Niedziela, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 3188
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zalety fermentowanych produktów mlecznych

Wtorek, 13 sierpnia 2019, 7:21
Aktualizacja: 11:27
Autor: Agnieszka Piec
Wałbrzych: Zalety fermentowanych produktów mlecznych
Fot. unsplash.com
Ostatnimi czasy mleko i produkty mleczne nie mają dobrej prasy. Moim zdaniem niesłusznie, nie ma bowiem jednoznacznych dowodów naukowych, że nie sprzyjają one naszemu zdrowiu. Poza nielicznymi osobami, które rzeczywiście spożywać nabiału nie mogą, większości z nas spożywanie produktów mlecznych, zwłaszcza tych fermentowanych, przyniesie korzyści.

Mleczne produkty fermentowane to takie, które powstały na skutek fermentacji mlekowej przy użyciu bakterii kwasu mlekowego. Najczęściej spożywamy: jogurt (produkowany z pasteryzowanego mleka zaszczepionego głównie bakteriami kwasu mlekowego), kefir (powstaje wskutek fermentacji mlekowo-alkoholowej przy udziale zarówno bakterii jak i drożdży, w sumie około trzydziestu różnych gatunków), mleko ukwaszone (domowe otrzymywane przez spontaniczną fermentację mlekową niepasteryzowanego mleka, mleko otrzymywane przemysłowo produkuje się z mleka pasteryzowanego i zaszczepia bakteriami fermentacji mlekowej). Istnieją także produkty nowej generacji, jak: mleko acidofilne (produkowane z mleka z ewentualnym dodatkiem mleka w proszku, następnie pasteryzowane, zhomogenizowane, a później zakwaszone czystymi kulturami bakterii, czy bio-jogurty – dodatkowo wzbogacone żywymi kulturami bakterii)

Fermentowane produkty mleczne dzięki obecności żywych mikroorganizmów probiotycznych i zmian chemicznych, które one wywołują, wywierają korzystny wpływ na organizm człowieka.

Oto 6 ważnych powodów, dla których warto włączyć je codziennie do diety:

1. Zawierają bakterie pro biotyczne. Poszczególne odcinki naszego przewodu pokarmowego zasiedlane są przez różnorodne grupy mikroorganizmów: streptokoki, pałeczki kwasu mlekowego, bifidobakterie, enterobakterie, i drożdże. Istniejącą równowagę i proporcje zakłócać może wiele czynników jak długotrwałe stosowanie antybiotyków, terapie radiacyjne, zatrucia, a nawet stresy, co najczęściej prowadzi do zaburzeń jelitowych takich jak biegunki. Badania wykazały, że stosowanie w takich przypadkach preparatów lub produktów ukwaszonych z udziałem specjalnych kultur bakteryjnych osłabia lub leczy różne niedyspozycje jelitowe. Fermentowane produkty mleczne mogą zawierać żywe bakterie probiotyczne. Nie dotyczy to jednak wszystkich produktów. W większości obecnych produktów bakterie kwasu mlekowego są zbyt wrażliwe i giną w zetknięciu z sokiem żołądkowym. Lepiej poradzą sobie z nim mikroorganizmy dodawane do produktów nowej generacji. Przy zakupie należy zwracać uwagę na ilość dobroczynnej mikroflory, ich świeżość i datę przydatności do spożycia (im bliżej do przeterminowania tym mniej bakterii probiotycznych w jogurcie) oraz na to czy wieczko nie jest wypukłe (gdy jest, oznacza to rozwój szkodliwej mikroflory). Jogurty nowej generacji nadają się do spożycia przez 2-3 tygodnie i należy je przechowywać w temperaturze 2-6°C.

2. Zawierają kwas mlekowy, który powoduje zakwaszenie środowiska i wytrącanie kazeiny, przez co poprawia strawność białek mleka i zapobiega rozwojowi bakterii gnilnych w jelitach. Przyspiesza on również perystaltykę jelit przez wydzielanie śliny i pobudzenie wydzielania soków trawiennych. Przeciwdziała także biegunkom, wpływa pozytywnie na mikroflorę przewodu pokarmowego, zmniejsza objawy nietolerancji laktozy, wspomaga system immunologiczny i zapobiega występowaniu osteoporozy przez zwiększone przyswajanie wapnia i fosforu.

3. Są dobrym źródłem wapnia. Potrzebujemy tego pierwiastka 1000 mg każdego dnia. W małym jogurcie naturalnym (200g) jest go 295 mg, w butelce kefiru (300g) -340 g, szklance ukwaszonego mleka – . W diecie Polaków właśnie nabiał jest głównym źródłem tego pierwiastka. Dwie do trzech porcji nabiału dziennie wraz z bezmlecznymi źródłami wapnia, z pewności pozwolą nam pokryć zapotrzebowanie na wapń.

4. Produkty fermentowane mogą być alternatywą dla ludzi z lżejszą nietolerancją laktozy. Ta dolegliwość spowodowana jest zazwyczaj niedostateczną produkcją w nabłonku jelitowym laktazy - enzymu ułatwiającego trawienie cukru mlecznego - laktozy. U ludzi z tą wadą występuje szereg dolegliwości jak wzdęcia, biegunki i bóle brzucha. W napojach fermentowanych laktoza ulega fermentacji do kwasu mlekowego, stąd jej zawartość jest o 10-20 % niższa w porównaniu do mleka słodkiego. Ponadto wraz ze spożywanymi napojami zostaje wprowadzona laktaza bakteryjna, która dodatkowo wspomaga trawienie laktozy w przewodzie pokarmowym.

5. Przeciwdziałają nowotworom i wspomagają odporność. Dowiedziono, że regularne spożywanie fermentowanych produktów mlecznych zmniejsza ryzyka zachorowania na niektóre typy nowotworów np. nowotworu jelita grubego.. Bakteriom obecnym w napojach fermentowanych przypisuje się również rolę wspomagającą system obronny organizmu. Mają one zdolność przemieszczania się z odcinków jelita do naczyń limfatycznych, gdzie wzmagają podział komórek obronnych oraz zwiększają produkcję białek antywirusowych.

6. Przeciwdziałają miażdżycy. W warunkach beztlenowych w obecności soli żółciowych mikroorganizmy zawarte w fermentowanych produktach mlecznych przyczyniają się do pochłaniania i rozkładania cholesterolu.

Jedzmy je na zdrowie.

Agnieszka Piec - dietetyk w Green Diet

Twoja reakcja na artykuł?

3
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group