Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 4050
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wycinka pod kontrolą

Wtorek, 4 lutego 2020, 14:34
Aktualizacja: Czwartek, 6 lutego 2020, 8:33
Autor: red
Wałbrzych: Wycinka pod kontrolą
Fot. nadesłane przez czytelnika
Napisał do nas zaniepokojony czytelnik, który obawiał się, że wycinka drzew w okolicach Zamku Książ jest niekontrolowana.

- Książanski Park Narodowy stał się miejscem masowej wycinki drzew. Ciekawe kto na to zezwolił - pisze nasz czytelnik.

Tymczasem na stronie internetowej Nadleśnictwa Wałbrzych można znaleźć następującą informację:
"Od 13.01 do ok. połowy lutego w pobliżu Zamku Książ będą wykonywane prace gospodarcze z zakresu pozyskania drewna. W związku z tym prosimy Was o cierpliwość i w trosce o Wasze zdrowie i bezpieczeństwo niezbaczanie z wytyczonych ścieżek i szlaków oraz stosowanie się do poleceń i ewentualnych zakazów w obrębie prowadzonych prac. Gdybyście mieli jakieś pytania lub uwagi, to śmiało kontaktujcie się z leśniczym Leśnictwa Świebodzice, bądź pracownikiem Mateuszem Majchrzykiem.

Pozyskanie drewna będzie w zakresie cięć przygodnych i rębni IIa.

Cięcia przygodne (czyli nie planowane, wynikające z zagrożeń biotycznych, lub abiotycznych) polegać będą na usuwaniu drzew zasiedlonych kornikiem. Najlepiej to zrobić do połowy marca, zanim zimujące owady nie wylecą z zasiedlonych drzew i nie zaczną zasiedlać kolejnych. Dzięki temu w znacznym stopniu możemy ograniczyć intensywność gradacji owadów z tego rodzaju postępującej już od kilku lat.

Rębnia IIa polega na stopniowym przerzedzaniu górnej warstwy drzew, tak, żeby na dnie lasu stworzyć odpowiednie warunki świetlne i tym samym zainicjować naturalne odnowienie nowego pokolenia. Rębnia ta trwa 10-20 lat. W ramach niej co kilka lat dokonuje się kolejnego przerzedzenia górnej warstwy i dba o odpowiedni wzrost młodych nalotów i podrostów. Tam, gdzie naturalnie nie uda się odnowić lasu, to dosadzamy sztucznie drzewka. W niektórych miejscach można wycinać małe gniazda i w nich dosadzać inne gatunki, tak, żeby nowy las nie był monokulturą" - czytamy w komunikacie Nadleśnictwa.

Twoja reakcja na artykuł?

6
30%
Cieszy
2
10%
Hahaha
2
10%
Nudzi
2
10%
Smuci
5
25%
Złości
3
15%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group