Sobota, 23 września
Imieniny: Bogusława, Linusa
Czytających: 3355
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zabytkowe perełki

Poniedziałek, 19 września 2022, 9:20
Aktualizacja: 13:23
Autor: red
Wałbrzych: Zabytkowe perełki
Fot. organizatorzy
Starymi pojazdami przejechali po Dolnym Śląsku by zwiedzić poprzemysłowe atrakcje naszego województwa. W niedzielę rajd zakończyli na mecie przygotowanej w wałbrzyskiej byłej kopalni węgla.

W dniach 17-18 września 2022 r. odbył się II Dolnośląski Rajd Zabytków Techniki. Na starcie organizowanego przez Fundację Ochronny Dziedzictwa Przemysłowego Śląska rajdzie stanęło w tym roku 50 załóg z całego województwa. Kawalkada pięknych, zadbanych, wyremontowanych pojazdów wyprodukowanych nie później niż w 1995 roku wystartowała sprzed Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej w sobotę tuż po godzinie 10:00. To było jak przeniesienie się w czasie. Na ulicach tej niewielkiej miejscowości nagle pojawiły się m.in. wartburgi, duże i małe fiaty, golfy 1 i 2, łady, trabanty, czy żuki. W trasę wyruszył również ponad 40 letni autosan i najprawdziwszy Harley Davidson. Miłośnicy pojazdów mieli na co popatrzeć! Jak na rajd po szlaku zabytków przystało każda załoga rozjechała się w innym kierunku a ich celem były poprzemysłowe obiekty znajdujące się na Dolnośląskim Szlaku Zabytków Techniki. Uczestnicy mieli za zadanie odwiedzić i zwiedzić jak najwięcej z nich, co potwierdzali na specjalnej karcie pieczątkami z poszczególnych obiektów. Takie zadanie to nie lada gratka dla miłośników starych fabryk, magazynów, czy zakładów. Zabytkowe pojazdy można było spotkać w różnych częściach województwa bo na szlaku są tak niezwykłe obiekty jak np. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Huta Julia w Piechowicach, Muzeum Powozów w Galowicach czy Kolej Wąskotorowa w Krośnicach. W najbliższej okolicy uczestników zabawy można było spotkać w Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych na Szybie Teresa, Szybie Witold w Boguszowie Gorcach, Muzeum Porcelany, aby całą watahę pozytywnie zakręconych rajdowych ekip zobaczyć na mecie w niedzielę od 16:00 w wałbrzyskiej Starej Kopalni. Na placu pod wieżą metę przekroczyło ponad 40 ekip, a dla wszystkich po chłodnej deszczowej aurze przez weekend na koniec wyszło piękne jesienne słońce.
Dolnośląski Rajd Zabytków Techniki, którego pierwsza edycja odbyła się w 2020 roku jest jednym z niewielu w Polsce w całości poświęconym dawnej technice motoryzacyjnej i przemysłowej. Łączy dawne zdobycze techniki komunikacji z najcenniejszymi poprzemysłowymi obiektami, które dokumentują historię i rozwój techniki naszego województwa na przestrzeni 200 lat. W ten jeden weekend w roku turyści i publika wyczekująca starych pojazdów mogą zobaczyć je na tle dumnych Dolnośląskich poindustrialnych przestrzeni.

Na mecie w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia na uczestników nie tylko czekała możliwość odwiedzenia obiektu z przewodnikiem, ale na scenie odbyło się wręczenie nagród a o podniebienia wszystkich przybyłych zadbały kawiarnia Sztygarówka, restauracja Coolturalna Montownia i foodtrack od Pasibusa. Na placu wszystkich zgromadzonych chcących zobaczyć i sfotografować pojazdy nie brakowało. Tym bardziej że większość zaparkowała w wałbrzyskiej kopalni na kilka godzin.

Uczestników na mecie ze sceny przywitali: Krzysztof Maj – członek zarządu Województwa Dolnośląskiego, Maciej Mądry – Dyrektor ds. Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska – organizator i pomysłodawca szlaku zabytków techniki i rajdu, Bartłomiej Kubicz – Dyrektor promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Marta Wróbel – Wicedyrektor Starej Kopalni oraz wałbrzyski rajdowiec – Jerzy Mazur.

