Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 8554
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zbiórka na Kronikę

Poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 7:41
Aktualizacja: 8:17
Autor: red
Wałbrzych: Zbiórka na Kronikę
Fot. archiwum
"Nowa Kronika Wałbrzyska" jest rocznikiem naukowym, ukazującym się od 2013 r. z inicjatywy Fundacji Museion, której prezesem jest Elżbieta Kwiatkowska – Wyrwisz.

"Nowa Kronika Wałbrzyska" jest kontynuatorem wydawanej w latach 1979 - 1998 "Kroniki Wałbrzyskiej". Ponieważ zaprzestano jej wydawania, w Wałbrzychu nie było możliwości pielęgnowania pamięci o historii, kulturze, społeczeństwie i wielu innych dziedzinach związanych z regionem wałbrzyskim, a naukowcy badający ten region byli skazani na publikowanie swoich tekstów w innych czasopismach na Dolnym Śląsku (głównie we Wrocławiu) i poza nim (m.in. w Opolu czy nawet w Warszawie). Co gorsze, sami mieszkańcy nie mieli możliwości zapoznawania się z historią swojego własnego regionu, która jest przecież tak bogata. Stąd w 2012 roku podjęto z inicjatywy Elżbiety Kwiatkowskiej - Wyrwisz starania o reaktywację czasopisma, w którym możliwe będzie pielęgnowanie pamięci o tradycji i historii ziemi wałbrzyskiej. Należy także wymienić nazwisko Sylwii Bielawskiej, wieloletniej redaktor naczelnej "Nowej Kroniki Wałbrzyskiej", a obecnie wiceprezydent Wałbrzycha. Obie panie włożyły społecznie wiele wysiłku w dotychczasowe powodzenie przedsięwzięcia.

Do dziś ukazało się aż 7 tomów "Nowej Kroniki Wałbrzyskiej". Odbyło się to we współpracy z Urzędem Miejskim w Wałbrzychu, który każdorazowo finansował wydanie poszczególnych tomów. Egzemplarze w wersji papierowej zostały przekazane w większości do bibliotek (m.in. do Biblioteki pod Atlantami na wałbrzyskim Rynku), natomiast w wersji cyfrowej można je wszystkie odnaleźć pod następującym linkiem: http://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra/metadatasearch?action=AdvancedSearchAction&type=-3&val1=Subject:%22Nowa+Kronika+Wa%C5%82brzyska+%5C(czasopismo+%5C%3B+2013%5C-+%5C)%22

W skład każdego tomu wchodzą artykuły wybitnych specjalistów z różnych dziedzin, m.in. doktora Tomasza Nochowicza, który w bardzo ciekawy i profesjonalny sposób odkrywa szczegóły związane z historią poszczególnych postaci bądź zabytków architektury związanych z regionem wałbrzyskim, ukazując je na szerszym tle wydarzeń, które były z nimi powiązane, profesora Romualda Łuczyńskiego, doktora Jerzego Kosmatego, Kazimierza Niemierki (znanego z pracy na temat historii wałbrzyskiego sportu), profesora Stanisława Czai, doktor habilitowanej Agnieszki Becli, doktor Moniki Bisek - Grąz, doktora Piotra Reteckiego, profesor Bogny Ludwig i wielu innych osób, ich lista jest bardzo długa, nie sposób ich wymienić wszystkich, ale na pewno warto zapoznać się z treścią każdego z siedmiu tomów. Ich ciężka praca przyczyniła się do odkrycia wielu nieznanych wydarzeń, faktów i procesów. Tą drogą następuje zmiana wizerunku Wałbrzycha i całego regionu, na którym ciąży odium upadłego górnictwa i biedaszybów, z którymi to głównie kojarzony jest w Polsce Wałbrzych. "Nowa Kronika Wałbrzyska" jest żywym dowodem na to, że Wałbrzych to bardzo dynamiczny ośrodek miejski, który od II połowy XIX wieku uległ bardzo szybkiemu rozwojowi, a w ślad za nim rozwinęły się także sąsiednie miejscowości, Sobięcin, Biały Kamień, Piaskowa Góra, Boguszów, Kuźnice Świdnickie, Szczawno - Zdrój, Podgórze, Szczawienko, etc., zmieniając region z rolniczego w wybitnie uprzemysłowiony, który w 1945 r. znalazł się w granicach Polski. Historia sprzed II połowy XIX wieku także potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć. "Nowa Kronika Wałbrzyska" jest miejscem aktywności lokalnej elity intelektualnej, a także środkiem przekazu informacji na temat historii, społeczeństwa i tradycji regionu. Trudno sobie wyobrazić budowę wizerunku samego Wałbrzycha i ościennych gmin bez tego czasopisma.
- W 8. tomie zamierzamy opublikować m.in. tekst mojego autorstwa o pierwszej próbie utworzenia tzw. "wielkiego Wałbrzycha", czyli włączenia do Wałbrzycha uprzemysłowionych gmin z regionu wałbrzyskiego w latach 1926 - 1934, który wówczas zakończył się włączeniem do Wałbrzycha Podgórza i Górnego Wałbrzycha w 1934 r., a projekt w jego pierwotnym zarysie został sfinalizowany w 1951 r., co pokazuje, że Wałbrzych w jego obecnych granicach jest wspólnym, polsko - niemieckim dziełem, którego korzenie sięgają czasów przed I wojną światową; w planach jest także publikacja życiorysu zmarłego w 2020 r. doktora inżyniera Jerzego Kosmatego autorstwa Kazimierza Niemierki, artykułów profesora Stanisława Czai oraz profesor Agnieszki Becli o współczesnej problematyce biedaszybów, a także walorach uzdrowiska w Sokołowsku, doktor Moniki Bronowickiej o warunkach mieszkaniowych w Wałbrzychu po I wojnie światowej, profesora Romualda Łuczyńskiego o ofercie lokali rozrywkowych w Wałbrzychu w 1913 roku, doktora Tomasza Nochowicza na temat tzw. domu doktora z nieistniejącym już uzdrowisku z Starym - Zdroju, w którym autor prezentuje w szalenie ciekawy i profesjonalny sposób informacje powiązane z historią tego upadłego uzdrowiska. 8 tom z całą pewnością przyczyni się do dalszego pogłębienia znajomości historii i dziejów współczesnych regionu - informuje Piotr Retecki, redaktor wydania 8 tomu Kroniki..

