Środa, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 3573
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zainaugurowali projekt

Środa, 21 czerwca 2023, 7:22
Autor: red
Wałbrzych: Zainaugurowali projekt
Fot. Mateusz Brejnak
ZAPRACOWANI. W PRZYSZŁOŚĆ to druga edycja rezydencji dramaturgicznej w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego, której kuratorem jest Tomasz Jękot – kierownik literacki.

Pierwsza zakończyła się w 2022 roku spektaklem CHODŹCIE, CHODŹCIE z tekstem i w reż. Małgorzaty Maciejewskiej. Tekst pierwszej rezydentki skupiał się na rzeczywistości „tu i teraz”, za temat biorąc pracę Ukrainek i Ukraińców, którzy na przestrzeni ostatniego czasu przybyli do Polski – zarówno osób uciekających przed wojną, jak i tych, którzy są w naszym kraju już od pewnego czasu. Maciejewska oddała tym osobom podmiotowość i zaprosiła do rozmowy.

W tegorocznym projekcie Teatr stawia na pracę nad tekstem własnym wokół tematu przyszłości zatrudnienia. Dlaczego taki temat? Ponieważ ta przyszłość nie maluje się optymistycznie: robotyzacja rynku i idące za nią masowe zwolnienia, umierające zawody i pustka, która pozostaje w ludziach po odcięciu od zatrudnienia - to wydarza się już dzisiaj. Być może dramaturdzy mają coś w rodzaju szóstego zmysłu i świetnie są w stanie wyczuć/przeczuć nadciągające zmiany. Stoimy u progu wielkiego załamania rynku pracy i chyba czas, żeby Teatr zajął się także tym problemem. Przed nami poszukiwania artystyczne na styku filozofii i science fiction. Chcemy postawić przed artystami i widzami ważne pytania: jakie będzie jutro? Czy doczekamy się rewolucji w systemie produkcji? Czy prędzej zmierzchu archaicznych form zatrudnienia? Chcemy poszukać na nie odpowiedzi, bo naszym zdaniem jedną z ról Teatru jest inicjowanie rozmów o wspólnocie. Tej obecnej ale też tej, która nadchodzi.

W piątek 16.06.2023 r. w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu odbyła się inauguracja projektu ZAPRACOWANI. W PRZYSZŁOŚĆ, podczas której ujawniliśmy, że tegorocznym rezydentem zostanie Mariusz Gołosz!

Wyboru rezydenta w tym roku dokonało jury w składzie: Przewodnicząca Wałbrzyskiej Rady Kobiet - Marta Sikora, reprezentująca także firmę Toyota, aktorka Teatru Szaniawskiego Dorota Furmaniuk, dziennikarz i publicysta Grzegorz Chojnowski, a także dyrekcja Teatru Danuta Marosz i Seb Majewski i pomysłodawca projektu Tomasz Jękot, kierownik literacki. Po zapoznaniu się z 5 pomysłami na tekst dramatyczny w ramach zamkniętego konkursu, jury uznało, że autorskie „12 prac Marii Byrd” Mariusza Gołosza to pomysł, który najpełniej opowiada o naszych przyszłych kryzysach, nie uciekając od naszej teraźniejszości. Gołosz planuje opowiedzieć z humorem o pracownikach kopalni niklu, gdzieś na odległej Antarktydzie i w nie tak odległej przyszłości. Rezydencja zaczyna się już w lipcu, więc na bieżąco będziemy mogli śledzić powstawanie dramatu Gołosza w naszych mediach społecznościowych. Na finał projektu zapraszamy w październiku 2023 r. Do tego w planach są warsztaty kontekstowe, rozmowy i wydarzenia towarzyszące.

Projekt otrzymał honorowy patronat Rektora Politechniki Wrocławskiej oraz patronat medialny Radia Wrocław i Radia Wrocław Kultura. Podczas spotkania zaprezentowano także energetyczną, przygotowaną przez Jakuba Woynarowskiego, zieloną identyfikację wizualną, która będzie towarzyszyć całej rezydencji.

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

ZAPRACOWANI. W PRZYSZŁOŚĆ
Rezydencje dramaturgiczne w Wałbrzychu

Rezydent: Mariusz Gołosz
Kurator projektu: Tomasz Jękot
Jury zamkniętego konkursu: Dorota Furmaniuk, Danuta Marosz, Marta Sikora, Grzegorz Chojnowski, Tomasz Jękot, Seb Majewski
Identyfikacja wizualna: Jakub Woynarowski
Zdjęcia: Mateusz Brejnak

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
3
60%
Hahaha
1
20%
Nudzi
1
20%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group