Poniedziałek, 18 października
Imieniny: Juliana, Łukasza
Czytających: 2795
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Za tydzień wielkie sprzątanie

Piątek, 19 kwietnia 2019, 13:29
Aktualizacja: 13:34
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Za tydzień wielkie sprzątanie
Fot. Robert Bajek
Już za tydzień, w sobotę 27 kwietnia w naszym mieście odbędzie się kolejna edycja akcji "Czysty i Zielony Wałbrzych".

Akcja "Czysty i Zielony Wałbrzych" to cykliczne, coroczne, wielkie sprzątanie miasta, zainicjowane przez wałbrzyski magistrat. W akcję angażują się przedstawiciele władz miasta, radni, przedstawiciele miejskich spółek, instytucji kultury, zakładów pracy, szkół, uczelni i placówek opiekuńczo-wychowawczych, parafii, służb mundurowych i liczne grono Wałbrzyszan, dla których czystość i porządek panujący w mieście jest rzeczą ważną. Na temat szczegółów tegorocznej edycji akcji mówił dzisiaj podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przy głównym wejściu do Parku Miejskiego "Rusinowa", Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha:

- Chcę poinformować o kolejnej akcji "Czysty i Zielony Wałbrzych". 27 kwietnia będzie dniem, w którym przede wszystkim będziemy sadzić krzewy, drzewa, kwiaty. Oczywiście będziemy też sprzątać. Sprzątać wszystko, a szczególnie plastik, jeśli się gdzieś jeszcze uchował. Po zimowym sprzątaniu wydaje się, że nie jest źle. Będziemy dochodzić do miejsc, które umykają jakoś normalnemu sprzątaniu ulic i chodników. Mówię o licznych zakamarkach, terenach niesprzątanych, niczyich. Tereny nie wiadomo czyje będziemy starali się wysprzątać. Staraliśmy się zrobić wszystko, żeby jak największa społeczność wałbrzyska o tej akcji wiedziała i żeby w niej uczestniczyła. Mówię tu o kilkukrotnych spotkaniach ze wszystkimi proboszczami, z przedstawicielami parafii, ze wszystkimi dyrektorami szkół, szefami większych zakładów pracy, nie mówiąc już o urzędach. Będziemy pożyczać wszystkim grabie, łopaty, miotły. Oczywiście udostępniamy wszystkim opakowania - w tym roku jeszcze worki plastikowe, bo zastąpienie ich jeśli chodzi o opakowania gospodarki odpadowej jest niełatwe, ale następne będziemy mieć papierowe. Odpady będziemy zbierać i utylizować w naszej właśnie uruchamianej, supernowoczesnej instalacji segregacyjnej. Zachęcam tą drogą do udziału, do mobilizowania, przekazywania informacji o tym: 27 , sobota, od 9.00 do 13.00. W tym roku będziemy koncentrować nasze wysiłki w dzielnicy Podgórze, bo dzielnica Podgórze wymaga większej troski niż pozostałe.

Każdy zainteresowany włączeniem się w tą akcję zostanie wyposażony w niezbędne narzędzia: grabie, łopaty, miotły, rękawice, worki. Punkty dystrybucji narzędzi zlokalizowane będą w następujących miejscach: ul. Przywodna, ul. Niepodległości 16, Park Sybiraków, Al. Podwale - okolice Lidla, ul. Andersa 48 - przy siedzibie MZB, Pl. Górnika, ul. Chopina - przy Hali Lekkoatletycznej, Al. Wyzwolenia - przy Pomniku Trudu Górniczego, w Parku Kościuszki na Sobięcinie i na Osiedlu Górniczym, przy wejściu do parku.

Akcji sprzątania Wałbrzycha towarzyszyć będzie też akcja związana z nowymi nasadzeniami. Głos w tej sprawie zabrał Michael Liguz - miejski ogrodnik:

- Sadzimy setki drzew, sadzimy tysiące krzewów. Przede wszystkim są to zimozielone drzewa. Będą sadzone sosny, forsycje, róże, tawuły, lipy, krzewy kwitnące i miododajne. Sadzimy je na terenach rewitalizacyjnych, czyli w starych dzielnicach - Podgórze, Nowe Miasto, Stary Zdrój. Wykonujemy skwery. Zgłaszają się do nas podmioty, różne instytucje o przekazywanie roślin. Zainteresowanie jest tak duże, że do wtorku nie będziemy mieli co rozdawać. Musimy porozwozić nasadzenia i każdy będzie w swojej okolicy sadził krzewy i drzewa.

Twoja reakcja na artykuł?

12
48%
Cieszy
2
8%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
4%
Złości
9
36%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group