Środa, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 2776
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wystąpią etiopscy akrobaci

Wtorek, 7 września 2021, 7:38
Aktualizacja: 7:41
Autor: red
Wałbrzych: Wystąpią etiopscy akrobaci
Fot. użyczone
Młodzi Artyści z ETIOPII odwiedzą Wałbrzycha w ramach tegorocznej edycji Brave Kids.

Już w najbliższy piątek, 10 września będziemy gościć grupę młodych artystów z Circus Debere Berhan z Etiopii. O godz. 18.00 odbędzie się występ artystyczny etiopskich akrobatów w Starej Kopalni (sala łańcuszkowa). Wstęp jest bezpłatny. A przed tym wydarzeniem odwiedzą wałbrzyskie I Liceum Ogólnokształcące i tam spotkają się z uczniami i pedagogami. Podczas spotkania goście poprowadzą warsztaty i zaprezentują swoje umiejętności, a także zainspirują swoich rówieśników swoimi ciekawymi historiami.

Goście - artyści z Etiopii od dziecka są częścią trupy stworzonej przez Teklu Ashagir. Artyści z niepełnosprawnościami (część z nich to osoby niesłyszące) transformują nie tylko swój los, ale także działają na rzecz społeczności lokalnej.

Circus Debere Berhan jest pierwszym profesjonalnym cyrkiem w Etiopii, powstał w 1998 roku w mieście Debere Berhana. Prowadzi zajęcia sztuki cyrkowej dla dzieci z uboższych rodzin, w ten sposób poprawia ich warunki życia i zapewnia im możliwość przerwania cyklu ubóstwa.

Cyrk Debere Berhan to pierwszy afrykański cyrk pracujący z dziećmi z niepełnosprawnościami, obejmuje obecnie członków, którzy są niesłyszący, niewidomi i fizycznie niepełnosprawni.

Circus Debre Berhan we współpracy z Selam Etiopia założył cyrk edukacyjny i prowadzi projekt ze spektaklami: „Mam marzenia – Have a dreams” w mieście Hawassa, Hossana, Wolayita Sodo, Durama.

Celem tego projektu i trasy cyrkowej jest aktywizacja, podzielenie się artystycznymi umiejętnościami, podniesienie świadomości i promowanie równych szans dla dzieci.

Trasa cyrkowa jest prezentowana publicznie, w różnych miejscach na świecie. Selam Etiopia realizuje trzyletni projekt „Kultura wiedzie drogą”, który jest wspierany przez Ambasadę Szwecji, a cyrk jest jednym z czterech obszarów tematycznych projektu zajęcia.

„Mam marzenia – Hava a dreams” to ciekawa opowieść o dążeniu młodej dziewczyny do spełnienia marzeń zostania muzykiem wbrew ostrym sprzeciwom rodziców. Spektakl zaprasza publiczność do dialogu w celu znalezienia kompromisu między silnymi tradycyjnymi przekonaniami rodziców a marzeniami młodej dziewczyny.

Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury, Starą Kopalnią, Toyota Motor Manufacturing Poland, CULPEER4change oraz jest częścią programu Brave Kids 2021 finansowanego ze środków Gminy Wałbrzych, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Wrocław.

Międzynarodowy Festiwal Brave Kids 2021 w Wałbrzychu to znacząca inicjatywa kulturalno-społeczna na terenie Wałbrzycha, która jest częścią międzynarodowego programu „Brave Kids”, stanowiącego od 2009 roku integralną część „Brave Festival. Przeciw wypędzeniom z kultury”, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Polski.

Festiwalowi, od momentu powołania w 2004 roku, patronuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także UNESCO oraz od 2016 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Rosnący coraz prężniej i niezależnie projekt Brave Kids obejmuje również honorowym patronatem Rzecznik Praw Dziecka, a także Prezydenci miast, w których się odbywa i w tym także Prezydenta Miasta Wałbrzych – dra Romana Szełemeja. Brave Kids w 2016 roku został uhonorowany tytułem „Społeczna Inicjatywa Roku” przyznawanym przez National Geographic Travelery Polska. Brave Festival i Brave Kids były wpisane w program Wrocławia Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Podczas tegorocznej edycji dzieci z Aglomeracji Wałbrzyskiej (m.in. grupa dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca oraz z wałbrzyskiej Akademii Dzieci Świata) i grupy dzieci zagranicznego pochodzenia wzięły udział w warsztatach artystycznych i efektem ich pracy warsztatowej były pokazy artystyczne zaprezentowane podczas Festynu „Brave Kids dla RUSINOWA” w Parku Rusinowa, w pokazach artystycznych w Świdnickim Ośrodku Kultury, w Finałowych Występach w Starej Kopalni, na Międzynarodowym Festiwalu „Brave Kids pod wrocławskim niebem” oraz w pokazach i paradzie dla chorych dzieci w Przylądku Nadziei we Wrocławiu, w Występach artystycznych w Obornickim Ośrodku Kultury oraz w Wielkim Finale Brave Kids we Wrocławiu.

Ideą Brave Kids – projektu edukacyjno-artystycznego jest SPOTKANIE. I to spotkanie szczególne, bo jego najważniejszym aspektem jest RÓŻNORODNOŚĆ we wszelkich możliwych aspektach, zarówno indywidualnych, jak i kulturowych, językowych i społecznych. Brave Kids to projekt łączący kultury i tradycje muzyczne, taneczne i teatralne z różnych zakątków świata, oparty na autorskim modelu pracy twórczej. Spotkania warsztatowe są okazją do integracji z rówieśnikami, zawierania nowych przyjaźni, ale też do nauki wyrażenia siebie poprzez sztukę – muzykę, taniec, śpiew i grę aktorską.

Warsztaty Brave Kids przyczyniają się do wzrostu empatii, otwartości, a także umiejętności artystycznych wśród dzieci i młodzieży, a jego głównym rezultatem są interdyscyplinarne pokazy finałowe Brave Kids. Próby do spektakli, warsztaty modelem pracy Brave Kids z udziałem dzieci i młodych artystów prowadzą wykwalifikowani instruktorzy artystyczni wg idei „dzieci uczą dzieci”. Dzieci i młodzież uczą się nie tylko współpracy, ale także poszanowania dla różnych kultur, patrzenia na świat w inny sposób. W Wałbrzychu gościliśmy dzieci także pochodzenia białoruskiego i czeczeńskiego, a w Obornikach i we Wrocławiu nasi młodzi wałbrzyszanie spotkali się warsztatowo także z rówieśnikami z Indii, Hiszpanii, Etiopii.

Organizator Brave Kids w Wałbrzychu – Fundacja EMU
(www.facebook.pl/fundacjaemu , kontakt: emu.fundacja@gmail.com)
www.bravekids.eu

Twoja reakcja na artykuł?

4
31%
Cieszy
7
54%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
15%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group