Główna nagroda - Puchar Marszałka Województwa Dolnośląskiego trafił dla załogi Mirosław Pięta i Kamila Joachimak, którzy zakupionym zaledwie 2 tygodnie wcześniej Wartburgiem Deluxe odwiedzili 22 z 28 obiektów na szlaku!
Nagrodę organizatora – dr hab. Maciej Mądry z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego wręczył dla załogi Mateusz Rachwał i Anna Szymszon, którzy trasę rajdu pokonali najstarszym z przystkich pojazdów – Fiatem 500 F wyprodukowanym w 1967 r. Załoga pojawiła się na mecie mimo awarii pojazdu, którą udało naprawić się przez noc.
Przyznano również dwa wyróżnienia – nagrody ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego z rąk wałbrzyskiego rajdowca Jerzego Mazura powędrowała za wytrwałość bo w niesprzyjającej weekendowej pogodzie na motorze, swoim Harleyu szlak pokonywali niestrudzenie załoga Paweł Piekutowski z córką Julią.

Nagrody powędrowały też dla najmłodszej ekipy rajdowej – Roman Pachowicz z czwórką swoich małych dzieci przemierzył w sobotę i niedzielę rajd, pokazując swoim pociechom 7 zabytków techniki ze szlaku meldując się na mecie i jak sam mówi: Największym wyzwaniem było zainteresowanie dzieci odwiedzanymi miejscami. Jak jednak dowiedzieliśmy się od dzieci – podobało się!

Fundatorem nagród oraz całego wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego a organizatorem Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska przy współudziale Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia oraz wszystkich obiektów na szlaku Zabytków Techniki.

Kolejny – III Dolnośląski Rajd Zabytków Techniki już za rok.

Warto również nadmienić że Stara Kopalnia postarała się również u atrakcyjnie 5. Sabaciku – festynu przygotowanego dla mieszkańców Wałbrzycha przez Straż Miejską. Na stadionie przy ul. Kusocińskiego wśród innych wałbrzyskich instytucji stanął namiot z animacjami dla dzieci przygotowanych przez pracowników tej poprzemysłowej atrakcji Wałbrzycha. Kolejki chętnych dzieci ustawiały się do własnoręcznego wykonania kopalnianego wagonika, który w nagrodę został wypełniany cukierkami od świebodzickiej fabryki cukierków – Śnieżka, dekorowania gipsowych magnesów, które młodzi uczesatnicy chętnie zabierali na pamiątkę. Nie zabrakło również chętnych do pamiątkowych zdjęć z górniczym wyposażeniem. Szczęśliwcy mogli również wygrać zaproszenia na zwiedzanie kopalni z przewodnikiem.

Już jutro 20 września do Sali Łańcuszkowej Starej Kopalni zaprasza wałbrzyski Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który szykuje pokaz filmu „Cudowny chłopak” oraz konkursy, warsztaty i zabawy dla dzieci. Początek o godzinie 15:00.
Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Bezpieczny Parasol” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Programu Osłonowego „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie”.

Na tej samej sali – była górnicza łaźnia w najbliższy piątek zamieni się w rewię mody. W Starej Kopalni zagości „Afrykańskie Lato”, czyli niezwykły barwny artystyczny spektakl strojów i muzyki. Autorski projekt wałbrzyszan Estery i Andrzeja Grabarczyk. Elementy tańca, muzyki na żywo, strojów i specjalnie przygotowanej choreografii splotą się w jedno podczas piątkowego wieczoru. Początek wydarzenia o godzinie 19:00. Bilety wstępu dostępne u organizatorów.

Codziennie na odwiedzających czekają przewodnicy. Stara Kopalnia otwarta jest dla turystów od poniedziałku do niedzieli. Pierwsze zwiedzanie o 10:00, ostatnie o 16:00. W weekendy o 17:00. Czas zwiedzania to 2 godziny. Nocne ziwedzanie obieku z pracami górniczymi w soboty o 19:00. Bilety do nabycia na stronie internetowej oraz w kasach kawiarni Sztygarówka.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
50%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group