Czwartek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 2701
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat wałbrzyski: Zakończenie projektu Dolnośląskiej Stolicy Kultury 2016

Wtorek, 13 grudnia 2016, 14:16
Aktualizacja: 14:32
Autor: red
powiat wałbrzyski: Zakończenie projektu Dolnośląskiej Stolicy Kultury 2016
Fot. Starostwo Powiatowe Wałbrzych
W marcu 2016 roku rozstrzygnięty został konkurs na Dolnośląską Stolicę Kultury, którą w tym roku, decyzją Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, został Powiat Wałbrzyski.

Zaplanowano w sumie 20 wydarzeń , które odbywały się we wszystkich 8 gminach Powiatu. Wsparcia udzielili nie tylko przedstawiciele samorządów, ale Centra Kultury, Biblioteki, przedsiębiorcy, a przede wszystkim sami mieszkańcy. To dzięki nim i pomysłodawcom konkursu udało się zrealizować tak ogromne przedsięwzięcie.

Spotkaliśmy się po raz pierwszy 23 kwietnia na uroczystym otwarciu w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju. Dolnośląską Stolicę Kultury rozpoczął barwny korowód prowadzony przez najmłodszych artystów Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych. Starosta Wałbrzyski Jacek Cichura otrzymał od Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego - Tadeusza Samborskiego - Klucz do Dolnośląskiej Stolicy Kultury, który stał się znakiem rozpoznawczym.

To właśnie na otwarciu zagościła do nas kultura przez duże K. Gwiazdą wieczoru był obsypany nagrodami Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu im. M. Skłodowskiej Curie z Lublina.

Aurelia Sobczak, Barbara Droździńska i Stanisław Górka. To oni swoimi cudownymi występami przenosili nasze dusze utęsknione do dawnych, rodzinnych stron. To oni kołysali nas nutami ze Lwowa, Wilna, Podola.

Wraz z nadejściem czerwcowych dni Robert Delegiewicz, aktor, muzyk, wokalista, artysta, stąd, z ziemi wałbrzyskiej, wspólnie z młodzieżą z naszych szkół zabrał nas w podróż- ze Strugi do czasów wczesnego średniowiecza- gdzie 1050 lat temu pierwszy władca Polan podejmował trudną decyzję, która zmieniła bieg naszej historii. Na własne oczy oglądaliśmy Chrzest Polski, tak jakby rzeczywiście otaczał nas tamten świat.

Czerwcowe wieczory i aule Teatru Zdrojowego w Szczawnie Zdroju wypełniła muzyka poważna w wykonaniu najlepszych wirtuozów. Międzynarodowy Festiwal im. H. Wieniawskiego jest również kuźnią młodych talentów muzycznych, którzy prezentują swą sztukę wykonawczą szerokiej publiczności festiwalowej.

Współpraca polsko – węgierska gminy Walim z miastem Harkakotony zainspirowała do zaprezentowania w plenerze wystawy polskiego malarstwa historycznego. Obrazy naturalnych rozmiarów stanęły w parku jordanowskim w centrum Walimia. Historię dzieł i ich twórców prezentował ponownie, tym razem w roli kustosza wystawy- Robert Delegiewicz, któremu towarzyszyły białogłowy snujące dzieciom opowieści o losach polskich wojsk na przestrzeni wieków.

Następnie zatrzymaliśmy się w Jedlinie Zdroju, gdzie smakując wyśmienitej zupy, sporządzanej według babcinych przepisów przez mieszkańców i restauratorów, oglądaliśmy plenerowe tańce i teatry. Muzyką z południa, zespół Mythos i towarzyszący mu zespół taneczny Sirtaki, ocieplił chłodny dzień, a atmosferę dodatkowo podgrzał występ Teatru Impuls prezentując niezwykły taniec ludzi i ognia.

Lipiec rozpoczął się tajemniczo - podczas I Powiatowego Sejmiku Regionalistów, wspólnie z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną „ Biblioteka pod Atlantami”, próbowaliśmy zgłębić zagadki jakie kryje w sobie ziemia wałbrzyska. Dwudniowe wydarzenie zgromadziło miłośników regionu, felietonistów i łowców historycznych tajemnic. O historii, regionie, swojej pasji opowiadali: Grzegorz Czepil z Głuszycy, Krzysztof Szpakowski z Włodarza, Bartłomiej Romanowicz z PTTK Wałbrzych, Sława Janiszewska z Biblioteki pod Atlantami i pani dr. Hab. Dorota Sula z Muzeum Gross Rosen.

