Czwartek, 17 czerwca
Imieniny: Alberta, Laury
Czytających: 1933
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zaprezentowali Mobilne Centrum Wspierania Poszukiwań

Czwartek, 18 grudnia 2014, 6:25
Autor: opr.red.
Wałbrzych: Zaprezentowali Mobilne Centrum Wspierania Poszukiwań
Fot. www.walbrzych.policja.gov.pl
Na mocy porozumienia zawartego 1 grudnia pomiędzy Komendantem Głównym Policji a Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej dotyczącego poszukiwania osób zaginionych wałbrzyscy policjanci zorganizowali szkolenie dotyczące taktyki i techniki poszukiwania osób zaginionych w terenie trudnym. W czasie szkolenia funkcjonariusze z Komendy Głównej Policji zaprezentowali Mobilne Centrum Wspierania Poszukiwań.

Celem szkolenia było doprecyzowanie zasad oraz wypracowanie modelu współpracy prowadzenia poszukiwań osób zaginionych przez Policję i Specjalistyczne Grupy Poszukiwawczo-Ratunkowe PSP. Do udziału w szkoleniu zaproszono funkcjonariuszy z Komendy Głównej Policji w Warszawie, Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, ościennych komend powiatowych Policji, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu, Straży Miejskiej, Ratowników Górskich z grupy wałbrzysko-kłodzkiej, instruktora z centrum Szkoleń Poszukiwawczych GOPR oraz przedstawicieli Nadleśnictwa Wałbrzych.

Szkolenie składało się z dwóch części. W części teoretycznej omawiano m.in. podstawowe zasady poszukiwań lądowych osób zaginionych, wykorzystanie map w działaniach poszukiwawczych. Zaprezentowano programy komputerowe oraz środki techniczne wspierające działania poszukiwawcze.

W trakcie szkolenia uczestnicy mieli możliwość zobaczyć i zapoznać się z pojazdem zwanym Mobilnym Centrum Wsparcia Poszukiwań (MCWP). Wykorzystywany jest on do koordynacji działań poszukiwawczych. Wyposażony w odpowiedni sprzęt (m.in. noktowizor, dron z kamerami) i oprogramowanie, przyspiesza proces poszukiwań. Dzięki trackerom GPS jest w stanie np. podać dokładnie współrzędne miejsca i zlokalizować je na mapie elektronicznej. Umożliwia efektywne zarządzanie działaniami poszukiwawczymi. Pozwala na właściwe rozmieszczenie sił i środków w terenie. W ten sposób można tak zarządzać osobami przeszukującymi teren, by nic nie pominąć. Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu wystąpiła z wnioskiem o doposażenie wałbrzyskiej Policji w podobny pojazd.

Cześć druga szkolenia to ćwiczenia w terenie. Zadaniem osób biorących w nich udział było odnalezienie ukrytych przedmiotów. Uczestnicy szkolenia stosując różne techniki terenowe stanęli na wysokości zadania. Odnaleziono wszystkich "poszukiwanych".

ŹRÓDŁO: www.walbrzych.policja.gov.pl/www.policja.pl

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group