Poniedziałek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 3051
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Z samorządowcami o ekologii, odpadach, aspektach prawnych

Wiadomości: REGION
Sobota, 16 lutego 2019, 11:07
Autor: red
Fot. Artur Kubieniec
Samorządowcy regionu środkowosudeckiego rozmawiali w Kamiennej Górze o dynamicznie zmieniającym się prawie w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. Jak mówiono, nie można raz odrobić zadania, ta branża wymaga niemalże codziennej skrupulatnej pracy.

Spotkanie zorganizowała redakcja miesięcznika „Przegląd Komunalny” wraz z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej Sanikom z Lubawki oraz Zakładem Utylizacji Odpadów Komunalnych Izery. Dyskutowano m.in.: o ostatnich i planowanych zmianach w prawie dotyczących gospodarki odpadami. Omówiono zakres i wpływ tych zmian na życie mieszkańców. Przeanalizowano koszty gospodarki odpadami komunalnymi. Zastanawiano się, co może mieć na nie wpływ? Próbowano znaleźć najkorzystniejsze i najsprawiedliwsze sposoby ustalania opłat za usługi komunalne. Szukano odpowiedzi na pytanie, co robić by płacić racjonalnie za wywóz odpadów?

Sporo czasu poświęcono in-house w obszarze gospodarki odpadami komunalnymi. To propozycja preferowana mieszkańcom samorządów będących udziałowcami spółek. Polega na świadczeniu usług komunalnych w zakresie dozwolonym prawem, przy wykorzystaniu mechanizmów zamówień z wolnej ręki dla spółek, w których 100 proc. udziałów posiadają gminy.

Andrzej Wojdyła, prezes Sanikom sp. z o.o. w Lubawce
Gospodarka komunalna jest jedną z ważniejszych dziedzin naszego życia. Zwracamy uwagę na racjonalne obchodzenie się z odpadami. Pokazujemy, że wiele z nich wtórnie można wykorzystać. Spotkanie z samorządowcami z pewnością dało odpowiedź na wiele pytań: co wpływa na koszt przetwarzania odpadów, co powinno się zmienić w sferze komunalnej? Szkolenie zorganizowaliśmy w dniu zmiany rozporządzenia dotyczącego naszej branży. Analizowaliśmy nową sytuację, z którą zmagają się gminy.

Mirosław Lech, wójt gminy Stare Bogaczowice
Wciąż dla mieszkańców szukamy rozwiązań uproszczenia sposobu segregacji odpadów, choć przyznaję obowiązujące przepisy są bezwzględne. Segregujemy, zakładamy przydomowe kompostowniki. Uświadamiamy, jak ważne dla nas są działania ekologiczne. Wiąże się to jednak z wydatkami, które musimy ponosić.

Janusz Chodasewicz, burmistrz Kamiennej Góry
Informacje przekazane na spotkaniu zorganizowanym w naszym ratuszu były jasnym sygnałem dla samorządowców: musimy szukać rozwiązań na sprawne zarządzanie gospodarką komunalną , wiele niebezpiecznych zapisów może uderzyć w samorządy, które rozliczają mieszkańcy. Podwyżki za wywóz odpadów będą konieczne, nie możemy więcej dopłacać, przy obowiązujących cenach w budżecie miasta brakuje 800 tys. zł. Odzyskiwanie odpowiedniego poziomu odpadów jest konieczne, niespełnienie norm, będzie się niedługo wiązało z karami dla gmin. Stąd też szukamy rozwiązań, aby zachęcić mieszkańców do racjonalnej segregacji.

Oprac. „Mo-Ja” Multimedia

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
100%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~smiec 18-02-2019 0:17
czyli co? zmuszacie ludzi do kupowania wiecej, kazdy produkt jest w opakowaniu, to nie my,a producenci go wytwarzaja my nie mamy wyboru. dalej, szkodliwa ustawa śmieciowa, bo juz straszycie a was straszy komisja eu, to bylo do przewidzenia gdy komorowski podpisal ta szkodliwa ustawe. teraz beda z nas doic ile wejdzie i wmawiac ze nie segregujemy czytaj generujemy by osiagnac jakis tam wydumany poziom. dlaczego jesli kupuje jogurt, wode, mleko to place za calosc czyli tez za opakowanie, a potem doplacam wam za wywoz smieci byscie mogli sobie sprzedac mój zakupiony towar(opakowanie). dlaczego nie ma skupu plastiku tak jak metalu i papieru? w nowoczesnym i zaawansowanym swiecie technologi ceny powinny isc w dół a nie w góre: ceny pradu powinny byc minimalne, gazu, wody, paliw itd. wszystko to, to jawne oszustwo. a co jesli w miesiacu raz na dwa tygodnie a czasami raz w miesiacu wyrzucam smieci bo poprostu ich nie mam, to tez mam placic? to jest tak samo jak z ogrzewaniem i termomodernizacja, najpierw mamia ludzi ze bedzie oszczednoc na cieple a potem robi sie podwyzki, konsekwencja jest to ze ludzie nie odkrecaja kaloryfera licznik pokazuje zero ale i tak musisz płacic- jawne oszustwo. Ruszcie te swoje głowy i idzcie w innym kierunku bo za was mysli tylko komisja europejska ktora zaburzyła wam logiczne myslenie. a my teraz mamy miec problem bo ktos z zewnatrz sobie taki plan ułożył. dlaczego nie widze jakiegos sprzeciwu z zadnej ze stron polityki.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group