Poniedziałek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 3619
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wystawa, która jeszcze się nie odbyła, a już wzbudza sporo emocji…

Piątek, 9 września 2016, 14:37
Autor: opr. PAW
Wałbrzych: Wystawa, która jeszcze się nie odbyła, a już wzbudza sporo emocji…
Fot. organizatorzy
Napisał do nas Czytelnik, którego zaniepokoiły billboardy, które widział w różnych dzielnicach naszego miasta – na Sobięcinie, przy Książu i Tesco oraz na Podzamczu.

W mieście pojawiły się billboardy z napisami w języku perskim. Rozdzwoniły się telefony, do redakcji, a Czytelnicy chcieli wiedzieć, co oznaczają te napisy. Okazuje się, że to akcja promocyjna. Napis oznacza "Polskie dzieci w Iranie - odbicie" – to tytuł wystawy na którą serdecznie zapraszamy do BWA.

Polskie dzieci w Iranie - ODBICIA to kolejny projekt grupy artystycznej Artplanes, w której skład wchodzą Niloufar Shirani ( Iran) oraz Krzysztof Ślaziński (Polska). Grupa ma już na koncie trzy wspólne wystawy (dwie w Polsce i jedną w stolicy Iranu). Kolejne wydarzenie artystyczne, które odbędzie się w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA dotyczyć będzie wspólnej historii polsko – irańskiej (pomoc polskim dzieciom po II Wojnie Światowej udzielona przez Iran) oraz obecnych związków Polski i Iranu na bazie własnych doświadczeń artystów. Tym wydarzeniem, w którym sztuka współczesna sięgnie po liczne media (malarstwo, rzeźba, instalacja, video, animacja, fotografia i muzyka), artyści pragną pokazać przyjacielskie stosunki dwóch odległych od
siebie geograficznie i kulturowo narodów. W dobie problemu uchodźców, z jakim boryka się współczesna Europa, wydarzenie artystyczne udowodni, że sztuka jest ponad wszelkiego rodzaju podziałami.

Niloufar Shirani i Krzysztof Ślaziński spotkali się po raz pierwszy w Wałbrzychu w 2014 roku, podczas festiwalu Brave Kids Festival, wydarzenia z misją popularyzowania artystów, którzy wykorzystują poczucie wykluczenia jako siłę napędzają ich sztukę i pierwszy krok do zmiany swojego położenia.

Jednakowo zafascynowani tematem migracji, Niloufar i Krzysiek szybko znaleźli wspólny język. Rozmawiali o historii łączącej Polskę i Iran i uznali ją za wyjątkowy dowód na to jak dwie, z pozoru ekstremalnie różne kultury, mogą żyć obok siebie i wspólnie dążyć do harmonijnej koegzystencji. Dyskusja artystów za punkt startowy obiera stosunkowo niedawne ale w większości zapomniane fakty historyczne. Ścieżki Iranu i Polski skrzyżowały się zaraz po II Wojnie Światowej, kiedy to Iran przyjął ponad 100.000 polskich uchodźców (włączając w to 18.000 polskich dzieci). Porównując przeszłość i sytuację współczesną doszli do uderzających wniosków. Przytaczanych w rozmowach fakty historyczne, anegdoty i historie stały się dla tych dwóch młodych artystów lustrem, które pomogło im zrozumieć to co dzieje się tu i teraz.

Dialog pomiędzy Shirani i Ślazińskim zaowocował pracami, które można oglądać na wystawie Polskie dzieci w Iranie - ODBICIA - wystawie, która podsumowuje dwa lata swobodnych pogawędek, zażartych dyskusji, kłótni i przyjaźni polskiego artysty z irańską artystką.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Wałbrzych.

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group