Niedziela, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 1433
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

XVIII Ogólnopolskie Zawody w Ratownictwie Górskim

Wiadomości: REGION
Czwartek, 13 września 2012, 10:09
Aktualizacja: 10:11
Autor: PAW
Fot. organizatorzy
75 ratowników tworzących 25 zespołów wystartowało w XVIII Ogólnopolskich Zawodach w Ratownictwie Górskim w rejonie Gór Stołowych – Karłowa. W tym roku zawody, które odbyły się w dniach 7–9 września 2012 roku, zostały przeprowadzone w ramach obchodów 60 lat Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ich organizatorem, podobnie jak w latach ubiegłych, był Zarząd Główny GOPR i Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR.

W wydarzeniu wzięli udział ratownicy z wszystkich siedmiu grup regionalnych GOPR a także niemieccy ratownicy górscy Bergwachtu Sachsen z Pirny, czescy ratownicy z Gór Orlickich i Izerskich, reprezentacje jednostek Państwowej Straży Pożarnej z Gdyni, Wrocławia, Łodzi i Krakowa, Ochotniczej Straży Pożarnej z Opola, 16 Batalionu Powietrznodesantowego Wojska Polskiego, Biura Ochrony Rządu, Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystyczny Policji we Wrocławiu oraz ratownicy KGHM Polska Miedź S.A.

Zawody polegały na pokonaniu przez trzyosobowy zespół ratowników trasy biegu terenowego o długości ok. 9km, na której umieszczono elementy techniczne alpinistyczne i taternickie stosowane w ratownictwie górskim. Start i meta zlokalizowane były przed Hotelem Karłów. Konkurencje techniczne zostały przeprowadzone na Szczelińcu Wielkim. W trakcie rywalizacji ratownicy musieli w jak najkrótszym czasie przy użyciu przyrządów alpinistycznych kilkakrotnie wspiąć się na Szczeliniec a następnie opuścić się w dół wyznaczoną, zróżnicowaną trasą zawierającą pionowe i poziome układy linowe. Musieli oni również wykazać się technikami ratownictwa górskiego w tym m.in. dojścia do poszkodowanego i jego ewakuacji przy użyciu technik wyciągowych. Pokonanie tej trasy zajęło najlepszemu zespołowi zawodów - drużynie z Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej godzinę czasu.

Pomimo niesprzyjającej pogody – mżawki towarzyszącej drużynom w trakcie zmagań, zawody udało się przeprowadzić zgodnie z założeniami organizatorów. Jak co roku rywalizację zespołów obserwowali zaproszeni goście, przedstawiciele sponsorów oraz publiczność zgromadzona w tym dniu na Szczelińcu Wielkim.

- Zawody te pozwalają nam porównać swoje umiejętności z innymi ratownikami z całej Polski i nie tylko. Wyniki, które uzyskały wszystkie startujące w tym roku zespoły udowadniają, że ich wyszkolenie jest na bardzo wysokim poziomie – podsumował rywalizację jeden
ze zwycięzców - Arkady Dąbrowski - z Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR.

Wydarzenie to udało się zorganizować dzięki przychylności Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych, która wyraziła zgodę na przeprowadzenie zawodów. Oficjalnymi sponsorami byli: PLUS GSM, PZU S.A, SATEL, TAURON Polska Energia, Alpin Sport, TATRA, Zarząd Główny GOPR.

Wyniki zawodów:

Kategoria „Zespoły ratownictwa górskiego”:

I. miejsce: zespół Grupy Wałbrzysko – Kłodzkiej GOPR w składzie Arkady Dąbrowski, Krzysztof Drzygała, Renat Szymański / czas: 1h03:47

II. miejsce: zespół Grupy Karkonoskiej GOPR w składzie: Sławomir Czubak, Tomasz Krotowski, Andrzej Sokołowski / czas: 1h10:35

III. miejsce: zespół Grupy Jurajskiej GOPR w składzie: Marcin Feliks, Tomasz Motyl, Robert Pilarczyk / czas: 1h18:23

Kategoria „Zespoły reprezentujące pozostałe służy ratownicze”:

I.miejsce: zespół KM PSP z Gdyni w składzie: Andrzej Mazur, Tomasz Rozgoński, Tomasz Zwoliński / czas: 1h08:43

II. miejsce: zespół KW PSP z Wrocławia w składzie Rafał Migas, Paweł Kasprzak, Więcławski Miłosz / czas: 1h12:25

III. miejsce: zespół OSP Opole w składzie: Utzig Krzysztof, Sosulski Robert, Dziatkiewicz Wojciech / czas: 1h20:57

Kategoria „Zespoły Grupy Wałbrzysko–Kłodzkiej GOPR”:

I. miejsce: zespół w składzie: Pokorski Łukasz, Sobczyk Radosław, Przystaś Jakub / czas: 1h07:24

II. miejsce: zespół w składzie: Dominik Adamczyk, Jan Rychlewski, Andrzej Kwiatkowski / czas: 1h15:12

III. miejsce: zespół w składzie Trzaskowski Łukasz, Pawelec Iwona, Żukowski Łukasz / czas: 1h38:23

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group