W każda niedzielę lipca i sierpnia w Parku Zdrojowym w Szczawnie Zdroju można było spotkać mieszkańców i kuracjuszy zasłuchanych w takty muzyki klasycznej oraz lat 20. i 30. XX wieku. Śpiewem i grą czarowali wałbrzyscy muzycy i artyści Agencji Artystycznej „ Wartki”.

Św. Anna przyniosła nam przegląd pieśni ludowej. Na scenie w Witkowie zaprezentowały się zespoły z naszego regionu prezentując niezwykłe połączenie muzyczno – religijnej kultury ludowej. Zespoły: „Olga”, „ Czerwone róże”, „ Grzędowianki”, „Wiadrowianie” i „Radość”, pokazali nam, jak piękna i niedoceniona jest kultura strzech.

Dawne dzieje przemysłowe, serce ziemi wałbrzyskiej – czarne złoto- przypomniały rówieśnikom dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z powiatu prezentując swoje prace podczas wernisażu konkursu „Tradycje górnicze ziemi wałbrzyskiej”. Młodzi ludzie pokazali, że tradycje górnicze są wciąż żywe w naszym regionie, a my odkryliśmy niezwykłe talenty. O ciężkiej pracy górnika, czyhających niebezpieczeństwach i samej pracy opowiadał Józef Waliszewski, emerytowany górnik boguszowski.

Ulewnym deszczem powitała nas pogoda podczas Festiwalu Bajek w Głuszycy. Nie zniechęciło to jednak przebrane za księżniczki, wiedźmy, smerfy i inne postacie bajkowe – najmłodszych. W przygotowane przebrania dzieci włożyły dużo własnej pracy i … sporą pomoc rodziców. Plenerowe bajanie dla wszystkich odegrała para aktorska: Bożena Oleszkiewicz - jako Czerwony Kapturek i Robert Delegiewicz jako wilk, gajowy i narrator.

We wrześniu spotkaliśmy się ze sztuką teatralną w wydaniu Krystyny Jandy. Odbywający się w Szczawnie Zdroju festiwal imienia aktorki przyciągnął rzesze miłośników jej talentu i sztuki drewnianych desek. Przez cztery dni sala Teatru Zdrojowego pękała w szwach.

Złota polska jesień przyniosła Koncert Trzech Kultur w Jedlinie Zdroju w scenerii kościoła ewangelickiego. Agnieszka Świerczyńska – Sokolnicka, Dorota Zawadzka i Voytek Soko zaprezentowali koncert Sacrum, w którym przeplatały się elementy kultury chrześcijańskiej, żydowskiej, ewangelickiej i prawosławnej.

Podczas II Biesiady Kresowej w Starych Bogaczowicach sięgaliśmy do Kresów - stron rodzinnych naszych dziadków. Przy opowieściach przesiedlonych, akompaniamencie kresowych nut i w towarzystwie Zespołu Prialica z Grodna, Mieszkańcy Starych Bogaczowic ugościli nas kresową kuchnią, trunkiem i historią.

Następnie przenieśliśmy się na Zamek Grodno, gdzie znów odżyły echa dawnych wieków. W średniowiecznej scenerii zagościła muzyka z epoki w nowoczesnych i tradycyjnych aranżacjach. W średniowiecznych trubadurów wcielili się członkowie zespołów Roderyk, Tryzna i Viatores prezentując muzykę dworską i epicką.

W listopadzie ruszyliśmy szlakiem szarej piechoty, zapraszając mieszkańców na patriotyczne śpiewanie do Głuszycy. Koncert „Piosenek z pożółkłych pocztówek” zaprezentował zespół „Reaktywacja Band”, który następnie porwał publiczność do wspólnego śpiewania. Na scenie zaprezentowali się również najmłodsi mieszkańcy Głuszycy – laureaci Gminnego Konkursu na Pieśń Patriotyczną.

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia było okazją do zaprezentowania artystycznej twórczości dziecięcej. Dzieci ze szkół podstawowych oraz gimnazjalnych wspólnie z rodzicami przygotowały wspaniałe szopki bożonarodzeniowe, a wspólnie z gośćmi oraz kapelą góralską „ONDRASZKI” wyśpiewywały kolędy w boguszowskim Centrum Kultury.

10 grudnia przyszedł czas na uroczyste podsumowanie projektu Dolnośląskiej Stolicy Kultury, podczas którego wystąpił chór RENOMA z Głuszycy, widzowie obejrzeli pokaz artystyczny Aurelii Sobczak, Stanisława Górki i Barbary Droździńskiej oraz koncert Zespołu Pieśni i Tańca „ŁANY” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group