W tym roku zdecydowano się na zmianę formuły finansowania "Nowej Kroniki Wałbrzyskiej" na zbiórkę publiczną drogą internetową. Na portalu zrzutka.pl została zarejestrowana zbiórka, którą można odnaleźć pod tym linkiem: https://zrzutka.pl/hz2thj, bądź wpisując na stronie google.pl nazwę samej zbiórki "Wydanie 8. tomu "Nowej Kroniki Wałbrzyskiej".

Na portalu Facebook został zarejestrowany profil o nazwie Nowa Kronika Wałbrzyska, który aktualnie pełni funkcję nieoficjalnej strony internetowej rocznika, na której sukcesywnie są dodawane informacje na jego temat. W ramach tego profilu zarejestrowano także wydarzenie o nazwie "Zbiórka na wydanie 8. tomu "Nowej Kroniki Wałbrzyskiej", które ma służyć rozpropagowaniu informacji na temat rozpoczętej zbiórki. W ramach wydarzenia inicjatorzy na facebooku chcą m.in. licytować różne przedmioty i także tą drogą pozyskiwać środki na sfinansowanie wydawnictwa. Udało się im dotrzeć do części mieszkańców regionu i zebrać ponad 2500 zł. Wsparli ich także dawni mieszkańcy regionu, którzy obecnie mieszkają poza jego granicami, a także poza granicami Polski, oraz ich znajomi, w tym cudzoziemcy. Na wydanie 8. tomu potrzebnych jest minimum 14 tys. zł, a cel określili na 20 tys. zł, żeby możliwe było wynagrodzenie fachowej pracy autorów i zachęcenie kolejnych osób posiadających odpowiednie kwalifikacje do współpracy przy kolejnych tomach.
- Wierzymy w siłę społeczeństwa obywatelskiego. Decydując się na zbiórkę publiczną powierzyliśmy losy wydania tego tomu w ręce samych mieszkańców regionu, ufając, że nas nie zawiodą. Zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja ekonomiczna związana z pandemią nie nastraja do hojności, prosimy o niewielkie wpłaty rzędu 10 - 20 zł. W regionie mieszka tak wiele osób, że gdyby każdy z nich przekazał nam po złotówce, fundacja miałaby środki na wydanie przynajmniej pięciu kolejnych tomów. Każda osoba, która wesprze projekt, bez względu na wysokość wsparcia, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska w 8. tomie "Nowej Kroniki Wałbrzyskiej" jako sponsor. Jeżeli ktoś nie życzy sobie podawania danych personalnych, przy dokonywaniu wpłaty prosimy o ich nie podawanie. W przypadku osób nieposługujących się biegle komputerami i Internetem, przelewów można dokonywać bezpośrednio na numer konta: 58 1750 1312 6883 9258 6037 3821 - informuje Piotr Retecki.

Zainspirowani sukcesem wielu innych organizacji czy osób prywatnych, które drogą zbiórki w Internecie sfinansowały wiele wartościowych przedsięwzięć kulturalnych, inicjatorzy zbiórki wierzą, że "Nowa Kronika Wałbrzyska" także może być wydawana tą drogą. Będzie ogromnym sukcesem Fundacji Museion i wszystkich Wałbrzyszan, jeżeli 8 tom ukaże się drogą tak zdefiniowanej współpracy.

Twoja reakcja na artykuł?

2
29%
Cieszy
1
14%
Hahaha
1
14%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
43%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group