Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 3071
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Wyższe kary za brak OC w 2021 – znamy ich wartość

Niedziela, 15 listopada 2020, 6:26
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Wyższe kary za brak OC w 2021 – znamy ich wartość
Fot. użyczone
Obowiązek wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dotyczy właściciela każdego samochodu, który został zarejestrowany w Polsce. Niestosowanie się do niego wiąże się z ryzykiem nałożenia dotkliwej kary finansowej. Z początkiem stycznia zostanie ona podwyższona. Do jakiej wartości?

OC obowiązkowe dla każdego auta

Każdy właściciel samochodu poruszającego się po drogach publiczny w Polsce musi wykupić OC, które chroni przed odpowiedzialnością cywilną za szkody powstałe z jego winy. Dzięki temu w razie spowodowania stłuczki, kolizji czy wypadku odszkodowanie jest wypłacane nie ze środków sprawcy, lecz przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupił on obowiązkową polisę. Taki mechanizm sprawia, że bez względu na majątek sprawcy osoby poszkodowane otrzymają odpowiednią rekompensatę.

Skoro istnieje obowiązek, muszą być również sankcje za jego nieprzestrzeganie. Nie inaczej jest w przypadku ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, za którego brak przewiduje się kary finansowe w określonej wysokości. Co istotne, nie jest ona stała w czasie, ponieważ zależy od wartości minimalnego wynagrodzenia prognozowanego na dany rok w ustawie budżetowej, które w ostatnich latach wzrastało stale rok po roku. Tak będzie również w 2021 r., ponieważ minimalna pensja zostanie podniesione do 2800 zł brutto z 2600 zł w 2020 r., co przełoży się na wyższe kary za brak OC.

Od czego zależy i ile wynosi wysokość kary za brak OC

Wartość grzywny dla właściciela auta bez aktualnego OC zależy nie tylko od wysokości minimalnego wynagrodzenia brutto w gospodarce, ale również od:
• rodzaju pojazdu – im większy pojazd, tym dotkliwsza kara za brak OC, dlatego najwięcej płacą właściciele ciężarówek, a najmniej skuterów,
• liczby dni, w trakcie których auto pozostawało bez ubezpieczenia – najniższa obowiązuje przy braku OC przez 1-3 dni, a najwyższa powyżej 14 dni.

Bazowym wskaźnikiem, przy użyciu którego określa się mnożnik wysokości kar za brak OC w zależności od różnych czynników, jest wspomniane minimalne wynagrodzenie w danym roku kalendarzowym. W przypadku samochodów osobowych wysokość obowiązuje kara w wysokości 200% bazowej kwoty, dla ciężarówek wynosi ona 300%, a dla pozostałych pojazdów 33%.
Z kolei przy braku OC przez okres krótszy niż 3 dni stosuje się mnożnik 20%, od 4 do 14 dni 50%, a powyżej 14 dni 100%. Dokładne kwoty kar za brak OC w 2021 r. w zależności od rodzaju pojazdu i liczby dni bez polisy przedstawia poniższa tabela.

Samochód osobowy | samochód ciężarowy, ciągnik rolniczy, autobus | inne pojazdy

do 3 dni1120 zł1680 zł190 zł
4-14 dni2800 zł4200 zł470 zł
ponad 14 dni5600 zł8400 zł930 zł

Co istotne, obecnie w celu otrzymania kary grzywny nie jest konieczna kontrola policyjna, ponieważ Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny automatycznie znajduje pojazdy bez ważnego OC. Na tej podstawie urzędnicy wysyłają grzywny kierowcom, dlatego jedynym sposobem na uniknięcie kary jest terminowy zakup polisy.

Jak oszczędzić na OC

Aby znaleźć jak najtańszą ofertę, porównaj wysokość składki w różnych towarzystwach za pomocą kalkulatora online http://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-komunikacyjne. To w pełni darmowe narzędzie, które pozwala na indywidualne wyliczenie ceny OC w wielu towarzystwach za jednym razem. W tym celu w formularzu na stronie WWW wystarczy wpisać parametry auta i dane dotyczące pojazdu, aby dowiedzieć się, gdzie kupić najtańszą polisę.

Wysoka kara finansowa to niejedyna potencjalna konsekwencja braku OC, ponieważ sprawca szkody bez ważnej polisy jest zobowiązany do pokrycia kosztów jej naprawy z własnej kieszeni. Dlatego próby ucieczki przed obowiązkowym OC zwyczajnie się nie opłacają. Warto natomiast rozważyć zakup ubezpieczenia assistance, również w wariancie krótkoterminowym, o którym można przeczytać więcej pod poniższym adresem http://kalkulator-oc-ac.auto.pl/krotkoterminowe-ubezpieczenie-assistance.

Twoja reakcja na artykuł?

1
17%
Cieszy
2
33%
Hahaha
1
17%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
33%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group