• Niedziela, 15 grudnia 2019
  • Godz. 14:42
  • Imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny, Waleriana
  • Czytających: 3638
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wycieczki edukacyjne dla uczniów z Wałbrzycha i okolic

Wiadomości: Wałbrzych/REGION
Wtorek, 5 września 2017, 7:50
Autor: red
Fot. organizatorzy
Już 1 września rozpoczyna się II edycja Programu edukacyjnego Tesco „Od uprawy do potrawy”. Na dzieci z Wałbrzycha i okolic czeka wiele atrakcji, a wśród nich kolejne, dobrze już znane „Ekspedycje Smaków”, czyli darmowe wycieczki edukacyjne skierowane do uczniów szkół podstawowych, które w niestandardowy sposób przekonują najmłodszych do zdrowego odżywiania.

Początek szkoły, początek Programu

Wycieczki prowadzane są przez przeszkolonych w tym celu pracowników sklepów Tesco przy ul. Łączyńskiego 44, którzy pokazują, że zdrowe odżywianie może być ciekawe, a przyswajanie zdrowej piramidy żywieniowej może być świetną zabawą. Podczas Ekspedycji najmłodsi samodzielnie odkrywają, badają i wyciągają własne wnioski. Próbują nowych smaków, których nigdy wcześniej nie chcieli lub nie mieli okazji spróbować, łamią szyfry etykiet i zgłębiają tajniki zdrowego odżywiania. Po zakończeniu wycieczki wszystkie dzieci otrzymują książeczki z zadaniami do wykonania w domu, dzięki czemu do procesu nauki włączają się również rodzice.
- Pierwsza edycja naszego Programu zakończyła się wielkim sukcesem. Mieliśmy okazję gościć w naszych sklepach prawie 7 000 uczniów, a liczba chętnych do udziału w Ekspedycjach przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. W kolejnej edycji więc z radością zwiększamy liczbę sklepów biorących udział w programie, by móc spotkać się z kolejnymi grupami uczniów – przyznaje Daria Kulińska, Dyrektor Działu Komunikacji Tesco Polska.

Sukces ekspedycji

Aż 98% nauczycieli biorących udział w „Ekspedycjach smaków” w I edycji zadeklarowało chęć ponownego uczestnictwa w programie. Nauczyciele docenili nie tylko walory edukacyjne wycieczki, ale również materiały edukacyjne, które w formie „Boksu edukacyjnego” przekazywane są po zakończeniu ekspedycji – 98,5% nauczycieli uznało go za przydatny lub bardzo przydatny.** Jednak, to nie materiały, a niezwykła forma programu najbardziej przypadła nauczycielom i uczniom do gustu.

W walce z poważnym problemem

Ekspedycje to odpowiedź Tesco na problem otyłości wśród dzieci oraz marnowania żywności. Z najnowszych badań wynika, że już co 5 uczeń szkół podstawowych i gimnazjów ma nadmierną masę ciała*. Dla znacznej części dzieci choroba ta może stanowić duży problem. Wiąże się ona z kompleksami u młodzieży, wycofaniem społecznym, ale przede wszystkim z problemami zdrowotnymi. Co ciekawe, do takiej sytuacji nie doprowadziły braki w wiedzy teoretycznej, ponieważ dzieci dobrze znają piramidę żywieniową, ale nie są w stanie wykorzystać tej wiedzy w praktyce. Dlatego program opiera się w dużej mierze na wycieczkach edukacyjnych, które są niezwykłymi lekcjami zdrowego odżywiania w otoczeniu sklepowych półek, czyli tam, gdzie w pierwszej kolejności podejmuje się decyzje o odżywianiu.

II edycja – 2 razy więcej zabawy

Nowym elementem Programu, w który mogą zaangażować się szkoły są „Kluby Niemarnowania”. Klub może założyć grupa uczniów pod opieką nauczyciela, której misją jest prowadzenie w swojej szkole działań propagujących ideę niemarnowania. Zadaniem każdego Klubu jest stworzenie Banku wymiany kanapek, czyli miejsca, w którym uczniowie mogą zostawić swoje kanapki, a wziąć inne pozostawione przez uczniów. Kluby mają na celu w ciekawy sposób pokazać uczniom, że w łatwy sposób można ograniczyć marnowanie żywności. Szkoły, które zaangażują się w Kluby Niemarnowania mogą powalczyć również o nagrody w konkursie – Warsztaty kulinarne, zestawy do założenia ogródka szkolnego oraz bony do wykorzystania na dowolny cel. Jest to kolejna z inicjatyw Tesco, obok programu przekazywania nadwyżek żywności ze sklepów, produktów Doskonale Niedoskonałe (Perfectly Imperfect) oraz zbiórek żywności, wspierająca walkę z marnowaniem żywności.

Do programu może dołączyć każda szkoła podstawowa. Możliwość zapisania się na Ekspedycje oraz założenie Klubu Niemarnowania dostępna jest na stronie internetowej programu www.oduprawydopotrawy.pl od 1 września 2017 roku.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~szyszkobis 5-09-2017 13:55
zapraszamy na NOWE MIASTO,do parku SOBIESKIEGO,zobaczycie drogie dzieci jak się likwiduje w ekeprsowym tępie kilkuset lteni drzweostan i nie tylko, jak znkają wszelkie krzewy łacznie z trawą,poprostu zlewają jakimś świństwem i zostaje goła ziemia,a wielbicielom parku SOBIESKIEGO radzimy się pośpiesyć to sa ostatnie chwile naszego pięknego parku!!!! acha na koniec zlali naszą polanę,gdzi chodziliśmy od lat się opalać! dzisiaj tną drzewa na lotników, miłego dnia!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group