Wtorek, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 3174
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zabytkowy wagon zostanie przetransportowany z Wałbrzycha do Jaworzyny Śląskiej

Poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 12:46
Aktualizacja: 22:45
Autor: red
Wałbrzych: Zabytkowy wagon zostanie przetransportowany z Wałbrzycha do Jaworzyny Śląskiej
Fot. użyczone
W środę 2 września odbędzie się pierwszy etap związany z transportem zabytkowego wagonu znajdującego się na terenie Wałbrzycha do Jaworzyny Śląskiej.

Wagon znajduje się obecnie na terenie ROD „Zacisze" od ulicy Nowy Dom. Jest to wagon produkcji austriackiej z roku 1919. Wagon w latach 80. został postawiony na terenie ogrodów i pełnił rolę świetlicy oraz miejsca do spania.
- W tym roku Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej zainteresowało się przedmiotowym wagonem i dzięki dobrej woli Zarządu ROD „Zacisze" wagon z ogródków trafi na Gminną Bocznice Kolejową w Jaworzynie Śląskiej, gdzie nasza organizacja tworzy społeczne muzeum kolejowe – mówi Łukasz Romaniecki.

Operacja transportu wagonu jest wielkim wyzwaniem, ponieważ pod wagon nie można podjechać bezpośrednio zestawem niskopodwoziowym. Załadunek musi odbyć się po drugiej stronie linii kolejowej linii Wałbrzych Główny - Kłodzko Główne tj. od ulicy Marii Curie Skłodowskiej. Pod linią kolejową znajduje się wiadukt, którego wysokość wynosi 3.50 m, a wagon ma wysokość 3.80 m. Z uwagi na powyższe będzie zachodziła konieczność obniżenia nawierzchni drogowej tak, aby wagon mógł zostać przepchany. Akcja przepchania wagonu będzie pierwszym etapem i zostanie rozpoczęta w 2 września od godzin porannych. Ponadto, aby wagon przepchać pod miejsce załadunku, należy go wyciągnąć z obecnego miejsca. Akcja ta odbędzie się przy użyciu ciężkiego holownika drogowego, który za pomocą lin stalowych będzie naciągał wagon w stronę ulicy Nowy Dom. Załadunek wagonu odbędzie się 4 września w godzinach popołudniowych lub 5 września w godzinach wieczornych.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group