Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 2702
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wydarzenia kulturalne, społeczne i kryminalne, czyli podsumowanie roku 2014 – część trzecia (wrzesień – grudzień)

Wiadomości: Wałbrzych/powiat wałbrzyski
Wtorek, 6 stycznia 2015, 7:44
Aktualizacja: 7:55
Autor: opr. PAW
Złote Gody
Fot. red.
Dziś ostatnia część podsumowania wydarzeń kulturalnych, społecznych i kryminalnych, jakie miały miejsce w minionym roku w Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim.

WRZESIEŃ:

W Zespole Szkół nr 2 w Wałbrzychu, w którego skład wchodzą: II Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja i Publiczne Gimnazjum nr 13, odbyła się uroczysta miejska akademia rozpoczynająca rok szkolny 2014/2015.

Trenerem futbolistów wałbrzyskiego Górnika został jest Jerzy Cyrak.

Podczas Dni Wałbrzycha pierwszego dnia imprezy publiczności zaprezentował się wałbrzyszanin - wokalista Mister M ze swoją grupą taneczną, a także zespoły Vena Valley i Blue Cafe. Drugiego dnia obchodów Dni Wałbrzycha publiczności zaprezentowali się finaliści projektu „Wałbrzych ma Talent", między innymi Marlena Rozicka i Justyna Medeksza. Oprócz nich na scenie pojawił się Smuta i zespół Thrudy. Gwiazdą wieczoru była natomiast Patrycja Markowska.

Powiatowe dożynki odbyły się w Czarnym Borze.

Przy udziale przedstawicieli władz miasta, władz powiatu, wałbrzyskich parlamentarzystów, miejskich radnych, przedstawicieli placówek kulturalno–oświatowych, spółek miejskich, przedstawicieli lokalnych środowisk twórczych, urbanistów, zaproszonych gości i oczywiście mieszkańców odbyło się oficjalne otwarcie Placu Magistrackiego, który przeszedł gruntowną modernizację.

Ulica Kosteckiego w Wałbrzychu była częściowo nieprzejezdna z powodu biedaszybów. W odległości kilku metrów od drogi kopacze, którzy na co dzień utrzymują się z nielegalnego wydobycia węgla, wykopali tunel, który zagrażał bezpieczeństwu kierowców i okolicznych mieszkańców.

Od wyboru Króla, przejęcia kluczy do Miasta, odebrania gratulacji i wspólnego odtańczenia poloneza rozpoczęły się na Placu Magistrackim I Wałbrzyskie Senioralia.

W Walimiu odbył się XX Turniej Miast i Gmin Powiatu Wałbrzyskiego.

W siedzibie Komendy Straży Miejskiej w Wałbrzychu zorganizowano obchody Święta Straży Miejskiej. Uroczystość była okazją do awansowania, wyróżnienia i nagrodzenia funkcjonariuszy, a także do podsumowania ich 23-letniej działalności na terenie miasta.

W Sali Balowej Zamku Książ odbyła się wyjątkowa uroczystość – Złote Gody, podczas których Prezydent Roman Szełemej składał życzenia, wręczał dyplomy i Medale za Długoletnie Pożycie blisko 150 parom obchodzącym jubileusz 50 lat w jednym związku małżeńskim.

Zakończyła się kolejna edycja Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego. W tym roku wałbrzyszanie w ramach WBP mieli do rozdysponowania 5 milionów złotych, z tego 3 miliony złotych na projekty lokalne i 2 miliony złotych na projekty ogólnomiejskie.

W wałbrzyskim Teatrze Lalki i Aktora odbył się koncert, w którym wystąpili Anita Lipnicka i John Porter.

Przy ulicy Andersa w Wałbrzychu doszło do tragicznego wypadku, w którym śmierć poniósł 24–letni mężczyzna.

W Auditorium Novum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2014/2015, podczas której nastąpiła immatrykulacja – przyjęcie w poczet studentów oraz wręczenie odznaczeń państwowych.

PAŹDZIERNIK:

Na Podzamczu nowi lokatorzy odebrali z rąk prezydenta Romana Szełemeja klucze do mieszkań w czterech nowo wybudowanych budynkach przy ulicy Jana Pawła II. Oddanych zostało 120 mieszkań o powierzchni od 40 do 65 m. kw.

W Galerii Victoria odbył się Oktoberfest – święto piwa. Uczestnicy imprezy uczestniczyli w konkursach z nagrodami oraz warsztatach na temat piwa.

6 października została otwarta kryta pływalnia przy Zespole Szkół nr 4 na Piaskowej Górze.

Już po raz 9. zainaugurowano w Wałbrzychu kampanię „Pola Nadziei". Ma ona na celu propagowanie idei hospicyjnej oraz pozyskiwanie środków na działalność hospicjów.

13 października w nowo otwartej multimedialnej filii bibliotecznej przy ul. Kasztelańskiej, odbyło się spotkanie autorskie z niezwykłym gościem – Marią Czubaszek.

W obecności Prezydenta Romana Szełemeja odbyło się uroczyste otwarcie nowej, gazowej instalacji grzewczej w wałbrzyskiej Palmiarni. Budowa wartej 5 milionów złotych instalacji rewersyjnych pomp ciepła stanowiła pierwszy etap renowacji i modernizacji całego obiektu.

