Środa, 8 lipca
Imieniny: Elżbiety, Eugeniusza
Czytających: 2498
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zostań Terytorialsem

Wiadomości: REGION
Piątek, 29 maja 2020, 8:26
Aktualizacja: Sobota, 30 maja 2020, 9:20
Autor: red
Fot. użyczone
16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej odnotowuje w ostatnim czasie dużo większe zainteresowanie służbą w formacji, niż przed kryzysem. Niestety w związku ze zmianą modelu funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy nie było możliwości rozpoczęcia służby. Wszystkich zainteresowanych służbą w WOT zachęcamy do złożenia wniosku w Wojskowych Komendach Uzupełnień bądź wypełnienia deklaracji drogą e–mailową.

Wszyscy ochotnicy, którzy chcą zostać żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej, powinni przesłać swoją deklarację na adres: rekrutacjaWOT(at)mon.gov.pl. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, nr telefonu, adres e-mail, wskazać WKU właściwe dla miejsca zameldowania oraz podać informację, czy jest się żołnierzem rezerwy. Zadeklarowane osoby otrzymają stosowne informacje o sposobie dalszego postępowania.

Ponadto wszystkich ochotników zachęcamy do składania wniosków w swoich macierzystych, właściwych do miejsca zamieszkania WKU. Na terenie Dolnego Śląska znajdują się cztery Wojskowe Komendy Uzupełnień: w Głogowie, Kłodzku, Bolesławcu i Wrocławiu.

Najbliższe szkolenie podstawowe czyli tzw. „szesnastka” rusza już 3-18 lipca, natomiast szkolenie wyrównawcze dla rezerwistów tzw. „ósemka” rozpoczyna się 11-18 lipca. Dla wszystkich zainteresowanych tym szkolenie jest to ostatni moment na załatwienie niezbędnych formalności – informuje kpt. Renata Mycio Oficer Prasowy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Kolejne szkolenia planowane są na wrzesień i listopad.

Równolegle, w ministerstwie obrony narodowej trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia, które ma ułatwić powoływanie do WOT rezerwistów, którzy odeszli z wojska w ciągu ostatnich 2 lat. Resort liczy przy tym na powrót do wojska specjalistów, których kompetencje mogą zostać wykorzystane w walce z koronawirusem. Procedowane zmiany pozwolą w o wiele szerszym zakresie zaangażować żołnierzy rezerwy, już jako żołnierzy OT, do pomocy w aktywnym zwalczaniu zagrożeń spowodowanych rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa spowodowała, że Wojska Obrony Terytorialnej już od 6 marca br. prowadzą działania związane z walką z pandemią COVID-19. Od 18 marca br. WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.

Działania te są widoczne w lokalnych społecznościach. Stąd również zwiększone zainteresowanie służbą. Wydarzenia z ostatnich tygodni pokazały, że terytorialsi w wielu miejscach są niezbędni. Żołnierze-ochotnicy udowodnili swoją gotowość, profesjonalizm, bez obaw podjęli się najtrudniejszych zadań.

W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego. Wśród innych działań należy wymienić wsparcie Policji, Straży Granicznej czy służb lotniskowych.

W Wojskach Obrony Terytorialnej służy dzisiaj 25 tys. żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Kluczem jest terytorialność, czyli przynależność do regionu i zamieszkującej ją społeczności, z których żołnierze się wywodzą.

Aby zostać żołnierzem należy spełnić kilka podstawowych zasad: trzeba być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo, być zdrowym i niekaranym. Nie można także pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych. Pełne wyszkolenie terytorialsa trwa trzy lata.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej https://terytorialsi.wp.mil.pl/ a także na Facebooku https://www.facebook.com/Terytorialsi/ bądź w 16 Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Twoja reakcja na artykuł?

1
10%
Cieszy
3
30%
Hahaha
3
30%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
10%
Złości
2
20%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~Gangusy podwórkowe. 29-05-2020 12:40
No bym się musiał z kozą na łby pozamieniać.
~Pała Wodza 29-05-2020 13:16
Jak Ci do domu wlezie czerwonoarmista,to łeb Ci urwie i twojej kozie.Ale to potem.Nie wiem tylko, kogo pierwszego z was przeleci.
~Moherowy Pisior 29-05-2020 19:10
To jest pisia formacja na wzór Schutzstaffel.
~Fliper 29-05-2020 20:53
Zabawa starych c.h.ø¿w w Indian.
~księgowy 30-05-2020 10:41
To jest zwykłe pisowskie SS nie podlegające dowództwu Wojska Polskiego. Zwykłe bojówki rządowe, do tego jełopy szykanujące Polaków podczas zmyślonej epidemii. Proszę sobie sprawdzić komu oni podlegają. Tak naprawdę trzęsie tym Maciora.
~LOL 1-06-2020 9:54
do: ~księgowy (10:41)
Jesteś prawdopodobnie rosyjskim trollem - potwierdza się, że wszędzie ich pełno. Idea wojsk terytorialnych jest bardzo dobra, ale żeby w Polsce było bezpieczniej (i tak jest nieźle w porównaniu z większością krajów, uwierzcie), to musi wrócić obowiązkowa służba wojskowa dla WSZYSTKICH, do tego przysposobienie obronne przez 3 ostatnie klasy podstawówki i wszystkie lata w szkole średniej oraz aktywne organizacje a la Liga Obrony Kraju. Niestety, motłoch tego nie rozumie, bo ma za duże telewizory, a za małe mózgi. I za taką większość mają walczyć chętni do obrony kraju?
~ 8-06-2020 19:02
do: ~LOL (9:54)
LOL bezmyślny trollu, Macierewicz stworzył swoje prywatne bojówki WOTu przeciwko PRAWDZIWYM POLAKOM! Te jego prywatne ,,wojo'' ma tyle wspólnego z prawdziwym wojskiem jak Ty z prawdziwą Polską.
~;-p 30-05-2020 15:04
Zapraszamy do Wojsk Obrony PiSS - partyjnej formacji podległej bezpośrednio kaczemu prezesowi. Gwarantujemy niekompetentne dowództwo, złożone z nieudaczników, którzy w normalnej armii nie dawali rady, więc dla szybszej kariery sprzedali się partii za awanse i ordery. Wśród atrakcji spodziewane są akcje pacyfikacji Polaków, gdy w czasie zamieszek Policja stanie po stronie ludzi - wówczas TerytorialSSi trafią na pierwszą linię obrony koryta. Jeśli więc masz jakiegoś sąsiada, którego nie lubisz - zapisz się, a niedługo będziesz mógł go legalnie zastrzelić, gdy tylko podniesie rękę na władzę. Kultywujemy najgorsze tradycje tzw. Jednostek Nadwiślańskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, czyli komunistycznych wojsk wewnętrznych, które powstały i były szkolone wyłącznie do walki z "wrogiem wewnętrznym", czyli po prostu z polskim narodem - gdyby ten chciał zrzucić jarzmo partyjnego zniewolenia - jak np. w czasie stanu wojennego. Szczerze zapraszamy - ZOMO już nie ma, ale zawsze opresyjnemu reżimowi potrzebne jest coś w to miejsce...
~roś 30-05-2020 16:32
Po wielkości okresu szkolenia, widać że to wojsko dla 12 latków. Swoją drogą kto pozwolił Macierewiczowi budować potrzebną formację?
~HAZAEL 3-06-2020 21:40
do: ~roś (16:32)
Adrian vel ostry cień mgły. Miernota sterowalna przez szeregowego posła Jarosława K. Miernoty tak mają , są to ludzie bez honoru i twarzy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group