rynku. Umowa z Toyotą pozwala na stały kontakt uczniów z praktyczną stroną nauki zawodu, na czym nam szczególnie zależy – dodaje dyrektor szkoły Iwona Hnatiuk.

Wsparcie w procesie edukacyjnym mechatroników to kolejny element współpracy pomiędzy fabryką a szkołą. Od początku naszego funkcjonowania Toyota przekazuje silniki i skrzynie biegów, które służą uczniom szkoły jako pomoce dydaktyczne. Do tej pory firma przekazała na ten cel kilkadziesiąt produktów. W 1999 roku Toyota przekazała szkole obrabiarkę - maszynę sterowaną numerycznie, w 2009 Toyotę Avensis oraz w 2015 roku Toyotę Aygo, które wcześniej wykorzystywane były do celów testowych. Co roku kilku uczniów III klasy technikum w zawodzie technik mechatronik ma możliwość odbywania praktyki zawodowej, m.in. w Dziale Utrzymania Ruchu, podczas której poznają oni nowoczesne technologie produkcji w przemyśle motoryzacyjnym oraz biorą czynny udział w rozwiązywaniu realnych problemów powstających na liniach produkcyjnych. Dodatkowo od 2017 roku uczniowie kierunku architektury krajobrazu w ramach zajęć praktycznych projektują przestrzenie zielone dla organizacji non-profit zgłaszających swoje pomysły do dofinansowania w konkursie grantowym Funduszu Toyoty. Dzięki temu mają oni możliwość praktycznego wykorzystania wiedzy nabytej w szkole oraz realizacji rzeczywistego projektu zagospodarowania przestrzeni zielonej.

Twoja reakcja na artykuł?

5
71%
Cieszy
1
14%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
14%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group