W Jedlinie–Zdroju odbył się coroczny Koncert Trzech Kultur – "Trzy Oblicza Chrześcijaństwa". Tym razem jednak w odróżnieniu od lat ubiegłych koncert został zorganizowany w remontowanym kościele przy ulicy Jana Pawła II.

W Hali Widowisko–Sportowej Centrum Aktywnego Wypoczynku AQUA ZDRÓJ wystąpili jedni z czołowych polskich kabareciarzy – Kabaret Moralnego Niepokoju.

Galeria Victoria świętowała swoje urodziny. Minęły 4 lata, odkąd wałbrzyski obiekt otworzył swoje podwoje po raz pierwszy. Główne uroczystości poprowadził duet – Natalia Siwiec i Bilguun Ariunbaatar, który zabawiał licznie zgromadzoną publiczność.

Bolko – VI Książę Pszczyński Hrabia von Hochberg, Prezydent Wałbrzycha – Roman Szełemej, a także Prezes Zamku Książ – Krzysztof Urbański i Wojewódzki Konserwator Zabytków – Barbara Nowak–Obelinda uczestniczyli w uroczystym otwarciu Mauzoleum Hochbergów w Książu, które przeszło historyczną renowację.

LISTOPAD:

Na sesji Rady Miasta Wałbrzycha odbyło się uroczyste wręczenie dyplomu i medalu z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Józefowi Wiłkomirskiemu.

W Dniu Zadusznym na Placu Magistrackim Prezydent Roman Szełemej spotkał się z mieszkańcami miasta, aby upamiętnić tych wałbrzyszan, którzy odeszli w mijającym roku. Na znak pamięci o nich na Placu Magistrackim rozbłysły lampiony.

W ramach akcji „Biegaj – Zapobiegaj” wszyscy chętni wałbrzyszanie uczestniczyli w treningu z wielokrotnym mistrzem olimpijskim, świata i europy, Robertem Korzeniowskim.

Z udziałem Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzaty Omilanowskiej i doradcy Prezydetna RP Jana Lityńskiego odbyło się w Wałbrzychu oficjalne otwarcie Parku Wielokulturowego "Stara Kopalnia".

Prezydent Roman Szełemej wręczył klucze do nowych mieszkań na ul. Wiejskiej w Wałbrzychu, będące ostatnimi w realizowanym przez ostatnie 11 miesięcy programie „Nasz Nowy Dom”. Do użytku nowych lokatorów oddano ponad 60 mieszkań o powierzchni 40-55 m2 , które mieszczą się w trzech nowo wybudowanych budynkach oraz w przebudowanej nieruchomość byłej Szkoły Podstawowej nr 2.

W Sali Balowej Zamku Książ odbyła się Gala Amazonek 2015, przygotowana przez organizację PRO Femina.

W wałbrzyskiej Galerii Victoria odbyło się spotkanie z Wojciechem Cejrowskim, podczas którego opowiadał on o swoich ostatnich podróżach, odpowiadał na pytania licznie zgromadzonych słuchaczy, podpisywał książki i pozował do wspólnych zdjęć.

W Centrum Aktywnego Wypoczynku AQUA ZDRÓJ odbył się pożegnalny koncert Budki Suflera.

Tuż przed inauguracją tegorocznych Fanaberii Teatralnych w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego, odbył się recital Piotra Machalicy pod hasłem „Koncert na 25–lecie... bynajmniej”.

GRUDZIEŃ:

Wałbrzyska Biesiada Górnicza po latach nieobecności ponownie wróciła do swoich źródeł – na teren Centrum Nauki i Sztuki "Stara Kopalnia" przy ulicy Wysockiego 29.

Do tragicznego wypadku doszło na wysokości stadionu w Gorcach. W wyniku wypadku zginęły dwie osoby.

3 grudnia zmarł Profesor Rafał Krupski, Rektor Wałbrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości, Członek Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk, autor niezliczonych publikacji. Miał 67 lat.

Na wałbrzyskim Rynku odbyło się spotkanie dzieci z Mikołajem, zorganizowane przez Urząd Miasta w Wałbrzychu i Teatr Lalki i Aktora. Była dobra zabawa, gry, konkursy, prezenty, była też rozświetlona choinka i inne, świąteczne efekty świetlne.

W Zamku Książ wybuchł pożar. Palił się dach obiektu. Na miejsce przybyły jednostki straży pożarnej z Wałbrzycha i okolic. Z budynku zostali ewakuowani pracownicy oraz turyści.

Z okazji 50–lecia Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego odbył się Wieczór Jubileuszowy. Gala z okazji Złotego Jubileuszu była zwieńczeniem 50–letniej pracy sceny wałbrzyskiej.

Prokurator przedstawił zarzut dwóm funkcjonariuszom Komisariatu V Policji w Wałbrzych w związku ze śmiercią 35–letniego mieszkańca wałbrzyskiej dzielnicy Biały Kamień.

W ramach trwającego do 24 grudnia XII Wałbrzyskiego Jarmarku Świątecznego odbył się w wałbrzyskim Rynku koncert kolęd, były jasełka, Światełko Betlejemskie, życzenia, opłatek i Miejska Wigilia, podczas której można było skosztować świątecznych przysmaków.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group