Środa, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 2891
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wyprawa marzeń zakończona

Wiadomości: Region
Czwartek, 14 sierpnia 2014, 6:30
Aktualizacja: 7:05
Autor: opr.red.
Fot. użyczone
Uczestnicy projektu „Kolejny krok – reintegracja i wsparcie dla osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin" zakończyli obóz wspinaczki górskiej. Wyjazd był jednym z elementów programu realizowanego przez Stowarzyszenie „Inaczej” oraz Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Wałbrzychu.

Niepełnosprawni intelektualnie mieli okazję poznać tajniki wspinaczki górskiej w Lądku Zdroju podczas obozu trwającego od 04.08 do 10.08. Czternastu uczestników obozu wypróbowało najskuteczniejsze lekarstwo na kompleksy, nieśmiałość oraz brak akceptacji własnego ciała, jakim jest aktywność fizyczna. Dzięki wyprawie wyszli z izolacji, poznali doświadczonych alpinistów, a co najważniejsze pokonali swoje słabości. Śmiałkowie sami mówią, że wejście na wierzchołek skały to tak, jakby zdobyć szczyt i osiągnąć sukces.

-Sama idea wyprawy marzeń polega na pokonywaniu barier, więc Ci ludzie mogą po prostu spróbować pod okiem doświadczonych instruktorów aktywności, która jest normalnie dla nich niedostępna- mówi Joanna Piotrowicz, alpinistka, jedna z dwóch w Polsce instruktorek alpinizmu.

Pomysłodawca projektu, a także alpinista przygotowujący się do zdobycia Mont Everest- Paweł Janczarski zachęca do zdobycia Korony Sudetów z najbliższymi. Jak sam mówi- jest to rodzaj turystyki wielopokoleniowej, a na Śnieżkę bez większego problemu, może wejść każdy i dobrze by było osiągać szczyty całą rodziną.

Oprócz treningów wśród skał, uczestnicy obozu brali udział w licznych atrakcjach, np. wypiekali chleb i jeździli konno. Cała wyprawa nie byłaby możliwa, gdyby nie dofinansowanie ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Projekt objęty został honorowym patronatem przez Wojewodę Dolnośląskiego Tomasza Smolarza, Senatora RP Wiesława Kiliana, Poseł na Sejm RP Agnieszkę Kołacz-Leszczyńską, Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja oraz Burmistrza Jedliny Zdroju Leszka Orpla.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group