Poniedziałek, 19 października
Imieniny: Pawła, Piotra, Jana
Czytających: 3403
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zabytki powiatu pod ochroną

Wiadomości: Wałbrzych/REGION
Wtorek, 18 stycznia 2011, 17:04
Aktualizacja: 19:41
Autor: Sven
Zabytkowa willa na Zamkowej to jeden z obiektów, który wymaga natychmiastowego remontu
Fot. red
Sprawozdanie z działalności w roku 2010 i plany na rok 2011 były tematami spotkania Powiatowego Zespołu ds. Ochrony Zabytków. Dzięki pracy specjalistów właściciele obiektów zabytkowych bezpłatnie uzyskują informacje, które z prac remontowo–konserwatorskich należy przeprowadzić w trybie pilnym po to, aby użyłkowanie obiektu nie zagrażało bezpieczeństwu oraz, jak zabezpieczyć obiekt przed kradzieżą, pożarem oraz klęską żywiołową.

W skład siedmioosobowego zespołu wchodzą przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu – Delegatura w Wałbrzychu, Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Miejskiej Policji oraz Starostwa Powiatowego. Celem prac specjalistów jest sprawdzenie stanu zabezpieczenia dóbr kultury, zarówno pod kątem konserwatorskim, jak i przeciwpożarowym, zgodności z prawem budowlanym. Pod uwagę brane jest również zabezpieczenie przed kradzieżą oraz na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych.

Od 2002 roku, kiedy to zespół został powołany, lustracji poddano 46 obiektów, w tym 21 obiektów świeckich i 25 obiektów sakralnych. Do lustracji typowane są obiekty użyteczności publicznej i głównie te, które wpisane są w rejestr zabytków. Zespół wydaje zalecenia, do których powinni zastosować się właściciel obiektów po to, aby użytkowanie nieruchomości było bezpieczne, zgodne z prawem oraz chroniło wartość kulturową obiektu. Rekontroli od 2002 roku poddano 30 obiektów, z czego połowa to obiekty sakralne.

W roku 2010 lustracji poddano 4 obiekty: cerkiew p.w. Św. Archanioła Michała w Sokołowsku, kościół Filialny p.w. św. Maksymiliana Kolbe w Rzeczce, Pałac Fabrykanta w Głuszycy oraz Zespół Szkół nr 1 I LO w Wałbrzychu – ten ostatni, będący własnością powiatu, jest najlepiej utrzymywany i konserwowany. Rok 2010 był czasem, w którym nie odnotowano też kradzieży z obiektów zabytkowych oraz pożarów.

Na rok 2011 zaplanowano 8 lustracji i 3 rekontrole. Specjaliści zlustrują m.in. budynki: spichlerz przy ul. Lisiej, Kalkomanię, wieżę ciśnień i modelarnię Zakładu Porcelany Stołowej „Wałbrzych”, Izbę Rzemieślniczą oraz dwa kościoły. -

- Działania zespołu są potrzebne, więc na pewno powinny być kontynuowane – mówił obecny na spotkaniu Robert Ławski, starosta wałbrzyski i dodał: - Postaram się, aby do zespołu dołączyła kolejna osoba, która będzie mogła informować właścicieli obiektów zabytkowych o źródłach pozyskania pieniędzy na zalecane remonty oraz zabezpieczenia.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~kilof 19-01-2011 10:00
a co z rozebraną pijalnią na Starym zdroju? A co z kamienicami z IXX wieku nie ujętymi w zasobach, ponieważ są poza strefą miejską i szkodzącymi im szkodami górniczymi. Zresztą wałbrzych jest podkopany chodnikami pokopalnianymi, a i tak trzeba NA DRODZE SĄDOWEJ to udowadniać. ŻENADA
~duch 18-11-2011 8:45
Panowie specjalisci a co z zamkiem stary ksia z. Piekne urokliwe miejsce a zabezpieczenia zadnego . Stary ksiaz zrobil sie ostatnio bardzo popularny a wladze to olewaja .Wstyd

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group