Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 2890
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zasłużona „Solidarność”

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 24 sierpnia 2010, 14:42
Aktualizacja: 14:43
Autor: red
Już jutro o godz. 11.00 w Sali Witrażowej Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Niezależnemu Samorządnemu Związkowi Zawodowemu „Solidarność” wręczony zostanie tytuł „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha” z okazji 30. rocznicy porozumień sierpniowych i powstania „Solidarności”.

Oto uzasadnienie wręczenia tytułu:

Trzydziesta rocznica powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” jest okazją do trwałego upamiętnienia Polskiej Drogi do Wolności, w której wkład naszego Miasta jest znaczący. Wałbrzyska „Solidarność” brała udział w patriotycznym, narodowym zrywie, który „odnowił oblicze ziemi – tej ziemi”, Ziemi Wałbrzyskiej. Słuszne żądania strajkujących przywróciły Polsce wolność i niepodległość, a także zmieniły polityczny układ Europy i Świata. Po zrywie robotników w Poznaniu w 1956 r., demonstracjach w 1968 r., wiecach na Wybrzeżu w 1970r., Ursusie i Radomiu w 1976 r., w 1980r. Polskę zalała fala strajków. Wałbrzyska „Solidarność” jako jedna z pierwszych poparła żądania strajkujących stoczniowców. Nie bacząc na konflikt z władzą komunistyczną załogi wałbrzyskich zakładów, głównie kopalń, poparły słuszne dążenia protestujących. Nie czekając na wsparcie górników z Górnego Śląska, stając przeciwko reżimowi strajkujący w Wałbrzychu wysunęli również swoje żądania. Zaskoczona solidarnością i determinacją strajkujących ówczesna władza podpisała porozumienie z wałbrzyską strukturą, które było trzecim w kolejności, po Szczecinie i Gdańsku porozumieniem za strajkującymi w Polsce robotnikami. Po wprowadzeniu Stanu Wojennego wałbrzyska „Solidarność” natychmiast sprzeciwiła się działaniom rządu. Efektem strajku w obronie internowanych była jedna z pierwszych pacyfikacja zakładu pracy i uwięzienie przywódców strajkujących górników. „Solidarność” zeszła wówczas do podziemia nadal prowadząc działalność niepodległościową. Nie bacząc na represje wobec działaczy, podziemie funkcjonowało skutecznie aż do uzyskania wolności.

Przedstawiciele wałbrzyskiej „Solidarności” brali również czynny udział w obradach Okrągłego Stołu, sygnalizując problemy wałbrzyskiego zagłębia węglowego.

Wałbrzyska „Solidarność” była inicjatorem utworzenia jednego z pierwszych w kraju Komitetów Obywatelskich. Będąc świadomą swej roli wprowadziła do pierwszej demokratycznej Rady Miasta Wałbrzycha 42 na 45 przedstawicieli, uzyskują również przewodniczącego Rady.

Była również prekursorem w działaniach osłonowych dla pracowników restrukturyzowanego zagłębia wałbrzyskiego. Podpisując porozumienie z ówczesnym Rządem RP, „Solidarność” wałbrzyska otworzyła drogę do powstania w naszym mieście Specjalnej Strefy Ekonomicznej i odnowy wizerunku naszego miasta. „Solidarność” w Wałbrzychu była i jest inicjatorem wielu społecznych inicjatyw skierowanych do mieszkańców naszego miasta.

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group