Sobota, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 4168
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zasłuchali się w książkach

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 24 października 2009, 17:28
Aktualizacja: Środa, 14 października 2020, 17:57
Autor: Szela
Fot. Szela
W Bibliotece pod Atlantami rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs na recenzję polskiej książki mówionej. Wręczeniu nagród laureatom towarzyszyło spotkanie z autorem mrocznych kryminałów, ale też antropologiem kultury, Mariuszem Czubajem oraz aktorką i lektorką, Elżbietą Kijowską.

Konkurs jest częścią składową projektu “Zasłuchaj się w książce – dobrej, bo polskiej”, realizowanym z funduszy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Został stworzony z myślą o czytelnikach niewidomych i słabowidzacych. Ma zachęcać do czytania, inspirować do własnej twórczości, a także popularyzować wartościową literaturę polską, wydawaną w formie audiobooków. Partnerzy projektu, to Polski Związek Niewidomych, Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne i miesięcznik „Pochodnia”. Patronat honorowy nad konkursem objął prezydent Wałbrzycha.

Do rywalizacji przystąpiło kilkadziesiąt osób, do komisji konkursowej wpłynęło 26 recenzji. Prace oceniało jury pod przewodnictwem Danuty Góralskiej-Nowak. Autorami recenzji byli uczestnicy od 11 do ponad 20 lat, oceniani w różnych kategoriach wiekowych. Laureaci pochodzą z różnych stron kraju – od Szczecina i Bydgoszczy, przez Wrocław i Zawiercie po Sieradz i Przemyśl.

Wśród najmłodszych uczestników najlepszy okazał się Kacper Piotrowski z Lubina. Kacper zrecenzował “Pannę z mokrą głową” Kornela Makuszyńskiego. W kolejnej kategorii, 14-16 lat triumfowała Karolina Rzepa z Bydgoszczy. Karolina wzięła na warsztat “Pamiętnik narkomanki” Barbary Rosiek. Wśród młodzieży w wieku 17-19 lat jury najwyżej oceniło pracę Justyny Sowy z Wrocławia, a spośród najstarszych najwyżej została oceniona recenzja trylogii Marka Krajewskiego (Dżuma... Widma... i Koniec świata w mieście Breslau) pióra Czesława Lipińskiego z Głuszycy.

Mariusz Czubaj i Elżieta Kijowska odsłonili przed czytelnikami wiele tajników swojej pracy, a pytań było bardzo dużo. Mówiono o warsztacie pisarza oraz pracy lektora, który przenosi treść książki na płytę. Ogromny wybór “książek mówionych” znajduje się w Bibliotece pod Atlantami.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group