Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 2710
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Zawory kulowe – przydatne informacje

Wtorek, 7 grudnia 2021, 12:36
Aktualizacja: 12:39
Autor: artykuł zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Zawory kulowe – przydatne informacje
Fot. użyczone
Instalacja hydrauliczna jest istotną częścią każdego mieszkania. Nie ważne czy jest to dom jednorodzinny, budynek gospodarczy czy blok. Stosowanie odpowiednich zaworów jest tutaj niezbędnych przedsięwzięciem. Zawory kulowe charakteryzują się dobrą jakością oraz wytrzymałością. Są przydatną częścią instalacji hydraulicznej. Kurki kulowe posiadają specjalny kształt oraz funkcjonalność, która jest ważnym elementem domowych instalacji gazowych czy też wodnych. Warto poznać tego rodzaju urządzenia zastosowane w różnych systemach, rozwiązaniach.

Zawory kulowe

Zawory kulowe przede wszystkim pozwalają na przepływ lub też ograniczenie przepływu danej cieczy, gazu. Używane są także w kontakcie z innymi substancjami takimi jak:
- Sprężone powietrze.
-Woda zimna oraz gorąca.
- Olej.
- Gaz.

Zawór kulowy jest używany w domowych instalacjach, a także wszędzie tam, gdzie potrzeba zastosowania systemu pozwalającego na odblokowanie lub blokowanie przepływu cieczy. Kurek kulowy składa się ze specjalnej budowy, która jest bardzo ważnym elementem w użyciu. Do uruchomienia kurka potrzeba jedynie to przekręcić dźwignię regulacji w niewielkim stopniu (1/4 obrotu). Tego typu urządzenia składają się także z mosiężnej kuli, która jest bardzo starannie wykonana. Kula jest pokryta warstwą chromu. Od jej długości, a także grubości jest uzależniona efektywność pracy kurka. Kurki kulowe są dosyć szczelne, ze względu na zastosowane w nich wysokogatunkowej gumy oraz teflonu. Tego rodzaju uszczelki zapewniają długotrwałą pracę zaworu. Dlatego też oprócz typowego zastosowania w mieszkaniach, kurki także można spotkać w budownictwie oraz w przemyśle.

Zawory kulowe w domowych warunkach zazwyczaj używa się w instalacji centralnego ogrzewania, wodnej, instalacji gazowej oraz ciepłej wody użytkowej. Zawór kulowy charakteryzuje się brakiem wszelkich zabrudzeń wewnątrz systemów. Dlatego też jest on tak bardzo efektywny w swoim działaniu. Coraz częściej w większych warunkach zabrudzeń wykorzystuje się na przykład zawory przelotowe wyposażone w filtry siatkowe, filtry, które są zainstalowane przed zaworami.

Najczęściej spotykanymi typami zaworów w naszych mieszkaniach są:

- Zawory zwrotne, które blokują wsteczny przepływa określonej cieczy.
- Zawory kulowe gazowe.
- Zawory grzejnikowe regulacyjne, które pozwalają kontrolować ilość energii dostarczanej do grzejników.
- Zawory grzejnikowe odcinające. Są instalowane w mieszkaniach, ponieważ umożliwiają odłączenie grzejnika bez opróżnienia systemu, instalacji.

Zawory kulowe przeznaczone do instalacji wodociągowych stworzone są na rozmaite zakresy ciśnień oraz temperatury pracy. W podstawowych instalacjach wodociągowych używa się zawory odcinające o danej wytrzymałości na ciśnienie wynoszące: 10, 15, 20, 25, 30 czy też 35, 45 bar. Natomiast temperatura w tym przypadku jest między -30 °C do około + 180 °C. Do wody pitnej wystarczy około 40 °C. Wyższe temperatury używa się przede wszystkim w systemach c.o. Zawory kulowe mogą być również produkowane w wersji antykamiennej. W tego typu zaworze kula pokryta jest specjalnym teflonem, który niweluje osadzanie się soli magnezu czy też soli wapnia.

Zawory odcinające stosowane do wody

Zawór kulowy czy też kurek kulowy to dosyć prosty i łatwy mechanizm odcinający dopływ wody za pomocą obrotu kuli w kierunki gniazda zaworu. Zawór z reguły nie posiada zbyt wielu sposobów odcinania wiązki wody. Po prostu służy on głównie do blokowania lub otwierania dopływu wody. Zawory wykorzystywane w instalacji wody to między innymi:
- Zawór kulowy ½ cala.
- Zawór kulowy 2 cale.
- Zawór kulowy 3 cale.
- Zawór kulowy kątowy.
- Zawór wodny pełnoprzepływowy.
- Zawór kulowy mini.

Jaki zawór odcinający wybrać?

Zawór przelotowy to konieczny element każdej instalacji hydraulicznej. świetnie spełni swoje zadania w przestrzeni zarówno zamkniętej jak i otwartej. Charakteryzuje się on niską wagą, minimalistyczną budową oraz niewielkimi rozmiarami. Jest także mało awaryjny. Przed wyborem odpowiedniego zaworu warto upewnić się, jakiego rozmiaru zaworu potrzebujemy, a także jakie będzie jego zastosowanie. Uszczelnienia w zaworach do wody oraz c.o najczęściej wykonuje się z politetrafluoroetylen (PTFE), a przy bardzo wysokich temperaturach używa się uszczelnień metalowych.

Podsumowanie

Zawór odcinający wykorzystuje się przede wszystkim do regulowania, a także do zamykania przepływu danej substancji (gaz, woda). W systemach grzewczych mają wiele funkcji. Między innymi gwarantują bezpieczeństwo pracy jako zawory bezpieczeństwa. Używane są także jako sposób na racjonalną gospodarkę za pomocą zaworów termostatycznych. Są niezbędnym elementem do efektywnej, a także niezawodnej pracy instalacji.

Zawory pozwalają na pracę instalacji oraz usprawniają jej działanie. Armatura odcinająca, czyli zawory do zamykania oraz otwierania strumienia wody grzewczej można podzielić na zawory odcinające (zawory kulowe w systemie grzewczym), zawory odcinające ze spustem wody, a także zawory termostatyczne grzejnikowe.

Twoja reakcja na artykuł?

4
57%
Cieszy
2
29%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group