Poniedziałek, 22 lipca
Imieniny: Magdaleny, Marii
Czytających: 5359
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Wypalanie traw – odwieczny problem

Piątek, 18 marca 2022, 10:39
Aktualizacja: 11:50
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Wypalanie traw – odwieczny problem
Fot. archiwum
Co roku na wiosnę powraca temat wypalania traw. Prezentujemy opinię Fundacji Dzika Nadzieja na temat tego zjawiska.

Pomimo apeli różnych służb, pomimo urzędowych zakazów, pomimo grożących kar problem niestety nie znika, a łąki, pastwiska, nieużytki rolne nadal są na naszych terenach wypalane.

Należy zdecydowanie podkreślić, że wypalanie traw stanowi bardzo duże zagrożenie - niekontrolowane pożary mogą skutkować znacznymi stratami materialnymi, jeżeli ogień przeniesie się na las, sad, torfowisko, czy zabudowania gospodarcze lub mieszkalne. Tego typu pożary stanową też spore zagrożenie dla zdrowia a nawet życia ludzi i zwierząt.

Zagrożenie to w mniejszym stopniu dotyczy zwierząt domowych i hodowlanych, natomiast w bardzo dużym zwierząt dzikich, takich jak drobne ssaki: na przykład jeże, które niejednokrotnie nie mają żadnej możliwości opuszczenia terenu zajętego ogniem i masowo giną w płomieniach. Problem ten dotyczy też ptaków, które pozakładały już gniazda oraz gadów, płazów i owadów.

Straty w faunie i florze, degradacja ekosystemu, zniszczenie niezbędnej materii organicznej, tworzenie się szkodliwych związków - to jedyne efekty wypalania traw. Efekty wysoce niepożądane, dlatego też służby leśne, policja, straż pożarna, organizacje proekologiczne apelują o niewypalanie traw, a w razie zauważenia pożaru o jak najszybszy kontakt z odpowiednimi służbami.

Źródło: Fundacja Dzika Nadzieja

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
2
20%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
10%
Smuci
2
20%
Złości
5
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group