Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 4399
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Wymiary miejsc parkingowych

Sobota, 3 grudnia 2022, 6:35
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Wymiary miejsc parkingowych
Fot. użyczone
Świat współczesny zmienia się bardzo dynamicznie. To, co jeszcze nie tak dawno było standardem i normą, dzisiaj może być już przestarzałe. Podobnie sprawa ma się z samochodami osobowymi, które kupujemy jako pojazdy dla siebie i naszych rodzin. Często, kupując nową nieruchomość, podejmujemy decyzję o dodatkowym zakupie miejsca parkingowego. Daje nam to wygodę oraz brak zmartwień w kwestii problemów z parkowaniem. Z drugiej strony jednak szerokość miejsca parkingowego pozostawia często wiele do życzenia. Jakie więc powinny być wymiary takiego miejsca? Czy możemy coś ugrać, jeśli nasz samochód z trudem mieści się na takim miejscu?

Garaż z wieloma stanowiskami

Oczywiście kupując mieszkanie nie otrzymujemy automatycznie przypisanego do niego miejsca parkingowego. To należy wykupić osobno. Garaż wielostanowiskowy to bowiem nieruchomość o odrębnej własności, posiadająca księgi wieczyste. Należy jednak pamiętać, że w takim garażu nie mamy osobnych boksów, bo miejsca nie są wydzielone ścianami, tylko oddzielone za pomocą namalowanych linii. Czasami funkcje rozgraniczające pełnią też słupy – zwłaszcza w garażach podziemnych. Szerokość miejsc parkingowych w garażu z wieloma stanowiskami jest określona przez ustawę. Należy jednak wziąć pod uwagę, że przepisy w tym zakresie są nowelizowane. To, co było aktualne kilka czy kilkanaście lat temu, obecnie może wyglądać inaczej. Jeśli więc kupujemy miejsce parkingowe w starszym obiekcie, może się okazać, że będzie ono miało inne wymiary niż przez nas oczekiwane.

Szerokość miejsca parkingowego

Wymiary miejsca parkingowego w garażu z wieloma stanowiskami określa § 104 ust. 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznym, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dowiadujemy się, jakie wymiary powinno mieć miejsce postojowe. Zgodnie z tym przepisem „stanowiska postojowe w garażu powinny mieć co najmniej szerokość 2,3 m i długość 5,0 m, z zachowaniem odległości między bokiem samochodu a ścianą lub słupem – co najmniej 0,5 m”. Są to przepisy obowiązujące przed laty. Maksymalną szerokość pojazdu osobowego określa natomiast § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zmiana przepisów nastąpiła w 2018 roku. Parkingi budowane po tej dacie (lub po przebudowie) mają inną szerokość miejsc – poszerzoną o 20 cm. Okazuje się więc, że wymiary miejsca postojowego mogą być różne w zależności od tego, kiedy taki parking został wybudowany.
Zobacz też: https://www.prawo-budowlane.info/szerokosc-miejsca-parkingowego,557,material_prawo_budowlane.html

Wymiary miejsc postojowych

Zgodnie z przepisami miejsca postojowe dla samochodów osobowych muszą zapewniać możliwość parkowania bez uszkodzeń. Określono więc minimalne długości takich miejsc. Wynoszą one odpowiednio:
• 5 m dla miejsc usytuowanych prostopadle do jezdni,
• 6 m dla miejsc usytuowanych równolegle do jezdni.

Natomiast minimalna szerokość miejsca postojowego musi wynosić 2,5 m (przy czym odległość dłużej krawędzi do ściany to minimum 30 cm, a do słupa – minimum 10 cm). Przed zmianą przepisów odległości były mierzone od samochodu, nie od linii. Przed 2018 r. więc szerokość miejsca postojowego wynosiła minimum 230 cm.

Źródło: Prawo-budowlane.info

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group