Wtorek, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 3140
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Europa: Zawodnicy Jamy Wałbrzych startowali w pierwszej edycji zawodów Pucharu Czech MTB

Poniedziałek, 29 kwietnia 2013, 15:53
Aktualizacja: 15:54
Autor: red
Europa: Zawodnicy Jamy Wałbrzych startowali w pierwszej edycji zawodów Pucharu Czech MTB
Fot. Mirosław Banaś
KKW JAMA Wałbrzych w sobotę wystartował w pierwszej edycji Pucharu Czech MTB, który odbywał się w czeskich Teplicach.

Do Czech pojechało pięciu zawodników KKW JAMA Wałbrzych: juniorzy młodsi - Filip Helta oraz Patrycja Piotrowska i juniorzy Mateusz Banaś, Łukasz Szymczuk i Łukasz Winiarski. Był to ważny start przede wszystkim dla juniorów, ponieważ był to pierwszy z trzech wyścigów, które wyznaczył Polski Związek Kolarski jako eliminację do kadry Polski na Mistrzostwa Europy w Bernie.

Pogoda w Teplicach dopisywała. Było ciepło i sucho. Trasa przygotowana przez organizatorów była wymagająca. Ciężkie podjazdy i techniczne zjazdy przeplatały się przez całą długość okrążenia.

Jako pierwszy z zawodników KKW JAMA na starcie wyścigu juniorów młodszych stanął Filip Helta. Do rywalizacji przystąpiło niespełna 60 zawodników. Wszyscy czołowi czescy zawodnicy z tej kategorii wiekowej oraz trzech Polaków - Marceli Bogusławski - aktualny Mistrz Polski z 2012 roku i Tomasz Budziński obaj z klubu Integral Collections MTB Team oraz Filip Helta z JAMY Wałbrzych. Filip Helta walczył dzielnie przez cały wyścig i już na pierwszym okrążeniu przewodził prowadzącej grupie kilku zawodników. Niestety, na ostatnim trzecim okrążeniu zagapił się, gdy atak przeprowadzili dwaj Czesi i ostatecznie na metę wjechał na bardzo dobrej 3. pozycji, przegrywając drugie miejsce o kilka sekund. Filip wygrał także zdecydowanie z rywalami z Polski, co jest dobrą prognozą przed zbliżającymi się ważnymi zawodami w Polsce, czyli Pucharami Polski i Ogólnopolską Olimpiadą Młodzieży.

Następnie do startu przystąpili juniorzy, w tym wielu z Polski, którzy walczą o pokazanie się trenerowi kadry Polski Rafałowi Hebiszowi i wywalczenie miejsca na Mistrzostwa Europy. Sześćdziesięciu zawodników walczyło na trasie pierwszej edycji Pucharu Czech. Juniorzy do pokonania mieli 5 okrążeń trudnej teplickiej trasy, a każde z nich liczyło 4,4 km. Na starcie stanęli m.in. Piotr Konwa – Mistrz Polski 2012, Adrian Siarka, Sylwester Seweryn i Łukasz Winiarski, czyli zawodnicy Kadry Polski Juniorów, którzy przede wszystkim zaliczani są do grona kandydatów walczących o start w Bernie. Mimo startu z odległego miejsca już na początku rywalizacji w czołówce znalazł się Łukasz Winiarski i pierwsze okrążenie ukończył na 9. pozycji. Łukasz Szymczuk i Mateusz Banaś znajdowali się w środku stawki.

Zawodnicy KKW JAMA pokazali, że aktualna dyspozycja jest na dobrym poziomie i z każdym okrążeniem wyprzedzali kilku zawodników. Łukasz Winiarski poprawiał czasy na każdym okrążeniu i najlepszy uzyskał na ostatniej piątej rundzie, dzięki czemu ukończył zawody na 8. pozycji jako drugi z Polaków przegrywając tylko z Piotrkiem Konwą, który zajął 2. miejsce. Łukasz Szymczuk ostatecznie ukończył na 18. pozycji, a Mateusz Banaś na 32. Udany start Łukasza Winiarskiego i drugie miejsce wśród zawodników z Polski przybliża go do Kadry Polski na Mistrzostwa Europy. Kolejny krok może wykonać na pierwszej edycji Pucharu Polski, która już za tydzień 4 maja odbędzie się w Kielcach.

Ostatnim wyścigiem z zawodnikami KKW JAMA Wałbrzych był start Patrycji Piotrowskiej w kategorii juniorek młodszych. Patrycja startowała i była jedyną zawodniczka spoza Czech, która stanęła do rywalizacji juniorek młodszych. Do pokonania panie miały dwie rundy po 4,4 km. Patrycja od startu zajmowała miejsce w pierwszej dziesiątce i przez cały wyścig utrzymywała równe tempo. Ostatecznie na metę przyjechała na 10 pozycji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group